Data publikacji:

Rzadkie włosy męskie. Jak o nie dbać i optycznie je zagęścić?

Wielu panów, już w bardzo młodym wieku, boryka się z przerzedzeniem włosów oraz objawami łysienia. Widoczne zakola, utrata włosów na czubku głowy oraz utrata objętości to jego pierwsze objawy. Niestety, utracie włosów często trudno zapobiec. Proces ten można jednak znacznie spowolnić, a jego widoczne rezultaty ukryć za pomocą dobrze dobranej fryzury. Rzadkie włosy męskie - jak o nie dbać? Sprawdź!

Rzadkie włosy męskie

rzadkie wlosy meskie

Z dnia na dzień twoich włosów jest coraz mniej? Masz trudność z ukrywaniem łysych miejsc? Bez paniki – wypadanie włosów można zatrzymać, a niedostatki we fryzurze – zamaskować. Przeczytaj nasz artykuł, a dowiesz się, jak walczyć z łysieniem i jakie fryzury stosować, by włosy optycznie zyskały na objętości.

Łysienie androgenowe: przyczyna rzadkich włosów u mężczyzn

Niektórzy panowie od zawsze cechują się rzadkimi włosami, u innych do przerzedzenia kosmyków dochodzi w konkretnym wieku. Ci drudzy zazwyczaj padają ofiarami łysienia androgenowego: częstej męskiej przypadłości o podłożu hormonalnym.

Przyczyną łysienia androgenowego jest działanie hormonu DHT, który jest toksyczny dla mieszków włosowych. Dolegliwość ta ma pochodzenie genetyczne – jeśli więc ojciec lub dziadek stracili włosy we wczesnym wieku, istnieje ryzyko, że łysienie androgenowe dotknie również ciebie. Jego wczesnymi objawami są słynne zakola, jak również utrata włosów na czubku głowy.

Rzadkie włosy – co im szkodzi?

Nie myśl jednak, że przyczyną przerzedzenia się czupryny mogą być wyłącznie niezależne od ciebie zmiany hormonalne. Włosy męskie nie znoszą złej diety, alkoholu, papierosów i źle dopasowanej pielęgnacji. Te czynniki mogą wpływać na ich wypadanie. Ponadto na stan mieszków włosowych niekorzystnie działa częste noszenie czapek, opasek lub innych elementów garderoby wzmagających pocenie i przetłuszczanie się skóry głowy.

Rzadkie włosy męskie – co robić?

Leczenie łysienia androgenowego to długi i żmudny proces, jednak przy odrobinie cierpliwości przynosi zadowalające efekty. Utracone włosy nie zawsze odrastają, jednak dobrze zaplanowana terapia pozwala zahamować wypadanie kolejnych.

Najlepszym sposobem na uratowanie włosów jest konsultacja z trychologiem – specjalistą od zdrowia włosów. Lekarz za pomocą specjalistycznych urządzeń oceni stan skóry głowy oraz to, jak rozległe jest łysienie. Ponadto, trycholog może skierować cię na badanie poziomu hormonów, witamin oraz minerałów. Jego wyniki mogą okazać się kluczowe podczas leczenia wypadania włosów.

Przeszczep włosów – sposób na rzadkie włosy męskie?

Wielu panów borykających się z łysieniem z góry zakłada konieczność wykonania przeszczepu włosów. Znane są przypadki gwiazd, które z powodzeniem odzyskały włosy na skutek przeszczepu (np. Wayne Rooney). Trzeba jednak wiedzieć, że jest to zabieg drogi, inwazyjny i nigdy nie wiadomo, czy zakończy się on stuprocentowym powodzeniem. Walkę o gęstsze włosy zdecydowanie lepiej jest rozpocząć od badań oraz leczenia miejscowego.

Mniej kategorycznym rozwiązaniem mogą okazać się zabiegi pobudzające wzrost włosów, np. z wykorzystaniem lasera frakcyjnego.

Domowe sposoby na rzadkie włosy

Bardzo duże znaczenie ma również to, jak dbasz o swoje włosy w warunkach domowych. Jeśli dotąd do mycia włosów używałeś jedynie żelu „3 w 1”, najwyższa pora na diametralne zmiany.
  • Włosy z tendencją do wypadania należy myć delikatnym szamponem pozbawiony SLS, parabenów i silikonów.
  • Warto regularnie stosować peeling do skóry głowy, który odblokowuje mieszki włosowe i poprawia ukrwienie skóry głowy.
  • Na porost włosów i zahamowanie wypadania świetnie działają wcierki do skóry głowy, zawierające składniki, takie jak imbir, biotyna, witaminy A i E, wyciąg ze skrzypu i pokrzywy.
  • Do czesania stosuj miękką szczotkę z elastycznym włosiem, która nie drapie i nie drażni skóry głowy.

Fryzury męskie dla rzadkich włosów

Wypadające, rzadkie włosy męskie to problem, który u wielu panów wywołuje kompleksy. Choć nie każdy się do tego przyznaje, utrata włosów bywa powodem do wstydu. Prócz konsultacji trychologicznej i starannej pielęgnacji domowej, możesz wypróbować specjalne fryzury, dzięki którym twoja czupryna wyda się bujniejsza.

Krótkie boki, dłuższa góra

Jeśli twoim problemem są zakola, zgól boki głowy na krótko, pozostawiając pasek dłuższych włosów przebiegający przez środek głowy. W ten sposób odwrócisz uwagę od zakoli, a jednocześnie uzyskasz bardzo modną fryzurę popularną wśród gwiazd sportu.

Przedziałek na bok: fryzura dla rzadkich włosów

Innym uczesaniem dobrze wyglądającym u panów z z zakolami jest dłuższa fryzura z przedziałkiem na boku w stylu lat 20. To idealna propozycja dla mężczyzn oczekujących eleganckiego efektu.

Krótkie fryzury dla rzadkich włosów

Zalążki łysiny nie oznaczają, że powinieneś ogolić się „na kolano”, jednak powinieneś unikać długich fryzur. Te jeszcze bardziej eksponują niedostatki i łyse placki. Wypróbuj fryzurę „na zapałkę”, goląc włosy bardzo krótko. Dzięki temu zmniejszysz kontrast pomiędzy łysiejącymi strefami, a resztą głowy.

Fryzura w nieładzie – rozwiązanie dla rzadkich włosów

Rzadkie włosy średniej długości warto zmierzwić, uzyskując efekt artystycznego nieładu. Dzięki temu będzie wydawało się, że twoich włosów jest znacznie więcej niż w rzeczywistości.

Sposoby na rzadkie włosy męskie

Rozmowa z trychologiem, dieta, pielęgnacja, sprytne uczesania: to sprawdzone sposoby na rzadkie włosy męskie. Zanim zdecydujesz się na drogie i inwazyjne zabiegi, zacznij od podstaw, aby poprawić stan swoich kosmyków i dodać im objętości.

Autor: Joanna Stanuch