Data publikacji:

Co stosować na popuszczanie moczu u mężczyzn?

Nietrzymanie moczu jest powszechnym schorzeniem dotykającym zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Może wydawać się, że u płci żeńskiej występuje znacznie częściej, jednak nic bardziej mylnego. U płci męskiej, zwłaszcza w podeszłym wieku, również ta przypadłość jest popularna, jednak panowie uważają ją za zbyt wstydliwą i nie mówią o niej. Jakie są przyczyny nietrzymania moczu u mężczyzn? Co stosować na popuszczanie moczu? Przekonajmy się, czym jest dana przypadłość i jak jej zapobiegać.
popuszczanie moczu u mężczyzn

Inkontynencja – co to jest?

Inkontynencja jest innymi słowy nietrzymaniem moczu. Daną przypadłość mogą mieć kobiety oraz mężczyźni, jednak zwłaszcza płeć męska uważa ten problem za zbyt wstydliwy, żeby o nim mówić i go badać. To jest poważny błąd, gdyż pierwsze objawy nietrzymania moczu pozwalają wyeliminować przypadłość we wcześniejszych stadiach. Popuszczanie moczu dotyczy głównie starszych osób. Jak wynika z badań, ponad połowa płci męskiej po 70. roku życia zmaga się z inkontynencją, jednak zdarzają się również przypadki nietrzymania moczu u mężczyzn w młodym wieku.

Nietrzymanie moczu u mężczyzn – przyczyny

Popuszczanie moczu u mężczyzn jest bardzo dokuczliwą przypadłością, którą w większości przypadków da się minimalizować bądź zupełnie wyeliminować. Jednak, aby podjąć leczenie, należy najpierw zdiagnozować przyczynę nietrzymania moczu.
  • Nietrzymanie moczu spowodowane nagłym, nadmiernym wysiłkiem – chodzi tu dokładnie o nagły wzrost ciśnienia w jamie brzusznej, objawiający się podczas kichania, kaszlenia, śmiania się, a nawet podczas wysiłku fizycznego, np. przy podnoszeniu ciężarów.
  • Naglące parcie na pęcherz moczowy powodujące popuszczanie moczu – charakteryzuje się silnym uczuciem parcia i potrzebą oddania moczu. Powodem danego stanu mogą być: zespół nadreaktywnego pęcherze, zakażenie dolnych dróg moczowych, a także poważniejsze choroby, np. nowotwór.
  • Przepełnienie pęcherza prowadzące do nietrzymania moczu – powodem jest najczęściej przerost prostaty, co powoduje utrudnienie oddawania moczu i zbieranie się jego złogów w pęcherzu. 
  • Czy da się wyleczyć z nietrzymania moczu?

    W pierwszej kolejności z nietrzymaniem moczu u mężczyzn należy zgłosić się do urologa, który odnajdzie przyczynę danego problemu. W zależności od przyczyn powodujących inkontynencję, zostanie wprowadzone odpowiednie leczenie minimalizujące bądź eliminujące popuszczanie moczu. W przypadku występowania nadreaktywnego pęcherza wskazane zostaną leki ograniczające zbyt częste skurcze pęcherze. Z kolei jeżeli problemem jest przerost gruczołu krokowego, w łagodniejszych przypadkach możliwe jest leczenie farmakologiczne, jednak w trudniejszych leki nie pomogą tak jak powinny i wymagana będzie operacja prostaty.

    Co stosować na popuszczenie moczu u mężczyzn?

    Nietrzymanie moczu jest problemem nie tylko natury fizycznej, ale także wpływa na psychikę mężczyzny. Nieraz jest przyczyną braku życia towarzyskiego i seksualnego mężczyzn, gdyż jest wstydliwą przypadłością i powoduje dyskomfort. Co zatem stosować, aby „ukryć” nietrzymanie moczu? Najpopularniejszą i najbardziej wskazaną metodą radzenia sobie z popuszczaniem moczu są wkładki urologiczne dla mężczyzn. Są dostępne w kilku rodzajach chłonności, co pozwala swobodnie dostosować wkładkę do własnego poziomu nietrzymania moczu. Wkładki dla mężczyzn są idealnym sposobem na zakamuflowanie nietrzymania moczu, gdyż oprócz wchłonięcia niekontrolowanie oddanego moczu zatuszują nieprzyjemny zapach z tym związany. Dodatkowo modele wkładek dla mężczyzn są dostosowane do anatomii, dzięki czemu nawet nie widać, że się je ma.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Autor: Dominika Mańka