Data publikacji:

Łupież na brodzie – jak wyleczyć łupież na brodzie?

Łupież to problem, który może występować nie tylko na skórze głowy. Bardzo często lokalizuje się nieco niżej, czyli na tak szalenie modnej ostatnimi laty brodzie. Sprawdź, jakie są przyczyny problemu i jak zlikwidować łupież na brodzie.
łupież na brodzie

Łupież na brodzie – przyczyny


  • Przesuszenie skóry


Wielu mężczyzn skarży się na łupież na brodzie. W istocie ten łupież najczęściej to kawałki złuszczonej skóry.
Warto zauważyć, że skóra łuszczy się szczególnie w przypadku przesuszenia, o które naprawdę nietrudno – wystarczy, że przebywasz codziennie w pomieszczeniach ogrzewanych kaloryferami.
Jeśli to właśnie przesuszenie skóry wywołuje łupież w brodzie, to brzydkim płatkom będzie towarzyszył intensywny świąd.

  • Zmiany chorobowe

Choć u większości mężczyzn łupież na brodzie wywołany jest opisanym wyżej przesuszeniem, zdarzyć się może również, że będzie to skutek zmian chorobowych – np. grzybicy czy łuszczycy. Nie można również wykluczyć, że pojawianie się charakterystycznych „płatków” związane jest z alergią.

Łupież w brodzie – metody zwalczania problemu

Na szczęście istnieje kilka sposobów na to, żeby zlikwidować łupież w brodzie. O czym musisz pamiętać, jeśli masz taki problem?

  • Pij, pij i jeszcze raz pij!


Najprostszym sposobem na skuteczne nawilżenie skóry jest wypijanie dużych ilości wody. W ciągu dnia wypijaj co najmniej dwa litry wody, a kiedy są upały – jeszcze więcej. Jeżeli nie przepadasz za smakiem czystej wody, dodawaj do niej duże ilości soku z cytryny oraz świeże liście mięty.

  •  Nawilżaj powietrze


Twojej skórze nie służy suche powietrze, więc i je musisz nawilżyć – wówczas łupież na brodzie prawdopodobnie szybko zniknie. W celu nawilżenia powietrza możesz zakupić specjalny nawilżacz. Inna, bardziej ekonomiczna opcja to położenie na kaloryferach mokrych ręczników.

  • Pamiętaj o odpowiedniej higienie


 Łupież w brodzie może być efektem nieodpowiedniej higieny skóry. Pamiętaj, że brodę należy myć codziennie – rano i wieczorem. Nie stosuj mydła, nie używaj też szamponu do włosów (nawet przeciwłupieżowego). Zamiast nich kup specjalny kosmetyk do mycia brody, który z pewnością nie będzie wysuszał skóry, a nawet ją nawilży.

  • Zacznij używać olejku do brody


Wielu mężczyzn sądzi, że olejek do brody ma za zadanie natłuścić i nawilżyć włosy, dzięki czemu mają one stać się bardziej miękkie, sprężyste i błyszczące. To błędne przekonanie. Olejek do brody rzeczywiście pozytywnie wpływa na jej wygląd, ale mechanizm działania jest zupełnie inny.
Zadaniem tego typu kosmetyków jest skuteczne nawilżanie, natłuszczanie i zmiękczanie skóry brody. Kiedy naskórek jest w tak znakomitej kondycji, nie złuszcza się w takim stopniu, aby było to widoczne.
Podsumowując: pamiętaj, żeby codziennie stosować olejek, a łupież na brodzie prawdopodobnie bardzo szybko zniknie.

  • Zacznij szczotkować brodę


Szczotkowanie brody przy użyciu dedykowanej szczotki ma liczne korzyści. Po pierwsze – sztuczne włosie usuwa martwy naskórek. Po drugie – masuje skórę, dzięki czemu zaczyna ona wytwarzać mniejsze ilości sebum. Po trzecie – dzięki szczotce bardzo łatwo rozprowadza się olejek, co prowadzi do równomiernego nawilżenia skóry.

Łupież na brodzie – kiedy do lekarza dermatologa?

W zdecydowanej większości przypadków stosowanie się do wyżej wymienionych zaleceń powoduje, że łupież na brodzie szybko znika. Jeśli jednak po około dwóch tygodniach wciąż nie widzisz żadnej poprawy albo problem wręcz się nasila, koniecznie udaj się już do lekarza dermatologa – być może potrzebujesz antybiotyku bądź innych, specjalistycznych preparatów.
Autor: R. Wojtaś