Data publikacji:

Na której ręce i którym palcu nosi się obrączkę?

Wręczenie obrączek to jedna z najbardziej pamiętnych chwil ceremonii ślubnej. To symbol miłości, wieczności i oddania, dlatego nosi się ją na palcu cały czas. Sporą zagwozdką dla przyszłych nowożeńców może być jednak to, na którym palcu i której dłoni nosić obrączkę. Jak się okazuje, zwyczaje różnią się w zależności od państwa. Od czego to zależy i skąd wywodzi się ta tradycja?
zakładanie obrączki

Na której ręce nosi się obrączkę?

Obrączka to małżeński podarunek, który wywodzi się z tradycji starożytnych. Ozdobne pierścienie noszono w Egipcie, Grecji, a także w Rzymie. Zwyczaj ten został przejęty przez Kościół katolicki i funkcjonuje do dziś. Zmienił się jednak sposób noszenia obrączki i to stosunkowo niedawno.

Tradycyjnie obrączkę noszono na lewej dłoni. W ten sposób do dziś nosi się pierścień m.in. w Wielkiej Brytanii, Francji, Brazylii, Meksyku, Kanadzie, Turcji, Egipcie, Irlandii, Szwecji, Stanach Zjednoczonych czy we Włoszech. Na lewej dłoni nosili obrączki małżonkowie również w Polsce, jednak zmieniło się to na skutek krwawej historii.

Sprawdź także jaki wybrać pierścionek zaręczynowy.

W okresie Powstania Styczniowego wdowy przekładały obrączkę na prawą dłoń, na znak swojej żałoby. Z czasem tej zmiany dokonywały także zamężne kobiety, na znak swojej solidarności. Po wielu latach noszenie obrączki na palcach prawej dłoni stało się w Polsce standardem obecnym do dziś. W ten sposób obrączki noszą także m.in. Niemcy, Austriacy, Hiszpanie, Duńczycy, Norwegowie, Grecy, Bułgarzy. Chilijczycy czy Hindusi.

Na którym palcu nosi się obrączkę?

Według tradycji, pierścionek należy nosić na palcu serdecznym. W starożytności wierzono, że przez serdeczny palec wiedzie żyła prowadząca prosto do serca, zwana „żyłą miłości”. Na serdecznym palcu nosi się obrączkę zarówno w przypadku lewej, jak i prawej dłoni. Dlaczego więc niektórzy zakładają pierścień na środkowy, wskazujący lub nawet mały palec?
Powodem może być oczywiście niewiedza oraz wygoda. Nie każdemu odpowiada noszenie obrączki na serdecznym palcu i może ona przeszkadzać w specyficznych pracach. Innym powodem jest… rozmiar. Zarówno mężczyźni, jak i kobiety przekładają zbyt mały lub duży pierścień na inny palec, by uniknąć zmiany rozmiaru obrączki lub jej zgubienia. Inna sprawa, że widoczna na palcu mężczyzny biżuteria wcale nie musi być obrączką. Mało popularne sygnety można wszak nosić nawet na małym palcu lub kciuku.

Na której ręce nosi obrączkę wdowiec?

Po utracie małżonka, wdowa lub wdowiec przekładają pierścionek na drugą rękę. Brytyjczycy, Francuzi i Włosi przełożą więc na rękę prawą, a Polacy, Niemcy czy Hiszpanie – na lewą rękę. Choć gest ten można w gruncie rzeczy odczytywać jako informację o byciu wdowcem, lepiej powstrzymać się z uwagami lub domysłami. Powodem noszenia obrączki na innej ręce, niż wynika to z danej kultury, może być przecież zwykła niewiedza.

Kiedy należy zdjąć obrączkę z palca?

Obrączka jest zarówno symbolem miłości, oddania i wierności, jak i znakiem dla innych osób. Już podając prawą dłoń widać, że mamy do czynienia z osobą w związku małżeńskim. W wielu sytuacjach warto jednak ją zdjąć. Nie tylko po to, by jej nie uszkodzić, ale i nie zaszkodzić własnemu zdrowiu.

Wystawiona na słońce obrączka może być przyczyną poparzeń, a w niektórych pracach ryzyko zaczepienia obrączką o wystający element jest bardzo duże. Inna sprawa, że zdjęcie obrączki z opuchniętych dłoni (np. po dużym wysiłku), może być bardzo trudne. Pamiętaj też, że opuchlizna dłoni może być symptomem wielu chorób, m.in. cukrzycy, niewydolności nerek, reumatoidalnego zapalenia stawów czy zakrzepicy.

Przeczytaj także:

Autor: Szymon Sonik