Data modyfikacji:

Co to jest butonierka i co w niej nosić?

Elegancja zawsze była w modzie. W dawnych czasach elegancki mężczyzna ubierał się w garnitur, a w butonierce nosił kwiatek -stąd też spotyka się nazwę butonierka kwiatowa. Obecnie butonierka, podobnie jak poszetka, przechodzie renesans. Zobacz, co i jak nosić w butonierce. W artykule znajdziecie również informacje o ozdobnej chusteczce wystającej z kieszeni marynarki męskiej.

Kieszonki w marynarce męskiej

butonierka

Butonierka – co to jest?

Butonierka w garniturze to otwór w klapie, w który wkłada się kwiatek. Dawniej w chłodniejsze dni służyła do zapinania marynarki wysoko pod szyję. W obecnych czasach butonierką nazywana jest też (błędnie) kieszonka poniżej, w której umieszczona zwykle jest dekoracyjna chusteczka do garnituru. Skoro trafiłeś na ten tekst, zapewne chciałeś dowiedzieć się jak włożyć chusteczkę (poszetkę) do kieszeni w marynarce. Kieszonka na poszetkę to brustasza.

Jak składać chusteczkę do butonierki?

Żeby butonierka dobrze się prezentowała, należy opanować umiejętność składania chusteczki. Chusteczka do marynarki może być złożona na kilka różnych sposobów.

W standardowej wersji układa się ją w stożek (w górnej części), tak aby chusteczka w butonierce łatwo się ułożyła i nie wybrzuszała kieszonki. Kolejna wersja to ułożenie jej tak, żeby z butonierki wyglądały dwa grzbiety. Kwestia ułożenia i wsunięcia chusteczki do kieszonki to dowolny wybór mężczyzny. W każdej sytuacji dolna część musi być tak ułożona, żeby w kieszonce mieściła się bez problemu i bez odkształcania. Trzeci sposób ułożenia polega na tym, że chusteczka obejmuje całą szerokość kieszonki i prezentuje równy z kieszonką kształt.

Wiele osób bardzo mylnie pojmuje ten element męskiej garderoby, ponieważ w rzeczywistości butonierka w marynarce to nic innego jak otwór na klapie, do którego wkłada się dekoracyjny kwiat. Często obecnie wykorzystywana jest w czasie ślubu do umieszczenia tam miniaturowej kompozycji kwiatowej, pasującej do bukietu druhny czy panny młodej.

Czyli butonierka to nie kieszonka?

Większość ludzi rzeczywiście tak uważa i w podobny sposób wykorzystuje, ponieważ w zależności od garnituru w danym miejscu może otworu nie być. Żeby jakoś udekorować garnitur, np. w czasie ślubu, trzeb rzeczywiście wykorzystać do tego kieszonkę poniżej, zwaną brustasza.

Techniki składania poszetki?

Techniki składania poszetki do butonierki są bardzo proste, jednak trzeba wiedzieć, w jaki sposób to zrobić.

  • Klasyczny prostokąt – to chusteczka złożona na pół i wsunięta do kieszonki. Jeśli wysunięta jest za dużo, można dolny brzeg złożyć jeszcze na pół, żeby wyglądała na takiej wysokości, jakiej potrzebujemy.
  • Trójkąt – to prosta forma składania poszetki i najbardziej popularna. Poszetkę składa się jak standardowy rożek dziecięcy, czyli zagina róg, potem boczne rogi, a górna część pozostaje wyprostowana. Górny grzbiet to część wystająca poza brustaszę. Pozostała część tworzy prostokąt, który jest umieszczony w środku.
  • Podwójny trójkąt – jest to już bardziej skomplikowana forma. Poszetkę składa się na pół, ale tak, żeby rogi się na siebie nie nakładały, tylko utworzyły dwa grzbiety. Potem składa się boki, by dolna cześć utworzyła kwadrat, który będzie wsunięty do kieszonki. Grzbiety mają wystawać poza kieszonkę.
  • Luźna pufka – poszetkę chwyta się za środek i unosi do góry. Zwisając, utworzy u góry kształt półokrągły. Dolną część podnosi się w taki sposób, żeby rogi chusteczki były odrobinę poniżej półokrągłego kształtu i wychodziły poza kieszonkę. Jest to najmniej popularny sposób, choć nie taki trudny do wykonania.

Składanie poszetki jest proste, jednak nie wszystkie się tak samo układają. Dlatego warto zainteresować się, jak będzie się zachowywała poszetka z jedwabiu, a jak bawełniana czy lniana. Dobrze jest dopasować formę do rodzaju materiału, ponieważ poszetka ma się pięknie prezentować. Źle ułożona poszetka będzie się przesuwać i zniekształcać podczas ruchu.

Czy układanie poszetki jest tylko w kilku rodzajach?

W większości przypadków poszetka jest układana w najprostszy możliwy sposób. Oczywiście można kombinować i składać ją w wachlarze czy inne kształty, jednak pamiętaj, że ma ona wyglądać elegancko, a nie fikuśnie.

Dlatego nie zawsze zbyt skomplikowany wzór układania jest dobrym pomysłem. Poszetka ma się komponować z krojem marynarki oraz być dobrana do uroczystości.

Poszetka może być kolorowa lub biała, w zależności od rodzaju uroczystości, miejsca oraz stroju, który ma być założony. To drobny element, jednak bardzo istotny. Może bowiem ozdobić mężczyznę, a może być rażąco niepasującym elementem.

Jeśli poszetka ma być źle dobrana, o wiele lepszym pomysłem będzie w ogóle z niej zrezygnować i zostawić marynarkę bez żadnych ozdób. Jeśli bowiem decydujemy się na jakakolwiek ozdobę, musi być dopasowana do reszty stroju i doskonale się z nim komponować.

Czy poszetkę można włożyć do butonierki?

Miejsce poszetki jest w kieszonce, czyli w brustaszy. Jeśli ktoś chce ją mieć, wówczas właśnie tam powinna się znajdować. Do butonierki wkłada się kwiatek lub drobną kompozycję kwiatową, ponieważ jest to dziurka i wiele się do niej nie zmieści.

W przypadku, gdy marynarka nie ma butonierki, wówczas np. w czasie ślubu można włożyć kwiat do brustaszy, jednak należy go mocno zamocować. W butonierce kwiat się trzyma, gdyż jest wąska, brustasza zaś jest szeroka. W takiej sytuacji kwiat musi być zamocowany, by nie wypadł podczas uroczystości czy wesela.

Poszetka nie jest obowiązkowa i nie wszędzie trzeba ją wkładać, jednak jeśli już to robimy, należy się zastanowić, jaką wybrać i jak ją ułożyć, żeby pasowała do reszty, czyli twojego ubioru, stroju partnerki czy rodzaju uroczystości.


Tekst: Redakcja jego-styl.pl

Autor: Redakcja Jego-Styl.pl