Data publikacji:

Książka dla chłopaka - jaką książkę na urlop wybrać?

Zbliżające się wakacje to świetny czas zarówno do odpoczynku, jak i poczytania czegoś interesującego. Każdego roku publikowanych jest wiele znakomitych książek. Część z nich kierowana jest bardziej w stronę kobiet, natomiast część właśnie w stronę mężczyzn. Idealne książki dla facetów to te, które poruszają tematy męskości lub ojcostwa. Książka na urlop, która sprawdzi się dobrze podczas wypoczynku, powinna być wciągająca i poruszać tematy, które lubią mężczyźni. Im więcej akcji, dreszczyku emocji i zwrotów akcji, tym lepiej. Poniżej przedstawiamy pięć propozycji męskich książek na wakacje, które wciągną nawet najbardziej wymagających czytelników. Każda z przedstawionych propozycji to książka dla faceta, który nie lubi czytać oraz dla tego, który uwielbia to robić. Jaka książka dla chłopaka? Zapoznaj się z poniższą listą i wybierz coś dla swojego faceta.

męskie książki na wakacje

„Battle Royale” - Takami Koushun

„Battle Royale” jest pierwszą powieścią japońskiego autora Koushun Takami. Pierwotnie ukończona w 1996 roku, została opublikowana dopiero w 1999 roku. Historia opowiada o gimnazjalistach, którzy są zmuszeni walczyć ze sobą na śmierć i życie w programie prowadzonym przez fikcyjny autorytarny rząd Japonii, znany jako Republika Wielkiej Azji Wschodniej.

„Battle Royale” rozgrywa się w fikcyjnej, faszystowskiej Japonii w roku 1997. Państwo, znane jako Republika Wielkiej Azji Wschodniej, powstało po alternatywnej II wojnie światowej, w której Japonia wyszła zwycięsko, a rebelia została stłumiona przez połączone siły wojskowe i policyjne. Rząd ustanowił program wojskowy Battle Experiment No. 68 Program, gdzie pięćdziesiąt losowo wybrane klasy uczniów trzeciej klasy gimnazjum są porywane, zrzucane w odległe miejsce i zmuszane do zabijania się nawzajem, aż tylko jeden uczeń z każdej klasy pozostaje. Pozornie ma to pomóc rządowi i jego wojsku w badaniu umiejętności przetrwania i gotowości bojowej - w rzeczywistości ma to na celu zaszczepienie terroru i nieufności wszystkim obywatelom Japonii, aby ukrócić wszelkie próby buntu, poprzez pokazanie rządowej władzy i zdolności do celowania w rodziny obywateli oraz żerowanie na strachu przed zabiciem przez przyjaciela. Książka stała się inspiracją do niedawnych hitowych gier, w których został zawarty właśnie tryb Battle Royale. Motyw ten pojawił się również w filmie „Igrzyska Śmierci”.

Przeczytaj również: Najlepsze książki dla mężczyzn o kobietach

„Dom Maynarda” - Herman Raucher

„Dom Maynarda” to powieść grozy autorstwa Hermana Rauchera. Książka jest historią młodego weterana wojny w Wietnamie, Austina, cierpiącego na zespół stresu pourazowego, który dowiaduje się, że jego najlepszy przyjaciel, tytułowy Maynard, zginął w walce. W swoim testamencie Maynard pozostawia narratorowi swój dom, historyczne miejsce, w którym została zabita kobieta oskarżona o czary. Austin wprowadza się do domu, a wkrótce potem zostaje uwięziony, gdy nadchodzi niespodziewanie silna zimowa burza. Odizolowany w domu narrator zaczyna próbować pogodzić się z traumą wydarzeń, których był świadkiem podczas walki, i popada w coraz większą paranoję, że dom może być nawiedzony przez zamordowaną czarownicę.

Motywy mężczyzny, który zmartwił się odziedziczeniem czegoś należącego do martwego żołnierza, oraz najlepszego przyjaciela, który zginął na wojnie, przewijają się przez wiele utworów Hermana Rauchera i są pośrednio związane z traumatycznymi wydarzeniami w jego własnym życiu: stracił dziewictwo z pogrążoną w traumie wdową wojenną, a jego najlepszy przyjaciel, wojskowy sanitariusz, zginął w walce podczas wojny koreańskiej w dniu urodzin Rauchera.

„Metro 2033” - Dmitry Glukhovsky

„Metro 2033” to książka autorstwa rosyjskiego dziennikarza Dmitry Glukhovsky'ego. Opowiada ona historię młodego mężczyzny o imieniu Artyom, który przemierza niebezpieczeństwa swojego apokaliptycznego świata, aby ocalić go przed nowym zagrożeniem z północy. Książka opisuje konsekwencje wojny atomowej: jedyni ocaleni walczą o przetrwanie w labiryntach moskiewskiego metra dwie dekady po atomowej zagładzie. Powieść zawiera elementy science fiction, fantastyki postapokaliptycznej i dystopii, w której drobiazgowo analizowane i opisywane jest dzisiejsze społeczeństwo Rosji.

„Szóstka wron” - Leigh Bardugo

„Szóstka wron” to powieść fantasy napisana przez amerykańską autorkę Leigh Bardugo. Historia podąża za złodziejską załogą i jest głównie osadzona w mieście Ketterdam, luźno inspirowanym Amsterdamem z czasów Republiki Holenderskiej. Fabuła jest opowiadana z trzecioosobowych punktów widzenia siedmiu różnych postaci.

W Ketterdamie, stolicy wyspiarskiego państwa Kerch, radny Hoede testuje na uzdrowicielce Griszy śmiertelny dla ludzi i uzależniający narkotyk o nazwie jurda parem. Lek wzmacnia jej zdolności bardziej niż oczekiwano, pozwalając jej kontrolować i manipulować ludzkimi umysłami. Grisza ucieka, jednak zostaje znaleziona martwa kilka dni później. Bogaty kupiec Jan Van Eck ujawnia wyniki eksperymentu Hoede. Wtedy pojawia się główny bohater - Kaz Brekker. To właśnie on ma zapobiec rozprzestrzenianiu się tego narkotyku. Kaz zgadza się na to za sowitą opłatą i zaczyna rekrutować swoją załogę.

„Ekstremista” - Remigiusz Mróz

„Ekstremista” to kolejna książka jednego z najpopularniejszych polskich pisarzy. Jest to kryminał opowiadający o zaginięciu maturzystki, która przepadła bez śladu w Opolu. Jedynym pozostawionym po niej śladem jest karta z talli tarota przedstawiająca sprawiedliwość. Zrozpaczeni rodzice dziewczyny postanawiają nie zgłaszać tego faktu na policję i z pomocą lokalnej dziennikarki sami wyruszają na poszukiwania dziewczyny. Ślad prowadzi ich do tajemniczego Gerarda Edlinga.

Autor: Jakub Barabasz