Data publikacji:

Czym jest merceryzowana bawełna?

Merceryzowana bawełna to tkanina gładka, wytrzymała i elastyczna. Wyróżnia się charakterystycznym połyskiem. Odzież z niej wykonana uchodzi za bardziej szlachetną, przez co jest też droższa. Na czym polega merceryzacja bawełny? Jakie są jej zalety? Sprawdź w artykule!
mercyzowana bawełna

Przeczytaj również: Tweed - jaki to materiał? Jaka marynarka tweedowa? Jakie inne ubrania?

Merceryzowana bawełna – co to znaczy?

Merceryzacja bawełny to proces polegający na poddawaniu włókien działaniu ługu sodowego, co sprawia, że materiał staje się gładszy, bardziej połyskujący i wytrzymały. Zabieg wzmacnia strukturę tkaniny i zmiękcza ją. Niejednokrotnie zapewne widziałeś w sklepie odzieżowym cienkie, lekko błyszczące T-shirty czy bluzki. Jeśli na metce znajduje się napis, że ubranie zostało wykonane z bawełny, najprawdopodobniej masz do czynienia z tkaniną merceryzowaną.

Co znaczy „merceryzacja bawełny”? Nazwa procesu wzięła się od nazwiska jego wynalazcy – Johna Mercera, który opatentował swój pomysł już w XIX wieku. Choć produkty wykonane z bawełny merceryzowanej uchodzą za szlachetniejsze i lepszej jakości, są również droższe od ubrań z klasycznej bawełny. Czy warto wobec tego w nie zainwestować? W artykule przedstawiamy zalety tej tkaniny, abyś mógł zdecydować, czy rzeczywiście warto sięgnąć po wykonaną z niej odzież.

Merceryzowana bawełna – zalety

Bawełna merceryzowana ma wiele niekwestionowanych zalet:
  • ma piękny połysk,
  • może być zafarbowana na bardziej intensywne kolory,
  • jest bardziej wytrzymała,
  • nie gniecie się tak jak klasyczna bawełna,
  • jest elastyczna i bardziej odporna na rozerwanie,
  • jest gładka i aksamitna w dotyku,
  • jest odporna na ścieranie (co ma szczególne znaczenie np. w przypadku skarpet),
  • nie blaknie, kolor nie traci swojej intensywności podczas prania.
Merceryzowana bawełna ma dwie wady. Może być mniej przewiewna, a więc w ubraniach z niej wykonanych człowiek będzie nieco bardziej się pocić. Poza tym może mieć skłonność do elektryzowania się. Aby poradzić sobie z tym problemem, czyść odzież specjalną szczotką przeznaczoną do ubrań.

Jak powstaje merceryzowana bawełna?

Proces merceryzacji bawełny jest dość czasochłonny, dlatego też ubrania z niej wykonane są zwykle droższe. Jak to wygląda krok po kroku? Najpierw włókna oczyszcza się i rozciąga na specjalnych szpulkach. Następnie zamacza się je w ługu sodowym – niezwykle żrącej substancji, która usuwa wierzchnią matową warstwę bawełny. Potem zwykle silną zasadę zobojętnia się kwasem. Gotowe włókna można następnie pofarbować na wybrany kolor i użyć ich do produkcji odzieży, która będzie trwała, elastyczna, piękna i aksamitna w dotyku.

Merceryzowana bawełna – w jakich ubraniach występuje?

Zastanawiasz się, jakie ubrania szyje się z bawełny merceryzowanej? Często wykonuje się z niej luksusowe produkty jakości premium. Mogą to być T-shirty, koszulki, bluzki, pościel czy też eleganckie koszule.

Z bawełny merceryzowanej szyje się również bieliznę. Wykonane z niej skarpetki są niezwykle miękkie, komfortowe w noszeniu i odporne na ścieranie oraz przetarcia. Czasem bawełnę merceryzowaną dodaje się do klasycznej bawełny przy produkcji podkoszulków czy T-shirtów. Dzięki temu zyskują na jakości, a nie są aż tak drogie jak odzież w całości wykonana z tego szlachetnego materiału.

Bawełnę merceryzowaną wykorzystuje się także do szycia obrusów, serwetek oraz innych tekstyliów. Dzięki temu pięknie prezentują się w mieszkaniu i niełatwo jest je porwać i zniszczyć. Jeśli szukasz ubrań lub produktów do domu, które są piękne, wytrzymałe, a zarazem wykonane z naturalnego materiału, koniecznie sięgnij po bawełnę merceryzowaną.
Autorka: Olga Wacholc