Data publikacji:

Mankiet koszuli a marynarka – jak nosić koszulę z marynarką

Jak wiadomo, jednym z podstawowych elementów w szafie każdego eleganckiego mężczyzny jest koszula z mankietami. W dzisiejszym artykule omówimy kwestie różnych rodzajów mankietów czy koszul, a także podpowiemy, ile powinien wystawać mankiet koszuli spod marynarki. Pochylimy się również nad kwestią spinek, czyli jednych z najciekawszych biżuteryjnych dodatków męskich. Dowiedz się, jak dobrać mankiety do marynarki.
mankiet koszuli a marynarka

Koszula z mankietami oraz spinkami – połączenie idealne

Niestety wielu mężczyzn w trakcie kompletowania stylizacji, zarówno tych mniej, jak i bardziej eleganckich, zwraca uwagę na najbardziej estetyczne dodatki, czyli poszetkę oraz spinki do mankietów. Dzisiaj skoncentrujemy się przede wszystkim na drugich wspomnianych dodatkach oraz elementach koszuli, bez których noszenie ich nie miałoby sensu – mankietach.
Spinki pełnią funkcję biżuteryjnego dodatku, który znacznie zwiększa estetykę stylizacji oraz jej stopień formalności. Zakładamy je zawsze wtedy, gdy w stylizacji znajduje się również krawat. Nie jest to akcesorium, które nosi się w stylu smart casual. Zadaniem spinek jest spinanie mankietów. W mniej oficjalnych sytuacjach stawiamy po prostu na koszule zapinane na guziki. Mankiety francuskie podwijamy dwa razy i dopiero spinamy je spinką. Pojedynczy mankiet na spinki to opcja o wiele bardziej elegancka, noszona głównie do fraków. Nie ma jednak przeszkód, by zakładać je także do zwyczajnego garnituru.
Mankiety pojedyncze to synonim klasy i elegancji. Prezentują się niebywale lekko i nie sprawiają wrażenia, że wokół nadgarstków zbyt dużo się dzieje. Kluczem jest jednak dobranie do nich odpowiednich spinek – ciężkie modele, w ciemnych kolorach pozostawmy na inne okazje. W tym przypadku świetnie sprawdzą się delikatne, srebrne spinki lub te ozdobione masą perłową.
Jeżeli mankiety koszuli są zaokrąglone, dobierz do nich okrągłe spinki. Jeżeli kwadratowe, możesz postawić na geometrię. Kiedy zakładamy spinki do mankietów, zrezygnujmy już ze spinki do krawata. Nie ma jednak przeszkód, by założyć zegarek. Gdy mamy na sobie koszulę zapinaną na spinki, nie ściągamy marynarki, by zachować jak najbardziej formalny wyraz stroju.

Mankiet koszuli a marynarka

Dobierając koszulę, pamiętaj, że powinna ona być dość dopasowana do ciała. Nie powinna być ani nadmiernie opięta, ani poszerzać lub pogrubiać sylwetki. Powinna umożliwiać też wygodne założenie na nią marynarki. Mankiety do marynarki trzeba odpowiednio dobrać. Czy rękawy koszuli powinny wystawać spod marynarki? Tak! Ile powinien wystawać mankiet koszuli? Zazwyczaj przyjmuje się, że odpowiednią długością wystającą spod marynarki są 1,5–2 cm. Pamiętajmy, że do garnituru nigdy nie wkładamy koszul z krótkim rękawem – te są dobrym wyjściem tylko na bardzo luźne okazje, takie jak wyjście z kolegami czy grill w ogrodzie.
Teoretycznie aż tak sztywne zasady jak 1–2 cm mankietów, które powinny wystawać spod okrycia wierzchniego, czy tworzenie jednej fałdy przez spodnie na cholewkach butów można uznać za nieco przesadzone, jednak w rzeczywistości dzięki nim wszystko jest oczywiste i można dość łatwo ubrać się przynajmniej „poprawnie”, nie popełniając jednocześnie żadnej gafy.
Trzeba jedynie poświęcić chwilę uwagi na znalezienie odpowiednich ubrań, ale jeżeli będą one wystarczająco dobrej jakości, w większości przypadków będzie mógł to być zakup na lata. Jeżeli koszula będzie wystawać nieco spod marynarki, będzie prezentować się doskonale, a dodatkowo stworzy wrażenie spójności z przednią częścią stylizacji.

Jak mogą być zapinane mankiety?

Mankiety mogą być zapinane na guziki lub na spinki. Mogą mieć jeden guzik, dwa poziomo, które umożliwiają regulowanie obwodu mankietu adekwatnie do grubości nadgarstka, lub dwa pionowo – w mankietach nieco szerszych. W przypadku koszul do spinek otwór do zapięcia jest zawsze jeden na końcu każdego z mankietów. To, czy mankiet jest okrągły, zakończony kątem prostym, czy ścięty, nie ma żadnego wpływu na sposób zapinania go. Koszule na spinki to modele przede wszystkim wizytowe – eleganckie, pasujące do garniturów o wysokim stopniu formalności. Guziki to opcja na mniej oficjalne okazje, na co dzień lub gdy nosimy koszulę bez marynarki.

Jak nosić koszulę z marynarką?

Pamiętaj, że o ile do sportowych marynarek kolorowe guziki w koszuli są jak najbardziej akceptowalne, o tyle w przypadku bardziej eleganckich stylizacji nie powinieneś się na nie decydować. Wówczas stawiamy wyłącznie na nierzucające się w oczy guziki wykonane z różnych materiałów lub krytą plisę. Najbardziej uniwersalne koszule to te w podstawowych kolorach – białym, jasnoróżowym, jasnoniebieskim czy w odcieniu delikatnego fioletu. Koszula biała zawsze będzie cechowała się najwyższym stopniem formalności.
W przypadku nieco mniej formalnych okazji doskonałym wyjściem będą też koszule w drobne wzory – ornamenty, kropki, paski czy pałeczki. Zrezygnuj jednak z printów oraz dużych wzorów, które odpadają przy eleganckich zestawieniach. Sprawdzają się jednak, podobnie jak wcześniej wspomniane koszule z krótkim rękawem, na grille i wyjścia z przyjaciółmi. Do wyboru zazwyczaj są trzy różne kroje koszul – slim fit, regular fit oraz custom fit.
Pierwsze wybierane są przez mężczyzn o szczupłej budowie ciała, drugie wymienione dobrze wyglądają na większości sylwetek, natomiast kroje custom fit to koszule przedłużane i poszerzane. Sprawdzają się w przypadku tęższych osób. Nie będą jednak dobrze wyglądać w stylizacjach eleganckich o wysokim stopniu formalności na szczupłych osobach.
Zdjęcie: Envato Elements
Karolina Grad
Karolina Grad

Książki, muzyka i nowinki technologiczne – to jest to, co daje mi energię bardziej niż poranna kawa! Oprócz tego lubię rysować i tworzyć, a jeśli wystarczy mi dnia, wychodzę na spacer i zabieram ze sobą aparat!