Data modyfikacji:

Polskie marki odzieżowe, które powinieneś mieć w swojej szafie

Wiele z nich znasz doskonale. Są obecne niemal w każdej galerii handlowej. Niektóre próbują imitować włoskie domy mody, zresztą bardzo skutecznie. Obecność niektórych na poniższej liście może cię zdziwić, gdyż nic nie wskazuje na polskie pochodzenie. Jakie polskie marki odzieżowe warto mieć w swoje szafie? Oto lista, która pozwoli ci wesprzeć polskie przedsiębiorstwa.


polskie marki odzieżowe

4F

4F to doskonale rozpoznawalna marka odzieży sportowej, współpracująca m.in. z Polskim Komitetem Olimpijskim, Polskim Związkiem Narciarskim czy Związkiem Piłki Ręcznej. Jej ambasadorami byli m.in. Łukasz Kubot, Kamil Stoch czy Anna Lewandowska. Tym bardziej może dziwić, że przedsiębiorstwo ma polskie korzenie i założone zostało w 2007 roku. Choć musi się mierzyć z gigantami sektora sportowego, takimi jak Adidas, Puma czy Nike, marka 4F ma bardzo silne i ugruntowane miejsce w branży.

Big Star

Polskiego Big Stara można by bez obaw postawić w jednej linii z Wranglerem, Levisem czy Lee. To marka nieodłącznie kojarzona ze spodniami dżinsowymi, a jej salony można spotkać w całej Polsce. Wyjątkowo silna pozycja to zasługa otwarcia przedsiębiorstwa na mniejsze miasta i niewielkie centra handlowe.

Benevento

Wąska specjalizacja to dla wielu firm odzieżowych przepis na spektakularny sukces. O ile Big Star znany jest z produkcji spodni dżinsowych, w szyciu eleganckich spodni marka Benevento nie ma sobie równych. Firma zajmuje się również szyciem spodni na specjalne zamówienie.

Bytom

Bytom to jedna z nielicznych firm odzieżowych o wyjątkowo polskiej nazwie. Plasuje się w segmencie odzieży eleganckiej, a jej bezpośrednią konkurencją jest Vistula. Co ciekawe, obie firmy należą do tej samej spółki – VRG. W gamie marki znajdziesz m.in. garnitury, marynarki i eleganckie koszule.

Diverse

Założona w 1993 roku w Gdańsku firma Diverse to rozpoznawalna marka odzieżowa spod znaku casualu. Niewygórowane ceny oraz stonowana stylistyka ubrań sprawiają, że Diverse dobrze odnajduje się zarówno w dużych, jak i mniejszych miastach. Na terenie całej Polski firma ma około 270 punktów sprzedaży.

Emanuel Berg

Najtrudniejszym zadaniem, z którym mierzą się polskie firmy odzieżowe, jest wyjście poza rodzimy rynek. Najmniejszego problemu z zagraniczną ekspansją nie miała marka Emanuel Berg. Luksusowe koszule i bluzki wykonane z włoskich tkanin sprzedawane są m.in. w Japonii czy Australii. Zakład produkcyjny znajduje się natomiast w Tczewie.

House

House to marka, której nie trzeba przedstawiać. Jej sklepy znajdują się niemal w każdej galerii handlowej, najczęściej obok innej polskiej marki, czyli Cropp. Nie jest to przypadek, bowiem obie należą do koncernu LPP, mającego pod swoimi skrzydłami także marki Sinsay (niedrogie ubrania dla nastolatek), Mohito (elegancka odzież dla kobiet) i Reserved (ubrania dla osób w różnym wieku). Ubrania marki House kierowane są do młodzieży i utrzymane są w casualowej stylistyce.

Lancerto

Powstała w 2008 roku marka odzieży eleganckiej znana jest miłośnikom mody męskiej głównie za sprawą znanego ambasadora, Michała Kędziory – autora książki „Rzeczowo o modzie męskiej” oraz blogu Mr.Vintage. Lancerto specjalizuje się w produkcji odzieży eleganckiej, a szczególną rozpoznawalność zapewniły firmie modne i ciekawe stylistycznie marynarki.

Lavard

Punkty sprzedaży marki Lavard znajdziesz w wielu polskich centrach handlowych. Siłę marki stanowi komplementarność asortymentu. W niewielkich butikach znajdziesz nie tylko marynarki, koszule i garnitury, ale też okrycia wierzchnie i dodatki. Zaletą dla wielu może też być fakt, że w kolekcji znajdują się ubrania o dużej rozpiętości cenowej. Ma to, rzecz jasna, odzwierciedlenie w jakości użytych materiałów.

Medicine

Medicine to następca innej znanej polskiej marki, czyli Reporter. Rebranding nastąpił w 2013 roku, po wcześniejszym przejęciu upadłej w 2009 roku marki. Współczesne kolekcje Medicine utrzymane są głównie w stonowanej stylistyce, choć można spotkać także unikalne linie o niebanalnym wzornictwie.

Miler Menswear

Miler Menswear to marka założona przez Tomasza Milera w Poznaniu, gdzie znajduje się salon sprzedaży. Za sprawą założyciela marka cieszy się dużą popularnością w internecie, gdzie można znaleźć nagrane przez Tomasza poradniki modowe. Oprócz tego firma zajmuje się także produkcją ręcznie szytych wyrobów skórzanych pod marką Manumi.

Osovski

Osovski to marka założona przez Pawła Osowskiego. Szyte z renomowanych tkanin koszule cenione są za wysoką jakość. Na plus należy zaliczyć też fakt, ze wszystkie szwalnie firmy zlokalizowane są w Polsce.

Pako Lorente

Choć nazwa firmy mogłaby wskazywać na hiszpański rodowód, jest to polska marka. Warto dodać, że całkiem niebanalna, bowiem w jej asortymencie jeszcze do niedawna można było spotkać osławione koszule o podwójnych, a nawet potrójnych kołnierzykach. Oprócz odważnych i nieco kontrowersyjnych produktów, znajdziesz jednak także te bardziej klasyczne.

Poszetka.com

Już sama nazwa firmy mówi o niej wszystko. To marka, która wzięła się z pasji, a niszowa produkcja przerodziła się w poważną siłę na rynku poszetek. Oprócz ozdobnych chust, w kolekcji marki znajdziesz też krawaty oraz muchy. Niektóre z nich, np. szantungowe lub grenadynowe, są nie lada ciekawostką.

Prosto

Ubrania z logotypem Prosto zna chyba każdy miłośnik polskiego hip-hopu. Założycielem marki jest raper Wojciech Sosnowski, znany jako Sokół. Początkowo firma specjalizowała się w produkcji bluz oraz koszulek, jednak z czasem zyskała mocną pozycję w streetwearze. Ciekawostką jest współpraca Prosto z Vistulą, czyli marką z zupełnie innego sektora.

Reserved

Rizerwd, rezerwed, rezerwat – choć nazwa marki odczytywana jest na setki sposobów, nie zmienia to faktu, że mówimy o prawdziwym gigancie. To najcenniejsza marka odzieżowa w Polsce i flagowy produkt koncernu LPP. Co stoi za sukcesem Reserved? Główną siłą kolekcji prezentowanych w sklepach Reserved jest… różnorodność. Dla każdego coś miłego. O niewątpliwym sukcesie marki niech świadczy fakt, że doskonale radzi sobie w niemal całej Europie Środkowo-Wschodniej i prowadzi skuteczną ekspansję w Europie Zachodniej.

Top Secret

Na początku XXI wieku reklamy Top Secret znał niemal każdy. Ich slogan brzmiał „Top Secret – ubrania ściśle tajne”. Od początków firma specjalizowała się w niedrogich, casualowych i smart casualowych ubraniach, co pielęgnuje do dziś.

Vistula

Historia założonej w 1948 roku marki wiąże się z założeniem Krakowskich Zakładów Przemysłu Odzieżowego. Po prywatyzacji w 1991 roku przedsiębiorstwo kilkukrotnie wchodziło w spółki z innymi markami branży odzieży eleganckiej. Obecnie należy do grupy VRG, która skupia takie marki, jak Wólczanka, Bytom, Deni Cler oraz W. Kruk.

Wólczanka

Koszule produkowane przez Wólczankę zna każdy. Choć współczesne produkty kojarzą się z luksusem, przedsiębiorstwo szyło odzież m.in. dla wojska czy policji. Po upadku PRL-u nastąpiła restrukturyzacja firmy, co przełożyło się na podwyższenie jakości. Obecnie, oprócz koszul, Wólczanka produkuje także innego rodzaju odzież, w tym ubrania dla kobiet.

Zack Roman

Założycielem marki Zack Roman jest Roman Zaczkiewicz, znany z blogu Szarmant. Wraz z Moniką Kamińską prowadzi w Warszawie niewielki butik oferujący także szycie na miarę. Głównym polem działań firmy Zack Roman jest internet. W najnowszych kolekcjach znajdziesz m.in. garnitury, marynarki, płaszcze, swetry, koszule, spodnie oraz wiele dodatków.
Autor: Szymon Sonik