Data publikacji:

Jakie są najlepsze buty do chodzenia? Męskie stylizacje

Obecnie dostęp do różnego rodzaju obuwia i stylizacji jest ogromny. Dostępne są wyszukane modele butów i ubrań w nieograniczonych wzorach, fasonach i zestawieniach. Jednak nawet najlepsza firma i najwyższa cena nie zagwarantują wygody użytkowania obuwia, jeżeli przed zakupem nie zwrócimy uwagi na najistotniejsze kwestie związane z właściwym wyborem. Najlepsze buty do chodzenia powinny być przede wszystkim w odpowiednio dobranym rozmiarze oraz wykonane z dobrej jakości materiałów. Na co zwrócić uwagę podczas wyboru butów do chodzenia i jaki model wybrać, by stworzyć z nim ciekawe stylizacje na co dzień? Sprawdź i wybierz parę idealną dla siebie.
jakie są najlepsze buty do chodzenia

Dobre buty do chodzenia na co dzień – jaki rozmiar wybrać?

Kluczową kwestią w znalezieniu dobrych butów do chodzenia jest odpowiednie dopasowanie ich rozmiaru. Niestety każda firma ma swoje wewnętrzne standardy, które nie zawsze pokrywają się z modelami butów innych marek. Oczywiście istnieje jeden zbliżony wzór, który określa orientacyjne wielkości rozmiarów, jednak podczas zakupu obuwia należy kierować się indywidualnym dopasowaniem buta do długości stopy.
Aby znaleźć właściwy rozmiar obuwia, istotna jest długość stopy i wkładki buta. W celu zmierzenia stopy można skorzystać z jednego z bardzo prostych sposobów. Wystarczy stanąć na kartce A4 całym ciężarem stopy i zaznaczyć dwa skrajne, najbardziej wysunięte punkty za pomocą ołówka ustawionego prostopadle do kartki. Następnie odległość między zaznaczonymi punktami należy zmierzyć linijką lub centymetrem. Dodając do uzyskanej liczby 0,5 cm, otrzymujemy odpowiednią długość wkładki.
Dobre buty do chodzenia to również takie, które będą miały odpowiednią tęgość. Podczas zakupu należy wziąć pod uwagę również szerokość i tęgość stopy.

Jaką podeszwę powinny mieć najlepsze buty do chodzenia?

Dobre buty do chodzenia na co dzień powinny mieć odpowiednio wykonaną podeszwę. Wybierając właściwy model, należy zwrócić na ten aspekt szczególną uwagę. Aby chodzenie było komfortowe nie tylko po chodnikach czy utwardzonych ścieżkach, ale również tam, gdzie mogą pojawić się nierówności terenu, podeszwa musi mieć odpowiednią grubość. Wszelkie modele eleganckiego obuwia z cienką i gładką podeszwą nie sprawdzą się podczas spacerów, pieszych wycieczek czy też w użytkowaniu na co dzień przez kilka–kilkanaście godzin.
Dobre buty do chodzenia na co dzień powinny mieć grubą i sprężystą podeszwę, która uchroni od nierówności terenu i dostosuje się do naturalnych ruchów stopy. Dobrze jest, jeśli podeszwa umożliwia także lekką amortyzację, dzięki specjalnym wstawkom wykonanym z materiałów piankowych.
W przypadku częstego chodzenia po takich terenach jak lasy czy parki, gdzie ścieżki bywają nierówne, wyboiste, miękkie i o zmiennym podłożu, najlepsze buty do chodzenia powinny być wyposażone w bieżnik, wypustki oraz posiadać charakterystyczne wyżłobienia. Wpłynie to na lepszą stabilność i komfort chodzenia, jednocześnie zabezpieczając stopy przed niewygodnym ułożeniem.

Dobre buty sportowe do chodzenia – na co zwrócić uwagę?

W przypadku typowych butów sportowych lub takich modeli jak tenisówki, sneakersy czy trampki, ważną kwestią poza podeszwą jest także tworzywo, z którego wykonana jest cholewka. Najwłaściwszy będzie więc materiał przewiewny, który zapewni odpowiednie warunki termiczne aktywnej stopie. Dobre buty sportowe do chodzenia powinny zapobiegać nadmiernemu poceniu, przepuszczać powietrze i odprowadzać wilgoć. Warto wybrać tu buty do chodzenia wykonane z siateczki. To bardzo modna opcja, dostępna w wielu fasonach i kolorach.
Wśród modeli dobrych butów sportowych do chodzenia znajdują się również propozycje, które pasować będą na co dzień, a także w stylizacjach eleganckich i casual. To duży wybór butów wykonanych ze skóry naturalnej, która również gwarantuje przewiewność, doskonale dopasowuje się do stopy oraz jest elastyczna i miękka. Obuwie ze skóry jest bardzo wygodne. Zapobiega też powstawaniu odcisków i otarć.

Czy istnieją uniwersalne i najlepsze buty do chodzenia dla mężczyzn?

Wartym uwagi modelem obuwia męskiego do chodzenia są buty typu athleisure, które łączą w sobie cechy sportowe, ale jednocześnie świetnie sprawdzą się w stylizacjach codziennych. Doskonale uzupełnią stylizacje ze spodniami dresowymi, jak i jeansami.
Elegancka wersja butów do chodzenia, która posiada grube podeszwy i dostępna jest w wersji z bieżnikiem, to również sneakersy przypominające obuwie eleganckie. Tego typu buty wykonane są ze skóry naturalnej i stanowią bardzo wygodną i spójną opcję nawet w stylizacjach wieczorowych. Będzie to obuwie, które sprawdzi się jednocześnie podczas długich spacerów, całego dnia w pracy czy przy wieczornym spotkaniu z przyjaciółmi. Eleganckie buty sportowe to też świetny sposób na stworzenie ciekawej stylizacji na wyjątkowe okazje.
Należy pamiętać, że obuwie ze skóry wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Poza środkami dedykowanymi wyrobom skórzanym, warto dobre buty do chodzenia przed pierwszym użyciem zaimpregnować specjalnym sprayem, który stworzy na ich powierzchni ochronną powłokę, stanowiącą zabezpieczenie przed wilgocią, np. w deszczowe dni.
Zdjęcie: Envato Elements
Karolina Grad
Karolina Grad

Książki, muzyka i nowinki technologiczne – to jest to, co daje mi energię bardziej niż poranna kawa! Oprócz tego lubię rysować i tworzyć, a jeśli wystarczy mi dnia, wychodzę na spacer i zabieram ze sobą aparat!