Tradycyjnie obrączkę noszono na lewej dłoni. W ten sposób do dziś nosi się pierścień m.in. w Wielkiej Brytanii, Francji, Brazylii, Meksyku, Kanadzie, Turcji, Egipcie, Irlandii, Szwecji, Stanach Zjednoczonych czy we Włoszech. Na lewej dłoni nosili obrączki małżonkowie również w Polsce, jednak zmieniło się to na skutek krwawej historii.
Sprawdź także jaki wybrać pierścionek zaręczynowy.
W okresie Powstania Styczniowego wdowy przekładały obrączkę na prawą dłoń, na znak swojej żałoby. Z czasem tej zmiany dokonywały także zamężne kobiety, na znak swojej solidarności. Po wielu latach noszenie obrączki na palcach prawej dłoni stało się w Polsce standardem obecnym do dziś. W ten sposób obrączki noszą także m.in. Niemcy, Austriacy, Hiszpanie, Duńczycy, Norwegowie, Grecy, Bułgarzy. Chilijczycy czy Hindusi.
Wystawiona na słońce obrączka może być przyczyną poparzeń, a w niektórych pracach ryzyko zaczepienia obrączką o wystający element jest bardzo duże. Inna sprawa, że zdjęcie obrączki z opuchniętych dłoni (np. po dużym wysiłku), może być bardzo trudne. Pamiętaj też, że opuchlizna dłoni może być symptomem wielu chorób, m.in. cukrzycy, niewydolności nerek, reumatoidalnego zapalenia stawów czy zakrzepicy.
Autor: Szymon Sonik