Data modyfikacji:

Najlepsza pomada do włosów. Jaka pomadę do włosów wybrać?

Większość fryzur męskich wymaga utrwalenia. Klasyczny side part, bujny quiff, nowoczesny french crop – to tylko kilka przykładów. Jednym z najpopularniejszych kosmetyków do układania włosów męskich jest pomada. Podpowiadamy, jaką pomadę do włosów wybrać, jakie są rodzaje i na co zwrócić uwagę podczas zakupu.
najlepsza pomada do wlosow

Najlepsza pomada do włosów

Kiedy warto wybrać pomadę do włosów?

Pomada, żel, guma, puder, wosk, glinka, pasta – asortyment produktów do włosów męskich rozrósł się w ostatnich latach. O ile jeszcze kilkanaście lat temu na sklepowych półkach bazowały żele do włosów, dziś chętniej wybierane są lepsze kosmetyki. Dobra pomada do włosów nie tylko da znacznie lepszy efekt od żelu, ale przy okazji skuteczniej utrwali fryzurę.

Siła pomad do włosów tkwi w tym, że są one bardzo łatwe w użyciu. Nie sklejają włosów, nie tworzą efektu skorupy i nie wymagają długiego przygotowywania fryzury. Można je nakładać zarówno na suche, jak i mokre włosy. Nadają się do krótkich, jak i średniej długości fryzur. Warto jednak wiedzieć, czym charakteryzują się poszczególne pomady i jaki efekt można nimi osiągnąć. Nie ma pomady uniwersalnej, która pasowałaby do wszystkich rodzajów włosów.

Pomada do włosów – wodna czy woskowa?

Męskie pomady do włosów dzielą się te na wodne oraz woskowe. Podział ten nie jest sztywny, bowiem wodna baza nie wyklucza tego, że w składzie znajdzie się wosk. Rozgraniczenie jest jednak ważne, bowiem woskowe pomady do włosów wymagają nieco innej pielęgnacji włosów i często nie da się ich wypłukać klasycznym szamponem.

Jaką pomadę do włosów wybrać? Wodne pomady zawdzięczają swą popularność przede wszystkim temu, że są prostsze w użyciu. Mają miękką strukturę, przypominającą żel lub krem. Nie trzeba ich rozgrzewać w dłoniach i łatwo odmierzyć odpowiednią porcję. Pomady woskowe nadają natomiast większy połysk, a także są odporne na pot i deszcz. Jeśli więc zależy ci na większej trwałości fryzury, pomada woskowa może być lepszym wyborem. Pamiętaj jednak, że pomady z dużą ilością olei i wosków należy wymywać specjalnym szamponem lub emulgować odżywką przed myciem włosów.

Jaka pomada do włosów? Połysk vs. Mat

Jednym z najważniejszych czynników decydującym o wyborze pomady do włosów jest wykończenie. Najbardziej uniwersalne są pomady matowe lub satynowe, które pozostawiają naturalny wygląd włosów i pasują zarówno do krótkich, jak i dłuższych włosów. W niektórych fryzurach, zwłaszcza w stylu retro, połysk jest jednak niezbędny. Pomady zapewniające błyszczące wykończenie mają też tę zaletę, że odżywiają i przyciemniają włosy, co może dać ciekawe efekty wizualne. Kosmetyki nastawione na połysk mogą mieć zarówno woskową, jak i wodną bazę.

Słaby czy mocny chwyt pomady?

Im mocniejsza pomada, tym lepsza? Niekoniecznie! Wiele zależy od tego, jaki efekt chcesz osiągnąć. Pomady o mocnym chwycie warto wybrać w przypadku układanych, uporządkowanych fryzur, np. side part czy pompadour. Dają wtedy pewność, że każdy kosmyk utrzyma się na swoim miejscu. Jeżeli jednak zależy ci na nieuporządkowanym, artystycznym nieładzie, pomada o lekkim chwycie da lepsze rezultaty. Lekka pomada ma też tę zaletę, że nie zasycha i pozwala modyfikować fryzurę w trakcie dnia. W przypadku wielu dłuższych fryzur jest to niezbędne.

Najlepsza pomada do włosów – jak dobrać?

Jak wspomnieliśmy wcześniej, idealna pomada nie istnieje. Należy ją dobrać do pożądanej fryzury, ale i do typu włosów. Rzadkie i delikatne włosy nie potrzebują mocnej, ciężkiej pomady, która jedynie doprowadziłaby do oklapnięcia fryzury. Z drugiej strony mężczyźni o twardych i gęstych włosach nie będą mieli pożytku z lekkiej pomady, ledwo trzymającej kosmyki w ryzach. Jeśli nie wiesz, jaki typ włosów masz i jakich kosmetyków użyć, spytaj o poradę swojego fryzjera. Z takimi informacjami bez trudu dobierzesz odpowiedni chwyt, stopień połysku czy teksturę pomady.

Przypominamy także, że dobrych pomad nie znajdziesz w sieciowych drogeriach. Najlepsze męskie kosmetyki do włosów znajdziesz jedynie w specjalistycznych sklepach oraz w internecie. Poniżej prezentujemy ranking najchętniej kupowanych pomad do włosów, które sprawdzą się lepiej niż marketowe specyfiki.

Ranking pomad do włosów – TOP 10

  • Suavecito WWE Hulk Hogan
  • Nishman Smoke
  • Daimon Barber Remedy Wax
  • Layrite Cement Clay Pomade
  • Uppercut Deluxe Matt Pomade
  • Lockhart’s Anti-Gravity Matte Paste
  • Reuzel Blue
  • American Crew Heavy Hold
  • Proraso Tenax
  • Clubman Pinaud
Autor: Szymon Sonik