Data publikacji:

Jaka jest najlepsza kurtka na budowę?

Kurtka na budowę to jeden z najważniejszych elementów ubioru każdego pracownika budowy. Kurtka na budowę powinna być porządna i trwała, wykonana z dobrych materiałów, aby sprzyjać komfortowi pracy. Jak wybrać idealną kurtkę na budowę?   
jaka jest najlepsza kurtka na budowę

Kurtka na budowę

Kupując idealną kurtkę na budowę, musimy pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Należy zwrócić przede wszystkim uwagę na materiał, z jakiego jest wykonana, na jego skład. Ponieważ w tego typu pracy spędzamy bardzo wiele godzin, istotne jest, aby kurtka była wygodna oraz dostosowana do aktualnych potrzeb czy warunków pogodowych. Zastanówmy się przed wyborem kurtki roboczej, w jakim okresie jest nam potrzebna, kiedy będziemy jej używać i na co powinniśmy postawić przede wszystkim: na wygodę, na praktyczność czy na jakość. Wiele droższych kurtek łączy w sobie wszystkie cechy.

Kurtka na budowę – polarowa

Jeśli chodzi o kurtki robocze wykonane z polaru, charakteryzują się one miękkością materiału oraz ciepłem. Jednak kurtka robocza polarowa nie będzie doskonałym rozwiązaniem przy pracy na zewnątrz. Nie chroni przed wiatrem, a przy większym deszczu przemoknie i będzie bardzo ciężka. Na pewno kurtka z tego materiału sprawdzi się w pracy w chłodnych, ale zamkniętych pomieszczeniach.

Kurtka na budowę – przeciwdeszczowa

Kurtki przeciwdeszczowe wykonywane są zazwyczaj z materiałów syntetycznych, nie przepuszczają powietrza, dlatego rzadko nadają się w nieco cieplejsze dni. Jeśli jednak wiemy, że przyda nam się taka kurtka, ponieważ prace na budowie wymagają przebywania na zewnątrz w różnych warunkach pogodowych, warto wtedy zwrócić uwagę na to, jaki jest poziom jej wodoodporności, czy podczas dłuższego czasu spędzonego na deszczu i kilkugodzinnych prac na budowie kurtka nie zacznie przemakać.

Kurtka na budowę – kurtka z softshellu

Kurtki wykonane z tego materiału spiszą się zarówno podczas silnego wiatru, śniegu, jak i deszczu. Softshell to bardzo lekki i komfortowy materiał, który posiada dobrą oddychalność oraz nieprzepuszczalność wiatru.

Kurtka na budowę – okres zimowy

Kurtka zimowa na budowę to bardzo ważny wybór. Zima to okres bardzo wymagający, podczas ciężkich i długich prac na zewnątrz nie możemy dopuścić do wyziębienia organizmu poprzez zmoczenie kurtki, przewianie czy po prostu przemarznięcie z powodu źle dobranej kurtki roboczej.
Warto wiedzieć, że odzież zimowa powinna spełniać konkretne normy, które są przypisane pracownikom budowy. Dla przykładu na takiej kurtce roboczej powinno znaleźć się oznaczenie, które wskazuje na to, że kurtkę można nosić przy temperaturze minus pięć stopni Celsjusza. Jeśli występują temperatury niższe, kurtka zimowa na budowę powinna spełniać jeszcze kolejne wymogi, które wspominają o ochronie przed wiatrem oraz wilgocią.
Przy wyborze kurtki roboczej na zimę trzeba być szczególnie ostrożnym i dokładnie przymierzyć wybrany przez nas model. Kurtki zimowe z samego przeznaczenia są grubsze i twardsze, dlatego powinniśmy wybrać taką, która nie krępuje naszych ruchów i swobodnie możemy w niej pracować bez blokowania i spinania.
Do najwygodniejszych modeli kurtek zimowych na budowę należy kurtka w typie bomber. Taka kurtka jest nieco krótsza od standardowych, na dole posiada ściągacz. Dobrze zabezpiecza przed utratą ciepła i jest bardzo blisko ciała, ale nie krępuje przy tym ruchów. Tym, co rzuca się w oczy, jest sporych rozmiarów kaptur, który w niektórych modelach posiada jeszcze wyłożony ciepłym materiałem kołnierz.
Inne modele to te dłuższe i szersze, które przez swój fason psują swobodę poruszania się. W dużych kurtkach sporym plusem jest ilość kieszeni, zazwyczaj jest ich bardzo dużo, co jest praktyczne, ponieważ możemy do nich włożyć na przykład metr, śrubokręt czy długopis. 
Obecnie na rynku jest coraz więcej kurtek uniwersalnych, które posiadają odpinane warstwy albo na zatrzaski, albo na zamek. Z powodzeniem można z kurtki zimowej zrobić wiosenną, bez polaru czy futerka.

Kurtka na budowę – czym się kierować?

Przy wyborze idealnej kurtki do pracy warto zastanowić się, czego od niej oczekujemy, żeby była droga i uniwersalna, czy może tańsza i tylko na sezon. Bez względu na to, jakie są nasze preferencje co do roboczej kurtki, najlepiej dokładnie sprawdzić obowiązujące na danej budowie normy, dowiedzieć się, w jakich warunkach będziemy pracować, czy w środku, czy na zewnątrz. Ta kwestia jest bardzo istotna, ponieważ możemy zweryfikować, jaka odzież wierzchnia będzie nam najbardziej potrzebna.
Duży wybór kurtek na rynku wcale nie pomaga w wyborze tej idealnej. Należy samemu zdecydować, do jakiego rodzaju prac będzie nam ona potrzebna.
Zdjęcie: Envato Elements
Patrycja Wojas
Patrycja Wojas

Medycyna, lotnictwo, motoryzacja – to moje największe pasje. W wolnych chwilach maluję obrazy i wypoczywam z najbliższymi osobami w różnych krajach. Kocham podróże!