Data publikacji:

Tweed - jaki to materiał? Jaka marynarka tweedowa? Jakie inne ubrania?

Jeszcze do niedawna tweed znany był z niezbyt modnych marynarek noszonych przez starszych panów. Dziś powraca do łask, głównie za sprawą zmiany kroju marynarek na bardziej dopasowany i nowoczesny. Jakie są zalety tweedu oraz czym on właściwie jest?

tweed

Tweed – jaki to materiał?

Tweed to jeden z tych materiałów, którego nie pomylisz z żadnym innym. Już na pierwszy rzut oka widać jego chropowatą, szorstką strukturę oraz melanżową barwę. Choć najczęściej tkaniny tweedowe mają jodełkowy deseń, można spotkać także gładkie lub kraciaste wzory oparte na splocie skośnym lub, rzadziej, płóciennym.

Charakterystyczna chropowatość tweedu jest zasługą wykorzystania przędzy zgrzebnej, czyli tej nierozczesywanej, jaką stosuje się chociażby w garniturach z wełny czesankowej.

Wręcz przeciwnie, tweed poddawany jest dodatkowo spilśnianiu, zagęszczaniu (folowanie) oraz drapaniu, dzięki czemu włókna wełny wydostają się na powierzchnię. Ten zabieg poprawia również właściwości termoizolacyjne materiału, dzięki czemu tweed idealnie spisuje się jesienią, zimą czy wczesną wiosną.

Sprawdź również, co to jest butonierka i co w niej nosić.

Harris Tweed – legenda mody męskiej

Tweedowe marynarki kojarzą się nieodłącznie z nieco surowym, brytyjskim stylem. To nie przypadek, bowiem to właśnie Wyspy Brytyjskie (a dokładnie Szkocja) są domem prawdziwego tweedu.

Najpopularniejszym rodzajem tkaniny jest Harris Tweed, którego nazwa pochodzi od szkockiej wyspy Harris. Produkowany przez mieszkańców Hebrydów Zewnętrznych tweed jest tkany ręcznie i to tylko przy użyciu naturalnych składników. To właśnie naturalnym barwnikom zawdzięcza swój ziemisty, brązowawy kolor.

Harris Tweed jest jednym z najpopularniejszych towarów eksportowych Szkocji (zaraz obok whisky). Istnieją również inne gatunki tweedu, a ich nazwy nawiązują do miejsc wytwarzania materiału lub gatunku owiec, z których pozyskuje się wełnę. Wełna poszczególnych gatunków różni się m.in. twardością, grubością czy połyskiem. Pozwala to uzyskać materiał o nieco innym wyglądzie oraz chwycie.

Barwy tweedu – co sprawia, że kolory tweedowej tkaniny są tak wyjątkowe?

Tweedowe marynarki mogą mieć różne barwy, np. granatową, szarą, brązową czy camelową. Do tego dochodzą różnego rodzaju kontrastowe kraty, np. tartan, gun club czy pepita. To jednak, co sprawia, że tweed wygląda tak ciekawie, jest melanżowy deseń.

Gdy przyjrzysz się tkaninie z bliska, ujrzysz wielobarwną strukturę. Utkany z wielokolorowych włóczek tweed zyskuje na trójwymiarowości i oryginalności. Nawet jednobarwna marynarka kryje zazwyczaj inne akcenty kolorystyczne, które możesz wykorzystać w doborze stroju.

Jeśli nie masz pomysłu na kolory pasujących dodatków, spójrz na drobne włókna przędzy – z pewnością znajdziesz tam inspirację. Gwarantujemy, że elementy w tej barwie będą doskonale pasować.

Jak nosić marynarkę tweed?

Tweedowa marynarka to idealne okrycie wierzchnie na sezon przejściowy, czyli jesień oraz początek wiosny. Zapewnia wysoki komfort termiczny, a przy okazji idealnie wpasuje się w melancholijną aurę.

Ma surowy, brytyjski styl, dlatego najlepiej połączyć ją z innymi elementami o chropowatej fakturze, np. sztruksowymi lub dżinsowymi spodniami, zamszowymi trzewikami, koniakowymi brogsami czy golfem. Tweedowe marynarki bardzo często utrzymane są w brązowej tonacji, dlatego uważaj z czernią – w wielu przypadkach mocno gryzie się z brązami.

Zbyt mało kontrastowe połączenia mogą zlewać się w jedną całość, co popsuje efekt. W szczególności zwróć uwagę na kolor koszuli. Najlepiej prezentują się te jasne, np. błękitne, białe lub jasnoróżowe, które będą dobrym tłem dla ciemniejszej marynarki. Taki zabieg eksponuje linię klap marynarki, podkreślającą męską sylwetkę typu V.

W dobie coraz luźniejszych strojów i obniżania formalności męskiej stylizacji, bardzo ciekawie wygląda tweedowa marynarka w połączeniu z chinosami oraz sneakersami. To trafne rozwiązanie dla młodych ludzi, którzy obawiają się nieco „dziadkowego” wyglądu szorstkiej marynarki. W połączeniu z młodzieżowymi, streetwearowymi butami, klasyka zostaje złagodzona i zyskuje nowoczesny wygląd.

Na jakie okazje nadaje się tweedowa marynarka?

Im gładsza tkanina, tym wyższa formalność stroju. Nie będzie więc zaskoczeniem, że marynarka wykonana z tweedu do najbardziej formalnych nie należy. Podobnie jest w przypadku tweedowej kamizelki oraz tweedowego garnituru.

Choć niewątpliwie są eleganckie, nie nadają się na najbardziej uroczyste okazje, np. śluby, wesela, pogrzeby, bale, bankiety firmowe czy ważne spotkania biznesowe. Znacznie lepiej odnajdują się na co dzień, jako element stroju casualowego. Tweedowe marynarki idealnie wypełniają lukę pomiędzy swetrem a elegancką marynarką lub casualowym garniturem.

Z zalet tweedu skorzystasz m.in. w pracy, podczas zakupów czy wizyty w restauracji. W Polsce marynarka odbierana jest jako element stroju odświętnego, więc nie zostaniesz posądzony o brak elegancji nawet na obiedzie u rodziców partnerki czy uroczystości świątecznej.

Kamizelka tweed w stylu vintage

Najpopularniejszym zastosowaniem tweedu jest szycie męskich marynarek, ale to nie wszystkie elementy garderoby, na których gości. Ciekawym dodatkiem do stroju jest chociażby tweedowa marynarka, przywodząca na myśl czas przedwojenne.

Kamizelka tweed w stylu vintage to nieco hipsterski, ale bardzo ciekawy pomysł na podniesienie elegancji stroju. Załóż ją na zwykłą koszulę, a z nudnej, biurowej stylizacji stworzysz oryginalny zestaw.

Dla największych miłośników tweedu możemy polecić pełny garnitur. Noszenie tweedowych spodni początkowo wymaga przyzwyczajenia, ale efekt jest tego wart.

Autor: Szymon Sonik