Data publikacji:

Co to jest butonierka i co w niej nosić?

Elegancja zawsze była w modzie. Każdy człowiek w klasycznej elegancji wygląda pięknie i dostojnie. Dlatego mężczyzna w garniturze zawsze wygląda pięknie. W dawnych czasach elegancki mężczyzna ubierał się w garnitur, a w butonierce nosił kwiatek. Każdy wiedział, ze to cecha dobrze ubranego pana, jednak mało kto wie, czym tak naprawdę jest butonierka.

Butonierka - co to jest?

Butonierka w garniturze to otwór w klapie, w który wkłada się kwiatek. Dawniej w chłodniejsze dni służyła do zapinania marynarki dość wysoko pod szyję, a w eleganckim stroju do niej wkładany by kwiatek dekoracyjny. W obecnym czasie butonierką nazywana jest też kieszonka poniżej, w której umieszczona zwykle jest chusteczka dekoracyjna. 

A jak wygląda składanie chusteczki?

Bez wątpienia jest to dość istotne, by garnitur i mężczyzna w nim, doskonale się prezentowali. Zatem ważne jest by przede wszystkim dobrze prezentowała się butonierka składanie chusteczki w tej kwestii powinno być dobrze opanowane. Chusteczka może być złożona na kilka różnych sposobów. W standardowej wersji układa się ją w stożek od góry i na płasko od spodu, by w chusteczka w butonierce łatwo się ułożyła i nie wybrzuszała kieszonki. W górnej części, gdzie z niej wystaje, powinna tworzyć stożek. Kolejna wersja to ułożenie jej tak, żeby z butonierki wyglądały dwa grzbiety. Kwestia ułożenia i wsunięcia chusteczki do kieszonki to dowolny wybór każdego mężczyzny, ponieważ to on wybiera, jak będzie mu się podobało ułożenie. W każdej sytuacji dolna część musi być tak ułożona, żeby w kieszonce mieściła się bez problemu i bez odkształcania jej. Trzeci sposób ułożenia chusteczki to zwykły płaski sposób, dzięki któremu chusteczka obejmuje całą szerokość kieszonki i prezentuje równy z kieszonką kształt. 

Wiele osób bardzo mylnie pojmuje ten element męskiej garderoby, ponieważ w rzeczywistości butonierka w marynarce to nic innego jak ów otwór na klapie, do którego wkłada się dekoracyjny kwiat. Często obecnie wykorzystywana jest w czasie ślubu do umieszczenia tam miniaturowej kompozycji kwiatowej, pasującej do bukietu druhny czy panny młodej.

Czyli to nie kieszonka?

Większość ludzi rzeczywiście tak uważa, i w podobny sposób wykorzystuje, ponieważ w zależności od garnituru, w danym miejscu może otworu nie być. Zatem, żeby jakoś udekorować garnitur np. w czasie ślubu, trzeb rzeczywiście wykorzystać do tego kieszonkę poniżej, zwaną brustasza. Bez względu na to, czy nazywana jest ona brustasza czy butonierka, jak złożyć do niej chusteczkę, czyli poszetkę, trzeba już umieć.

Techniki składania poszetki?

Są one bardzo proste, jednak trzeba wiedzieć, w jaki sposób to zrobić.

- Klasyczny prostokąt – to chusteczka po prostu złożona na pół i wsunięta do kieszonki. Jeśli wysunięta jest za dużo, można dolny brzeg złożyć jeszcze na pół, żeby wyglądała na taką wysokość, jakiej potrzebujemy.

- Trójkąt – to prosta forma składania poszetki i najbardziej popularna. Składa się ją jak standardowy rożek dziecięcy, czyli zagina róg, potem boczne rogi a górna część pozostaje wyprostowana. Ów górny grzbiet to część wystająca poza brustaszę, zaś pozostała część tworzy prostokąt, który jest umieszczony w środku.

- Podwójny trójkąt – jest to już bardziej skomplikowana forma. Poszetkę składa się na pół, ale tak, żeby rogi się na siebie nie nakładały, tylko utworzyły dwa grzbiety. Potem składa się boki, by dolna cześć utworzyła kwadrat, który będzie wsunięty do kieszonki. Owe dwa grzbiety mają wystawać poza kieszonkę.

- Luźna pufka – poszetkę chwyta się za środek i unosi do góry. Zwisając utworzy u góry kształt półokrągły. Dolną część podnosi się w taki sposób, żeby rogi chusteczki były odrobinę poniżej owego półokrągłego kształtu i wychodziły poza kieszonkę. Jest to najmniej popularny sposób, choć nie taki trudny do wykonania.

Układanie poszetki jest proste, jednak nie wszystkie się tak samo układają. Dlatego warto zainteresować się, jak będzie się zachowywała poszetka z jedwabiu a jak zwykła bawełniana czy lniana. Dobrze jest dopasować formę do rodzaju materiału, ponieważ ona ma się pięknie prezentować. Człowiek się rusza i poszetka może się przesuwać i zniekształcać, jeśli jest źle ułożona. 

Czy układanie poszetki jest tylko w kilku rodzajach?

W większości przypadków ludzie układają ją w najprostszy możliwy sposób. Oczywiście można kombinować i układać je w wachlarze czy inne kształty, jednak ma ona wyglądać elegancko a nie fikuśnie. Dlatego nie zawsze zbyt skomplikowany wzór układania jest dobrym pomysłem. Ma ona się komponować z krojem marynarki oraz być dobrana do uroczystości. Jeśli to zwykłe przyjęcie, nadmiar kombinacji poszetki może wyglądać dziwnie i nie pasować do reszty.

Poszetka może być kolorowa lub biała, w zależności od rodzaju uroczystości, miejsca oraz stroju, który ma być założony. To drobny element, jednak bardzo istotny, jeśli zamierzamy go założyć. Może on bowiem ozdobić mężczyznę, a może być rażąco niepasującym elementem. Jeśli ma ona być niedobrana, wówczas o wiele lepszym pomysłem będzie w ogóle zrezygnować z niej i zostawić marynarkę bez żadnych ozdób. Jeśli bowiem decydujemy się na jakakolwiek ozdobę, musi być dopasowana do reszty stroju i doskonale się z nim komponować. 

Czy poszetkę można włożyć do butonierki?

Miejsce poszetki jest w kieszonce czyli w brustaszy. Jeśli ktoś chce ją mieć, wówczas właśnie tam powinna się znajdować. Do butonierki wkłada się kwiatek lub drobną kompozycję kwiatową, ponieważ jest to dziurka i wiele się do niej nie zmieści. W przypadku, gdy marynarka nie ma butonierki, wówczas np. w czasie ślubu można włożyć kwiat do brustaszy, jednak należy go mocno zamocować. W butonierce się trzyma, gdyż jest ona wąska i mieści się tam tylko kwiat, zaś brustasza jest szeroka. W takiej sytuacji kwiat musi być zamocowany, by nie wypadł podczas uroczystości czy wesela. 

Poszetka nie jest obowiązkowa i nie wszędzie trzeba ją wkładać, jednak jeśli już to robimy, należy się zastanowić jaką wybrać i jak ją ułożyć, żeby pasowała do reszty, czyli ubioru owego pana, stroju partnerki czy rodzaju uroczystości.