Data modyfikacji:

Pan młody – jak się ubrać? Jakie są obowiązki pana młodego?

Jako pan młody masz z pewnością na głowie wiele rzeczy i spraw do załatwienia. Po pierwsze, garnitur dla pana młodego. Po drugie, wszelkie obowiązki do wykonania jeszcze przed ślubem. I po trzecie, stres – czy tego dnia sobie poradzisz i czy wszystko pójdzie dobrze. Właśnie dlatego powstał ten poradnik – abyś tego dnia, nie musiał się już niczym stresować. W poniższym artykule opowiadamy, jak powinien ubrać się przyszły pan młody w dzień swojego ślubu. Ponadto wskazujemy jego obowiązki – zarówno na dzień ślubu, jak i te jeszcze przed przyjęciem. Zapraszamy do lektury!

Pan młody – jaki garnitur dla pana młodego? Radzimy, jak powinien wyglądać pan młody 

Nie wiesz, jak na własnym ślubie powinien wyglądać pan młody? Poniżej podpowiadamy, jaki garnitur dla pana młodego wybrać i o czym jeszcze warto pamiętać, kompletując ślubną stylizację dla niego.

Garnitur dla pana młodego 

Oczywiście oprócz garnituru na swój ślub możesz założyć też smoking lub frak. Ale teraz skupimy się na najbardziej popularnym rozwiązaniu, czyli garniturze. Najbardziej klasyczny i jednocześnie najbezpieczniejszy będzie garnitur w kolorze granatowym lub szarym. To modele, które będą pasować każdemu facetowi – niezależnie od jego stylu, wieku czy figury. Co z garniturami we wzory? Te również stają się coraz bardziej popularne. Co powiesz na garnitur w kratę dla pana młodego? To rozwiązanie wybierane często podczas ślubów w plenerze, a także przyjęć o bardziej rustykalnym charakterze. 

Koszula dla pana młodego

Klasyczna biała sprawdzi się zawsze. Jest elegancka i najbardziej formalna, więc idealnie nadaje się na własny ślub. Uwaga na spinki do mankietów! Nie wszystkie koszule ich wymagają. Jeśli wybrany przez ciebie model ma już wszyte guziki, to nie musisz kupować spinek. Spinki nosimy tylko do koszul z rozciętymi rękawami. Jakie inne koszule możesz założyć na ślub? Błękitne, kremowe, jasnoróżowe. Raczej unikaj koszul we wzory. Są mniej formalne. 

Krawat czy mucha dla pana młodego?

To pytanie, które zadaje sobie wielu przyszłych panów młodych. Raz na zawsze rozwiejmy wszelkie wątpliwości – do garnituru raczej nosimy krawat. Mucha przeznaczona jest do fraków lub smokingów. Ewentualnie do czarnej marynarki, ale czarny garnitur na własny ślub to niezbyt dobry pomysł. I pamiętaj o jednym – zakładasz gładki garnitur? Możesz zdecydować się na krawat we wzory. Masz już wzorzysty krawat, np. w kratę? Wówczas stawiaj na gładki garnitur. I nie zapominaj o tym, że krawat z reguły powinien być ciemniejszy od koszuli. 

Dodatki do stroju dla pana młodego

Czyli buty, pasek czy poszetka. W ślubnej stylizacji buty i elementy galanterii skórzanej, czyli np. pasek, powinny być w tym samym kolorze. Jakie buty na ślub wybrać? Poniższy filmik rozwieje twoje wątpliwości. 
Co z poszetką? To obowiązkowy dodatek do garnituru. A teraz mała uwaga – poszetka nigdy nie powinna być w kolorze krawata. Ma się od niego różnić, dlatego w tym przypadku możesz zaszaleć. Nie bój się też wzorów – nawet jeśli masz wzorzysty garnitur. Tak mały element stroju jak poszetka nie zepsuje twojej stylizacji. 
Inne dodatki, na jakie może zdecydować się pan młody? Elegancki zegarek oraz spinki. Spinki do mankietów zakładamy tylko wtedy, gdy mankiety marynarki lub koszuli są rozcięte i nie mają fabrycznie doszytych guzików. Co ze spinką do krawata? Nosimy ją tylko wtedy, gdy nasz garnitur nie ma kamizelki. Spinka jest po to, aby trzymać krawat na miejscu. Kiedy masz już kamizelkę, to właśnie ona pełni tę rolę i zakładanie spinki jest wówczas zbędne. 

Obowiązki pana młodego przed ślubem – o czym nie możesz zapomnieć? 

Pan młody przed własnym ślubem też ma kilka obowiązków. O czym więc należy pamiętać? 
  • Wybór drużbów i ich nadzorowanie 
Panny młode wybierają swoje druhny, a panowie drużbów. Należy to zrobić na kilka miesięcy przed datą wesela. Drużbowie pomagają panu młodemu w przygotowaniach, a także organizują wieczór kawalerski. Do pana młodego należy też oczywiście nadzorowanie drużbów, np. aby właściwie zachowywali się na weselu. 
  • Wybór własnego świadka 
  • Napisanie przysięgi weselnej 
Co prawda, to zwyczaj, który jest bardziej respektowany na Zachodzie, ale coraz więcej polskich par decyduje się na napisanie i wygłoszenie podczas ślubu własnej przysięgi. Jeśli wy też zdecydowaliście się na taką opcję, to będziesz musiał taką przysięgę najpierw napisać. Tworząc ją, odwołuj się do waszych wspólnych wspomnień. Koniecznie w przysiędze opowiedz o twoich uczuciach względem swojej przyszłej żony. Możesz też zażartować, co nieco rozluźni patetyczną atmosferę. 
  • Stylizacja i fryzura 
Czyli wybór garnituru i wszystkich dodatków oraz wizyta u fryzjera przed ślubem. Do pomocy w wyborze garnituru i fryzury zaangażuj drużbów. Możesz też iść na zakupy z jakąś kobietą, np. własną mamą czy siostrą. 
  • Samochód 
Oczywiście mowa o samochodzie, który zawiezie was do ślubu. Wiele par wybiera go wspólnie, ale przyjęło się, że to w interesie pana młodego jest właśnie zajęcie się organizacją takiego pojazdu. 
  • Alkohol na wesele 
Coraz więcej par decyduje wspólnie, ale ponownie to kwestia, którą powinien zainicjować pan młody. 
Pozostałe ślubne obowiązki narzeczeni ustalają we dwoje lub zajmuje się nimi przyszła panna młoda, np. wybór sukni ślubnej czy druhen. 

Obowiązki pana młodego na ślubie – czego musisz się spodziewać tego dnia? 

W dzień ślubu i na samym weselu pan młody też ma własne obowiązki. Jakie? Poniżej lista tych najważniejszych. 
  • Dbanie o własną rodzinę i znajomych 
Co prawda, panna młoda też powinna zainteresować się gośćmi przyszłego męża, ale to głównie pan młody ma o nich dbać. Dopytuj, czy wszystko jest w porządku. Rozmawiaj z nimi, nawet jeśli masz dużo obowiązków. Wspólna zabawa to nie wszystko. Może twojej rodzinie czegoś potrzeba, np. twoja siostra z małym dzieckiem chciałaby już położyć je spać? To w twojej gestii jest, aby na weselu zapewnić swoim bliskim wszystkiego, czego potrzebują. Dbanie to też pilnowanie, aby twoimi bliscy zachowywali się w porządku, np. nie wszczynali awantur czy co gorsza bójek. 
  • Taniec z kobietami zaproszonymi na wesele 
Pan młody powinien na własnym weselu przynajmniej raz zatańczyć ze swoją teściową, a także pozostałymi kobietami z rodziny własnej żony, np. jej siostrą, kuzynką, ciocią czy babcią. Nie zapominaj również o kobietach z własnej rodziny! Będzie im bardzo miło, jeśli przynajmniej raz zaprosisz je do tańca. 
  • Wznoszenie toastów 
Na swoim weselu powinieneś wznieść przynajmniej dwa toasty – jeden za twoją świeżo poślubioną małżonkę, a drugi w podziękowaniu dla rodzin i bliskich za przyjście na wesele i wsparcie w tym ważnym dniu. 
Jak widać, ślub i wesele to nie bułka z masłem. Pan młody musi tego dnia zadbać o swoją stylizację i zrobić wszystko, aby ta prezentowała się jak najlepiej i jednocześnie była elegancka oraz dopasowana do okazji. To jednak nie wszystko. Przecież każdy pan młody ma też własne obowiązki, takie jak wybranie drużbów, świadka, wynajęcie auta do ślubu, zapewnienie gościom alkoholu, napisanie własnej przysięgi czy wzniesienie toastów. Jeśli więc niedługo twój własny ślub, to nie zostawiaj wszystkiego na ostatnią chwilę. Już teraz zacznij zajmować się rzeczami, o których wspominaliśmy w naszym poradniku. Ten dzień ma być w końcu spokojny i zarówno ty, jak i twoja małżonka macie się nim cieszyć, a nie stresować, że coś pójdzie nie tak. 
Zdjęcie: Envato/ twenty20photos
Autor: Redakcja Ceneo