Data modyfikacji:

Pocenie się w nocy u mężczyzn. Przyczyny i leczenie

Niewielkie pocenie w nocy to w trakcie upałów naturalna kolej rzeczy. Takie same efekty da zbyt gruba kołdra lub nieprzepuszczająca powietrze piżama. Lampkę ostrzegawczą powinno jednak zapalić w głowie nocne pocenie u mężczyzn, którego przyczyna nie leży w zbyt wysokiej temperaturze. Jakie są najczęstsze przyczyna pocenia w nocy i jak należy to leczyć?
pocenie się w nocy

Pocenie się w nocy u mężczyzn - przyczyny

Pocenie nocne u mężczyzn – czy trzeba się bać?

Oczywiście nie każde pocenie w nocy musi wskazywać na chorobę. Często dochodzi do niego z prozaicznego powodu, np. zbyt dużej wilgotności w pomieszczeniu. Właśnie dlatego warto kontrolować nie tylko temperaturę w sypialni, ale i wilgotność. Pomocne jest również wietrzenie sypialni przed snem – świeże powietrze pomoże ci zasnąć.

Analizując przyczyny nocnych potów, nie można zapomnieć także o stanie psychofizycznym. Przewlekły stres, zaburzenia lękowe czy stany nerwicowe mogą objawiać się niską jakością snu. W trakcie śnienia dochodzi bowiem do konsolidacji pamięci, a zatem mózg jeszcze raz „przetwarza” zdarzenia, które miały miejsce w ciągu dnia. Jeśli są to sytuacje o negatywnym nacechowaniu, twój organizm może zareagować potliwością, wzmożonym oddechem lub szybszym biciem serca.
Jeżeli więc potliwość pojawia się sporadycznie, np. po wyjątkowo ciężkim dniu lub po dużym zmęczeniu fizycznym, zalecamy odpoczynek i regenerację. W przypadku, gdy sytuacja nie powróci do normy, najlepszym wyjściem jest konsultacja ze specjalistą. Pamiętaj też o tym, by unikać przed snem pikantnych potraw oraz alkoholu – mocno wpływają one na nocną potliwość u mężczyzn.

Przyczyny nocnych potów u mężczyzn

Co może być przyczyną nocnych potów? Jeśli twoi bliscy uskarżają się na głośne chrapanie, wykonaj badania pod kątem bezdechu sennego. To jedna z najpopularniejszych przyczyn nadmiernej potliwości podczas snu. Nieprawidłowa budowa górnych dróg oddechowych, wywołująca chrapanie, jest częstą przypadłością u mężczyzn. Dotyczy aż 24 procent dorosłych mężczyzn. Objawia się nie tylko chrapaniem i potliwością, ale i rozdrażnieniem, niewyspaniem, zmęczeniem czy bólem głowy. Kilka krótkich bezdechów w trakcie snu nie powinno niepokoić, ale jeśli przydarzają się często, są bardzo niebezpieczne dla zdrowia. W rozpoznaniu obturacyjnego bezdechu sennego pomocna jest polisomnografia, czyli badanie polegające na monitorowaniu snu.

Za nocne pocenie u mężczyzn może odpowiadać andropauza, zwana także męską menopauzą. Dotyka ona najczęściej mężczyzn po 50. roku życia. Zmiany hormonalne, a konkretnie nagły spadek testosteronu, w wielu przypadkach prowadzą do nadmiernego pocenia i to nie tylko w nocy. Podobne efekty da rozregulowanie gospodarki hormonalnej spowodowane nadczynnością tarczycy. Zazwyczaj jest to połączone z uderzeniami gorąca, przyspieszonym biciem serca oraz spadkiem wagi (nawet mimo apetytu).


W analizowaniu przyczyn nocnych potów warto też uwzględnić przyjmowane pożywienie oraz leki. Niektóre leki przeciwbólowe, sterydowe, przeciwzapalne i antydepresyjne mogą przyczyniać się do zwiększenia potliwości, zwłaszcza w nocy. Pocenie towarzyszy także przyjmowaniu leków o działaniu narkotycznym lub psychotropowym, np. morfiny. Jest też naturalnym efektem infekcji wirusowej lub bakteryjnej, najczęściej w połączeniu z drżeniem mięśni i gorączką. Na nocne pocenie narażeni są też mężczyźni cierpiący na otyłość.

Nocne pocenie a nowotwory

Szybkie zdiagnozowanie przyczyn wzmożonej potliwości jest niezwykle ważne, bo przyczyną takiej dolegliwości bywają nowotwory. Najpopularniejszym z nich jest w tym przypadku chłoniak ziarniczy (choroba Hodgkina), ale nocne poty mogą się pojawić także wraz z innymi zmianami nowotworowymi, np. białaczką czy rakiem trzustki. Jeżeli zauważysz przy okazji powiększenie węzłów chłonnych, utratę masy ciała czy ogólne osłabienie, umów się na wizytę u onkologa. Nowotwory są rzadką przyczyną potliwości nocnej, ale warto wyeliminować ten trop jak najszybciej.

Jak leczyć nocne pocenie u mężczyzn?

Leczenie nadmiernej potliwości uzależnione jest od wielu czynników, m.in. od tego, czy potliwość jest ogólna, czy miejscowa. Potliwość pach czy stóp da się bowiem wyeliminować blokerami potu czy innymi środkami aplikowanymi miejscowo. Niektórzy wybierają też zabiegi z wykorzystaniem botoksu, który paraliżuje gruczoły potowe i zapobiega potliwości danych miejsc. Zalecane jest także picie preparatów zapobiegających poceniu, na bazie pokrzywy, skrzypu czy szałwii. Pamiętaj też o tym, by wyeliminować wszystkie potencjalne przyczyny pocenia:
  • unikaj alkoholu, używek i pikantnych potraw przed snem,
  • pij duże ilości wody, by nawodnić organizm,
  • unikaj składników, które zwiększają potliwość, np. malin, cytrusów, kory wierzby czy czarnego bzu,
  • zakładaj do snu przewiewne ubrania z naturalnych materiałów lub śpij nago,
  • często zmieniaj prześcieradło oraz pościel na świeże,
  • wietrz pomieszczenie przed snem, a latem pozostaw otwarte oko (przyda się moskitiera),
  • dobierz grubość kołdry do temperatury w sypialni.
Przyczyna nocnego pocenia u mężczyzn najczęściej jest prozaiczna i niegroźna, ale to dobry moment, by wykonać badania kontrolne. Profilaktyczne badania, takie jak morfologia, badanie moczu, glukozy, OB, lipidogram, badanie tarczycy czy próby wątrobowe pozwolą wyeliminować szereg najpopularniejszych powodów nadmiernej potliwości i ułatwią dalszą diagnostykę. Jeśli natomiast nocny pot wynika z cech genetycznych lub osobniczych i nie jest skutkiem choroby, lekarz pomoże ci dobrać leki przeciwko potliwości oraz skuteczny antyperspirant hamujący aktywność gruczołów potowych.
Autor: Szymon Sonik