Data publikacji:

Pielęgnacja skóry w samochodzie - jak dbać o skórę w samochodzie?

Skórzana tapicerka samochodowa ma wiele zalet. Jest stosunkowo łatwa w pielęgnacji, nie wymaga prania odkurzaczem ekstrakcyjnym, a dodatkowo dodaje wnętrzu elegancji. Problem w tym, że łatwo ją uszkodzić domowymi środkami czyszczącymi, a źle pielęgnowana tapicerka kruszeje i pęka. Jak dbać o skórę w samochodzie?
porzadek w aucie

Po czym poznać, że skórzana tapicerka wymaga pielęgnacji?

Tapicerka skórzana stosowana w samochodach przez długi czas utrzymuje stosunkowo dobrą kondycję. Jest odporna na zachlapania, nie widać na niej plam, a przetarcie kurzu lub piasku jest wyjątkowo łatwe. Z czasem jednak pojawiają się na niej nieestetyczne załamania i spękania, które świadczą o nieodpowiedniej eksploatacji. Niezabezpieczona skóra jest narażona na działanie m.in. promieni słonecznych, niskiej temperatury, potu oraz wilgoci, a zatem może stracić swój piękny wygląd.

Jeśli zauważysz, że fragmenty tapicerki są napięte i spękane, warto działać szybko. Jeszcze trudniej zauważyć zabrudzenia skórzanej tapicerki. Wbrew pozorom lśniący połysk nie jest pożądany. Świadczy on o tym, że skóra zapchana jest brudem, łojem oraz innymi zanieczyszczeniami. Innymi słowy, święcąca się skóra tapicerki to skóra brudna. Czysty materiał ma naturalny, lekko matowy wygląd. I to właśnie do takiego stanu będziemy dążyć.

Czym nie czyścić skórzanej tapicerki?


Dużą szkodę można wyrządzić skórzanej tapicerce samochodowej nieprawidłowym czyszczeniem. Pielęgnacja skóry w aucie domowymi środkami czystości najczęściej kończy się przesuszeniem jej. Płyn do mycia naczyń mocno odtłuści skórę i sprawi, że stanie się ona twarda oraz łamliwa. Z tego samego powodu nie należy skóry przemaczać wodą. Zbyt mocne preparaty mogłyby nawet zmyć ze skóry zewnętrzną warstwę ochronną, tzw. top coat. Pod żadnym pozorem nie używaj do pielęgnacji skórzanej tapicerki środków do czyszczenia butów. Takie preparaty pozostawiają tłusty film, który najpewniej pobrudziłby twoje ubrania.

Kosmetyki do pielęgnacji skóry samochodowej

Profesjonalne środki do pielęgnacji tapicerki skórzanej w samochodzie wyróżniają się dużą delikatnością oraz skutecznością doczyszczania. Mają pH neutralne dla skóry (ok. 5,5), nie przesuszają jej i skutecznie usuwają zabrudzenia. Są też bezpieczne dla lakieru ochronnego. Zazwyczaj dostępne są w niewielkim opakowaniu z pianownicą, co ułatwia doczyszczanie skóry i zapobiega przemoczeniu jej.
Warto podkreślić, że dobre kosmetyki do pielęgnacji skóry składają się z dwóch oddzielnych środków: do czyszczenia i do zabezpieczania skórzanej tapicerki. Jest to ważne, bowiem zadaniem mleczka do impregnacji skóry jest wejście w pory materiału. Aby skóra stała się miękka i elastyczna, impregnat musi dotrzeć do głębszych warstw skóry. Jeśli składniki przyspieszające penetrację znalazłyby się w środku do czyszczenia skóry, do wnętrza materiałów dostałyby się również wymywane zabrudzenia. Stąd też środki 3 w 1, a nawet 5 w 1 nie są tak dobre, jak mogłoby się wydawać, a połączenie funkcji czyszczenia i zabezpieczenia wzajemnie się wyklucza.

Czyszczenie skórzanej tapicerki


Czyszczenie skórzanych foteli oraz kanapy warto rozpocząć od dokładnego odkurzenia wszelkich zakamarków. Dzięki temu znajdujący się na tapicerce piasek nie uszkodzi materiału podczas szczotkowania. Środek do czyszczenia skórzanej tapicerki należy nałożyć w formie piany na mikrofibrową ściereczkę lub szczotkę z miękkim, naturalnym włosiem. Szczotka przyda się wówczas, jeśli skóra ma chropowatą, nieregularną strukturę. W szczelinach i przetłoczeniach znajduje się wiele zanieczyszczeń. Jeżeli wolisz użyć mikrofibry, wybierz tę białą. Dzięki temu łatwo dostrzeżesz zbierany brud i skontrolujesz, czy nie wymywa się farba.

Jednorazowo czyść niewielki fragment tapicerki, szczotkując miejsce przy miejscu kolistymi ruchami. Po wypracowaniu piany zbierz jej nadmiar drugą mikrofibrą. W razie konieczności powtórz czyszczenie do momentu, aż piana pozostanie biała. Podczas pierwszego czyszczenia skórzanej tapicerki trzeba zazwyczaj wymyć sporą warstwę zanieczyszczeń, więc warto powtórzyć proces nawet trzykrotnie. Po myciu skóra powinna być matowa.

Konserwacja tapicerki ze skóry

Drugi etap pielęgnacji skóry w aucie to nałożenie impregnatu. Ma on zazwyczaj formę mleczka, dressingu lub pasty. Niewielką ilość preparatu wetrzyj mikrofibrą, a następnie pozostaw do wchłonięcia i wyschnięcia. Przez kilka godzin nie korzystaj z samochodu, by nie pobrudzić sobie ubrań. Po poprawnej aplikacji skórzana tapicerka powinna być miękka i elastyczna. Nie powinna jednak mocno się świecić. W wielu przypadkach oznacza to nałożenie zbyt dużej porcji preparatu. Zamknięte pory skóry utrudnią wentylację fotela i mogą doprowadzić do rozwoju wilgoci wewnątrz fotela.

Jak dbać o skórzaną tapicerkę w samochodzie na co dzień?


Dokładne szczotkowanie skórzanej tapicerki to dość żmudne zajęcie, wymagające sporej ilości czasu. Do bieżącej pielęgnacji angażowanie szczotki nie jest jednak konieczne. Dostępne są bardzo łagodne środki do czyszczenia skóry, którymi można regularnie przemywać tapicerkę przy użyciu ściereczki. W awaryjnych sytuacjach można także użyć lekko wilgotnej mikrofibry – byle nie przemoczyć skóry. To zawsze lepsze niż pozostawienie plamy na fotelu.

Dostępne są też jednorazowe ściereczki do czyszczenia skóry. Warto mieć je w samochodowym schowku, by na bieżąco usuwać zabrudzenia. Wiele z nich nadaje się również do czyszczenia skórzanej kierownicy samochodowej. Pamiętaj jednak, aby nie czyścić przetartych fragmentów skóry. W kontakcie z preparatem czyszczącym pozbawiony ochrony materiał puści barwnik i mocno się przemoczy. Upewnij się też, jakiego typu skórę zastosowano w twoim samochodzie. Rodzaj preparatu należy dobrać do rodzaju skóry.
Autor: Szymon Sonik