Data publikacji:

Męski pokój - co musi się w nim znaleźć?


Jak urządzić męski pokój, by wnętrze cechowała nie tylko funkcjonalność, ale też niepowtarzalny, indywidualny styl? To pytanie często zadają sobie panowie, którzy chcą zaaranżować swój własny kąt. Męski pokój może mieć bowiem wiele twarzy, a więc sprzyjać relaksowi i rozrywce czy też służyć do pracy, wymagającej skupienia. Z jakich materiałów warto skorzystać podczas urządzania przestrzeni? Które z dodatków idealnie wpiszą się w klimat aranżowanego wnętrza? W poniższym artykule przygotowaliśmy inspirujące wskazówki, co wybrać, jeśli chcemy, aby męski pokój zaprezentował się stylowo - zachęcamy do lektury!
sofa

Męski pokój - jak urządzić przestrzeń faceta?


„Pokaż mi swój dom, a powiem ci, kim jesteś” - parafraza jednego z popularniejszych powiedzeń ma w sobie całkiem sporo prawdy. Staramy się bowiem tak aranżować wnętrza, by odzwierciedlały nasze zainteresowania czy nawet cechy charakteru. Podobnie rzecz się ma z męskim pokojem. Jak urządzić tę szczególną przestrzeń? Jeśli posłużymy się kilkoma wskazówkami, po przekroczeniu progu od razu zrozumiemy, że znaleźliśmy się w twierdzy prawdziwego faceta, który wie, jak skutecznie zaakcentować swój styl - nie tylko poprzez własny wygląd, lecz również dzięki przemyślanym aranżacjom wnętrza. Mężczyźni planujący urządzanie swojej przestrzeni, powinni zacząć od określenia jej najważniejszych funkcji. Pokój męski może być przecież przeznaczony do różnorodnych aktywności. Jakie wnętrza najpełniej oddadzą charakter każdego faceta? Z łatwością zaaranżujemy:

• męski gabinet lub też biuro;
• przestronny salon;
• pokój stworzony z myślą o wypoczynku;
• wygodną sypialnię.

Męskich wnętrz może być oczywiście znacznie więcej. Przyjrzyjmy się jednak konkretnej stylistyce, materiałom, meblom czy też dodatkom, które pozwolą stworzyć niepowtarzalny klimat w domu lub mieszaniu. Pewne cechy są bowiem wspólne - nie oznacza to jednak, że każdy mężczyzna musi skorzystać z tych samych rozwiązań. Ważne, by przestrzeń spełniała nasze indywidualne potrzeby. Co może się więc znaleźć w męskim pokoju? Inspiracji poszukajmy najpierw wśród kolorystyki! 

Kolorystyka w pokoju męskim - inspiracje


Z jakimi kolorami kojarzy nam się męski, stylowy pokój? Bardzo często na myśl przychodzi nam stonowana, minimalistyczna kolorystyka i jest to jak najbardziej słuszny trop. Proste barwy na ścianach mają znacznie więcej plusów - cechuje je nie tylko uniwersalność, ale też ponadczasowość. Mężczyzna decydujący się na klasyczne urządzenie wnętrza, pokazuje, że nie podąża ślepo za trendami. Na jaką kolorystykę warto więc postawić w pokoju męskim? Inspiracje często oscylują wokół kojących odcieni szarości, bieli czy beży. Poszczególne ściany możemy pomalować różnymi odcieniami tak, aby nadać pomieszczeniu głębi, optycznie je wydłużyć czy też powiększyć.

Nie oznacza to jednak, że gabinet czy też salon, w którym wypoczywa mężczyzna, musi opierać się wyłącznie na zachowawczych szarościach lub bielach. Elegancji, ale i charakteru nadadzą wnętrzu wyraziste, głębokie barwy. Które z nich warto wziąć pod uwagę podczas aranżowania męskiej przestrzeni?

• Jedną ze ścian warto pokryć farbą w odcieniu granatowym, bordowym, winnym, ceglastym czy też ciemnozielonym. Dotyczy to w szczególności przestronnych pomieszczeń, gdzie ciemna kolorystyka nie stanie się zbyt przytłaczająca.

• Gra kontrastów także pozwoli uzyskać ciekawy, wytworny efekt. Pokój męski przestanie być nudny, jeśli zdecydujemy się połączyć w nim przykładowo biel oraz czerń. Dotyczy to nie tylko ścian, lecz także mebli lub dodatków.

• Czy każda ze ścian w pokoju mężczyzny musi być gładka? Niekoniecznie! W niskich wnętrzach panowie mogą posłużyć się pewną optyczną sztuczką i postawić na prążki. Interesujący efekt stworzymy także, decydując się na lamperię, aby jeden z kolorów odcinał się wyraźnie od drugiego.

Pokój męski to przestrzeń, która kocha nie same farby - beton architektoniczny, stylowa boazeria (też w formie lamperii) czy tapeta pokryta subtelnym wzorem będą doskonałym rozwiązaniem! 

Materiały wykończeniowe w męskim pokoju


Aranżacje męskiego pokoju utożsamiamy najczęściej ze stylem industrialnym, loftowym, minimalistycznym czy też nowoczesnym. Każdy z nich - choć inny - ma jedną cechę wspólną: mianowicie wykorzystywanie dobrych jakościowo materiałów wykończeniowych. Cechą charakterystyczną każdej męskiej przestrzeni powinno być dobre wyczucie stylu - we wnętrzu nie ma więc miejsca dla tandetnych, plastikowych rozwiązań. Zdecydowanie lepiej sięgnąć po materiały, takie jak drewno, skóra czy metal.

Drewniana podłoga w męskim pokoju, solidne biurko lub regał na książki bez wątpienia przykują uwagę odwiedzających nas osób.

Skórzane meble również podkreślą charakter wnętrza - wystarczy, że dopasujemy je do rodzaju przestrzeni. Nie musimy od razu kupować obszernej kanapy - jeśli aranżujemy miejsce do pracy, wystarczy, że zadbamy o wygodny, skórzany fotel biurowy, który posłuży nam latami.

Metalowe regały oraz lampy urozmaicą pokoje męskie urządzone w stylu industrialnym oraz minimalistycznym, gdzie dominują proste, surowe formy. 

Dodatki idealne do męskiego pokoju


Co wpływa na niepowtarzalny charakter wnętrza? Oczywiście dodatki - nie może ich więc zabraknąć w fajnych, męskich pokojach. Jakie z nich wybrać? My sugerujemy, by odzwierciedlały pasje oraz zainteresowania mężczyzny! Pole do popisu jest więc ogromne. Fani sztuki filmowej śmiało mogą zawiesić na ścianach plakaty ulubionych filmów. Wnętrza miłośników muzyki nie powinny być wolne od zestawu audio czy stylowego adapteru.

Pamiątki przywiezione z podróży, chętnie czytane książki ustawione na regałach, kolekcja planszówek, retro barek zawierający aromatyczne trunki - to, co znajdzie się w stylowym, męskim pokoju, zależy wyłącznie od jego właściciela! 
Autorka: Anna Mlonka