Data modyfikacji:

Jaki laptop dla studenta jest najlepszym wyborem?

W dzisiejszym świecie nowe technologie są istotną częścią codziennego funkcjonowania nas wszystkich. Sprzęty takie jak smartfon czy laptop stanowią niezastąpione narzędzia do pracy i nauki, szczególnie podczas studiów, które nierzadko są intensywnym czasem pełnym intelektualnych wyzwań. Nic więc dziwnego, że wiele osób zastanawia się, jaki laptop dla studenta będzie odpowiedni. Niezależnie od wybranego kierunku kształcenia istnieją pewne czynniki, które warto przemyśleć podczas wyboru osobistego komputera. Co warto wziąć pod uwagę i jaki jest najlepszy laptop na studia? Podpowiadamy!
Sprawdź również: Jaki tablet dla studenta?
laptop dla studenta

Jakie cechy powinien mieć laptop dla studenta?

Studenci różnych kierunków i różnych uczelni mają odmienne potrzeby, które wynikają z charakteru wybranej przez nich dziedziny. Z tego względu trudno wyznaczyć uniwersalną specyfikację, która będzie określała idealny komputer dla studenta. Są jednak pewne podstawowe wymagania, które powinny zostać spełnione w każdym przypadku. Przede wszystkim pożądana jest duża wydajność procesora, a także wysoka ilość pamięci RAM i przestrzeni dyskowej. Sprzęt musi bez trudu radzić sobie z codziennymi zadaniami, jak i bardziej wymagającymi projektami czy analizami.
Inną bardzo istotną kwestią jest kompaktowość. Jeżeli mamy zamiar zabierać komputer ze sobą na zajęcia i tam na nim pracować, musi być lekki i poręczny. Aby sprzęt był wygodny do transportowania, powinna go wyróżniać smukła konstrukcja i średnie lub niewielkie rozmiary. Niektóre modele wymiarami są zbliżone do formatu A4 i swobodnie mieszczą się w torebce. Te większe mogą wymagać zakupu osobnej torby lub obszerniejszego plecaka.
Nie zależy zapominać również o wytrzymałej baterii. W salach wykładowych często trudno o swobodny dostęp do gniazdek elektrycznych ze względu na ich ulokowanie lub niewielką liczbę. Z tego względu analizując najlepsze laptopy dla studenta, dobrze jest zwracać uwagę na pojemność akumulatora i prędkość jego ładowania. Możliwość szybkiego uzupełnienia poziomu energii w przerwie pomiędzy zajęciami może okazać się bardzo przydatna.

Prędkość i niezawodność, czyli laptop dla studenta informatyki

Informatycy i programiści mają szczególnie wysokie wymagania związane z elektroniką, z której korzystają. Ich sprzęt musi być szybki, wytrzymały i pracować bez zarzutu nawet w trudnych, intensywnych warunkach. Wybierając laptop dla studenta politechniki czy też innej technicznej uczelni, warto więc przede wszystkim wziąć pod uwagę rodzaj procesora, typ dysku i ilość pamięci RAM.
Choć procesory Intel Core i3 i Ryzen 3 mogą zapewniać przyzwoitą jakość pracy, dla wymagających użytkowników lepszym wyborem będą Intel Core i5 lub i7, a także Ryzen 5 lub 7. Umożliwią sprawną naukę, oferując szybkie przetwarzanie nawet dużych ilości danych. Aby uzyskać najlepsze tempo pracy, swoją uwagę warto kierować także na dyski SSD, które działają średnio ponad dwukrotnie szybciej niż HDD. Są również uważane za bardziej wytrzymałe.
Laptop dla studenta informatyki powinien mieć przynajmniej 8 GB pamięci RAM. Jeszcze lepszym wyborem będzie 16 GB RAM. Takie pojemności umożliwią płynne działanie nawet na wielu programach jednocześnie. Dodatkową zaletą będzie możliwość zwiększenia pamięci RAM, jeżeli pojawi się taka potrzeba.
Ekran w przypadku studentów kierunków informatycznych nie ma aż tak dużego znaczenia, jednak warto zadbać o to, by był matowy i nie odbijał światła z okna czy lampy. Przydatna będzie rozdzielczość przynajmniej 15,6 cala oraz Full HD. Praca na niższych parametrach jest możliwa, jednak może okazać się dość niewygodna.

Wygoda i wydajność, czyli laptop dla studenta medycyny

W przypadku studentów kierunków medycznych nie ma potrzeby inwestowania w potężny procesor. Z tego względu Intel Core i3 i Ryzen 3 najprawdopodobniej okażą się wystarczające, choć nic nie stoi na przeszkodzie, by zdecydować się na mocniejsze parametry. Istotniejsza jednak będzie pamięć RAM, która umożliwi płynną pracę. W obecnych czasach 8 GB lub 16 GB RAM-u to optymalny wybór, zapewniający bezproblemowe działanie nawet przy wielu otwartych kartach i zakładkach.
Studia medyczne często związane są z dużą ilością czytania i pisania. Dlatego warto, by laptop dla studenta medycyny miał matową matrycę. Przydatna będzie również funkcja ochrony wzroku, choć nie jest to konieczność. Z kolei dla wygodnego tworzenia referatów i projektów dobrze będzie wybrać urządzenie z cichą klawiaturą o niskim skoku, umożliwiającą szybkie pisanie bez rozpraszania innych studentów intensywnym klikaniem. Często podczas wykładów i prezentacji światło jest przygaszone, dlatego podświetlenie klawiszy może znacząco ułatwić tworzenie notatek.

Polecane modele laptopów dla studentów

Decyzja o wyborze idealnego sprzętu nie jest prosta. Wymaga znalezienia równowagi pomiędzy wydajnością, wygodą i budżetem. Aby ułatwić cały proces, przygotowaliśmy ranking najciekawszych modeli laptopów, które mogą doskonale sprawdzić się w uczelnianych warunkach.

Gigabyte G5 KD

To urządzenie to propozycja dla osób wymagających. Wydajny procesor Intel Core i5 wraz z 16 GB pamięci RAM i możliwością jej zwiększenia zapewnia płynne działanie programów, aplikacji i gier. Dzięki dyskowi SSD komputer uruchamia się błyskawicznie i w ciągu kilkunastu sekund staje się gotowy do działania. Wygodna pełnowymiarowa klawiatura będzie doskonałym sprzymierzeńcem podczas wielogodzinnego programowania lub analizowania danych.

ASUS Vivobook Pro 15

Ten notebook bez trudu sprosta oczekiwaniom studentów, szczególnie kierunków związanych z grafiką lub filmem. Matowa matryca, ekran OLED i bardzo dobra karta graficzna umożliwiają łatwą i sprawną pracę z obrazem. Dzięki procesorowi Intel Core i7 i 16 GB RAM-u obróbka i montaż ujęć będą bezproblemowe nawet w przypadku dłuższych produkcji. Wartościowym urozmaiceniem jest czytnik linii papilarnych, zapewniający prywatność i bezpieczeństwo.

Microsoft Surface Laptop Go 2

Ten maluch to opcja idealna dla osób w ciągłym ruchu, wymagających od swojego sprzętu kompaktowości i lekkości. Niewielkie wymiary i niska waga sprawiają, że bez problemu zmieści się w torebce i można zabrać go ze sobą wszędzie. Dotykowy ekran o przekątnej 12,45 cala ułatwia wygodne robienie notatek i tworzenie map myśli. Dodatkowo laptop wyposażony jest w kamerę HD, która z pewnością przyda się podczas zajęć zdalnych.

Acer Gateway Gwtn141-4Rg

Budżet studencki bywa bardzo okrojony, dlatego wiele osób poszukuje propozycji poniżej 2000 zł. Ten model to doskonały tani laptop dla studenta, który nie chce rezygnować z dobrych parametrów, a jednocześnie zależy mu na korzystnej cenie. Urządzenie posiada ekran o przekątnej 14,1 cala, procesor Intel Core i5, 16 GB RAM-u i dysk SSD o pojemności 512 GB. Do tego czytnik linii papilarnych i wiele różnych złączy, w tym USB-C oraz HDMI.

Apple MacBookAir

W żadnym zestawieniu laptopów nie może zabraknąć propozycji dla miłośników Apple. W przypadku tego modelu mamy do czynienia z szybkim procesorem, wysokiej jakości kartą graficzną i eleganckim designem. W zależności od potrzeb można zdecydować się na 8 GB lub 16 GB RAM-u. Pojemność dysku może wynosić 256 GB, 512 GB lub nawet 1 TB, dzięki temu laptop doskonale nadaje się dla osób gromadzących duże ilości danych.
Zdjęcie: Envato Elements
Patrycja Wojas
Patrycja Wojas

Medycyna, lotnictwo, motoryzacja – to moje największe pasje. W wolnych chwilach maluję obrazy i wypoczywam z najbliższymi osobami w różnych krajach. Kocham podróże!