Data publikacji:

Co to jest matryca w telefonie? Jakie ma znaczenie?

Kiedy mówimy o matrycy w telefonie, najczęściej mamy na myśli jego ekran, oba terminy są bowiem używane ze sobą zamiennie. Nieco rzadziej matryca jest terminem zarezerwowany dla jednego z podstawowych komponentów aparatu smartfona. W oby przypadkach zainteresowanie tematem pojawia się jednak tylko wczas, gdy matryca ulegnie uszkodzeniu. Dowiedzmy się zatem, jak działa matryca wyświetlacza oraz kamery smartfona i w jaki sposób można je naprawić.
smartfon

Czym jest matryca w telefonie?

Jak już zaznaczyliśmy, pojęcie „matryca smartfona” może opisywać dwa zupełnie rożne komponenty urządzenia. Z tego też powodu często powstaje wiele nieporozumień.

Matryca w aparacie smartfona

Komponenty cyfrowych aparatów montowane aktualnie nawet w tanich telefonach są obecnie wielokrotnie lepsze od tych, które jeszcze jakiś czas temu instalowane były w profesjonalnych lustrzankach. Do dziś zresztą producenci smartfonów uwielbiają się chwalić ich osiągami oraz możliwościami, a najważniejszym marketingowym wyznacznikiem jakości aparatu pozostaje niezmiennie jego matryca.
Matryca aparatu w telefonie to nic innego jak światłoczuły sensor umieszczony na płytce krzemowej, przechwytujący obraz padający na niego poprzez układ optyczny (soczewki). Różnice w natężeniu świtała oraz jego kolorze są przetwarzane na sygnał cyfrowy interpretowany przez procesor urządzenia. Tradycyjnym wyznacznikiem jakości matrycy w aparacie jest jej wielkość w megapikselach, wskazująca na liczbę posiadanych przez nią pojedynczych elementów światłoczułych, która określana jest za pomocą megapikseli.

Uszkodzona matryca w aparacie smartfona

Zepsuta matryca w aparacie (tzw. rozlana matryca) to usterka, która jest efektem uszkodzeń mechanicznych telefonu, najczęściej upadków z większej wysokości. Objawia się ona zazwyczaj pod postacią powtarzających się artefaktów i plam na wykonywanych fotografiach. Jeżeli zmieniając konfigurację, nie możemy pozbyć się problemu, zmuszeni będziemy do wizyty w serwisie. Gdy nie przysługuje nam naprawa gwarancyjna, zmuszeni jesteśmy do zapłaty za usługę. Koszty ustala się indywidualnie na podstawie posiadanego modelu telefonu.

Matryca wyświetlacza smartfona

Terminem „matryca smartfona” przyjęło się też określać całą konstrukcję wyświetlacza urządzenia. W jej skład wchodzi elastyczny panel LCD lub OLED, odpowiadający za generowanie obrazu, który jest połączony ze szklanym ekranem posiadającym wbudowany w swoją strukturę sensory dotykowe.
O jakości matrycy świadczy jej przekątna, obsługiwana rozdzielczość, odwzorowanie kolorów, głębia czerni, kontrast i maksymalna jasność. Ostatnio wytwórcy coraz większą wagę przykładają też do częstotliwości odświeżania ekranu, normą stają się modele pracujące w trybie 90, a nawet 120 Hz.

Uszkodzona matryca wyświetlacza telefonu

Matrycę telefonu możemy zepsuć na wiele sposobów, najczęściej dochodzi do tego z powodu uszkodzeń mechanicznych. Normalnie przed ich skutkami wrażliwy układ chroni grube szkło wyświetlacza, jeżeli jednak pęknięcie jest głębokie, niszczy ono strukturę panelu LCD/OLED, czego efektem są widoczne artefakty i inne zakłócenia obrazu, takie jak podłużne kolorowe lub białe linie. Usterki mogą nastąpić także po upadku lub uderzeniu, które nie stłukło szkła, ale przerwało niezwykle wrażliwe kablowe połączenie ekranu z płytą główną telefonu.
Awarie tego typu nieodmiennie wymagają kompletnej wymiany matrycy w telefonie. Ile kosztuje taka operacja? Wszystko zależy tutaj od modelu urządzenia oraz jego wieku. Zadanie najlepiej powierzyć doświadczonemu serwisantowi. Dodajmy, że większość umów gwarancyjnych nie obejmuje darmowych napraw uszkodzonych wyświetlaczy (zazwyczaj dokupujemy dodatkowe ubezpieczenie).