Data modyfikacji:
jak odmówić zaproszenia?

Jak grzecznie odmówić zaproszenia? Na wesele, spotkanie, uroczystość

Odmowa zaproszenia nie jest łatwa. Zazwyczaj czujesz zobowiązanie i wydaje ci się, że „nie wypada” nie przyjść. Co jednak zrobić, gdy nie lubisz danej osoby lub rzeczywiście nie możesz pojawić się na uroczystości. Podpowiadamy, jak grzecznie odmówić zaproszenia na wesele, komunię, urodziny czy kawę.
Zdarza się, że w gronie znajomych lub kolegów z pracy znajdzie się osoba, która – oględnie mówiąc – nie jest z twojej bajki. Tolerujesz ją w biurze lub na uczelni, ale nie na tyle, aby udać się z nią na obiad do restauracji, do pubu na piwo lub zjawić się jako gość na organizowanym przez nią przyjęciu. Często, prędzej czy później, dojdzie do sytuacji, gdy zaprosi cię na jedną z wymienionych wcześniej okazji, bo np. nie ma świadomości, że nie lubisz go aż tak bardzo. Co wtedy zrobić?

Zanim odmówisz zaproszenia zagłusz wyrzuty sumienia

Po pierwsze, nie należy się zadręczać faktem, że nie chcesz spędzić wolnego wieczoru lub weekendu z nielubianą osobą. To normalna sprawa. Pamiętaj, że najgorsze wyjście to zgoda wbrew sobie, bo wówczas na każdym kroku, świadomie lub nie, będziesz dawać odczuć gospodarzowi, że bierzesz udział w kolacji czy imprezie urodzinowej na siłę.

Tobie będzie z tym źle, zapraszający poczuje się dotknięty, a przecież o to chodzi, aby nie sprawiać mu przykrości i postąpić zgodnie z zasadami etykiety. Oczywiście, są takie zaproszenia, których nie wypada nie przyjąć, ale sytuacje, gdy nielubiany znajomy jest prezydentem lub koronowaną głową należą do rzadkości.

Na zaproszenie zawsze trzeba odpowiedzieć

Jednym z największych faux pas, które można popełnić, jest zignorowanie złożonego zaproszenia. Takie zachowanie jest wysoce niestosowne i świadczy o braku ogłady. Odpowiedzieć należy zawsze, niezależnie od tego, czy zaproszenie było werbalne czy też złożone na piśmie (znajdzie się na nim adnotacja RSVP – z francuskiego: repondez s'il vous plait , czyli prośba o odpowiedź).

Najlepiej zrobić to, według etykiety, w ciągu 24 godzin od otrzymania zaproszenia, zwłaszcza jeśli wizyta wiąże się z dodatkowymi kosztami dla gospodarza.

Pamiętaj, że odpowiedzieć należy w takiej formie, w jakiej złożono zaproszenie, chyba że na kartoniku gospodarz umieścił numer telefonu lub adres e-mail, pod którym oczekuje informacji o  przybyciu lub nieobecności. Z tych dwóch form wybierz rozmowę telefoniczną, jest dużo grzeczniejsza niż wiadomość elektroniczna lub sms.

Nie pozostawiaj otwartej odpowiedzi

Jednym z największych błędów jest pozostawienie zapraszającego bez jednoznacznej decyzji. Słowa takie jak „zobaczę, co da się zrobić”, „być może wpadnę” czy „poinformuję dzień przed wydarzeniem” nie powinny pojawić się w odpowiedzi. Od razu można w nich wyczuć nutę niechęci lub krętactwa, co brzmi niegrzecznie i może negatywnie odbić się na relacjach.

Jeszcze gorszym pomysłem jest potwierdzenie wizyty, by tuż przed wydarzeniem zrezygnować, powołując się na nagłą sytuację. To bardzo niedojrzałe podejście, narażające zapraszającego na niepotrzebne wydatki. Lepiej od razu grzecznie odmówić zaproszenia na wesele, nawet jeśli jest cień szansy na przyjście.

Szlachetna blaga na ratunek

Gdy już stoisz przed koniecznością odmowy zaproszenia, zrób to z klasą. Oczywiście mowa tu o sytuacji, gdy nic – oczywiście poza osobistym stosunkiem do zapraszającego – nie stoi na przeszkodzie, aby wziąć udział w wydarzeniu. Co zatem robić? Cóż, skłamać, ale skłamać kulturalnie.

Specjaliści od savoir-vivre mówią w takiej sytuacji o szlachetnej bladze. To kłamstwo, które brzmi realistycznie, a gospodarz raczej nie będzie z nim dyskutować.

Wieczorny wypad do baru? Wymów się masą pracy z samego rana. Grill w sobotnie popołudnie? Odwiedza cię rodzina, której nie widziałeś całe wieki. Wyjście na obiad po pracy? Masz umówioną wizytę u lekarza. Blagę warto zacząć od podkreślenia, że zaproszenie jest dla ciebie bardzo ważne i cieszy cię, że gospodarz o tobie pomyślał.


Nie zaplącz się w swoją "historię". Odmowa może być niekulturalna

Dopilnuj, aby twoje szlachetne kłamstwo nie było zbyt rozbudowane i szczegółowe, bo się w nim zaplączesz, a zapraszający poczuje, że po prostu chcesz się wykręcić. Nie próbuj udawać załamanego, nie tłumacz zawiłości sytuacji, wyjaśniając każdy, nawet najdrobniejszy szczegół. Szczególnie ważne, by nie wpaść w pułapkę użalania się nad sobą i własnym problemem.

W takiej sytuacji wyjaśniający może poczuć się źle z twoimi przeciwnościami losu, a co gorsza, spróbuje ci w nich pomóc. Najkorzystniej jest więc poinformować o powodzie rezygnacji z zaproszenia i nie brnąć w rozbudowane historie.

Jeżeli natomiast zapraszający zacznie dopytywać, można dać mu do zrozumienia, że są to nasze prywatne sprawy. Szczególnie wgłębianie się w tematy zdrowotne może wzbudzić twoje uzasadnione rozgoryczenie, któremu – kulturalnie! - można dać wyraz. To powinno załatwić sprawę. Jeżeli chcesz zachować się w pełni zgodnie z zasadami savoir-vivre, możesz dzień lub dwa po wydarzeniu zapytać zapraszającego o przebieg kolacji czy urodzin i jego wrażenia.

Jak grzecznie odmówić zaproszenia na wesele lub przyjęcie?

O ile w przypadku codziennych sytuacji, np. zaproszenia na obiad, odmowa nie musi mieć sztywnych ram i powinna naturalnie wyniknąć z rozmowy, to ważne uroczystości obowiązuje bardziej formalna odmowa zaproszenia. Wzór na grzeczną odmowę zaproszenia wygląda następująco:
  • Uprzejmie podziękuj za zaproszenie – (np. „Szanowni Państwo, serdecznie dziękuję za zaproszenie na uroczystość...”).
  • Wyraźnie zaznacz, że nie będzie cię na uroczystości – (np. „Niestety, nie mogę uczestniczyć w wydarzeniu”).
  • Podaj ogólny, wiarygodny, silny powód nieobecności – (np. „Ze względów osobistych nie jestem w stanie pojawić się na uroczystościach”, „W uwagi na stan zdrowia nie mogę uczestniczyć”, „Z powodu podjętych wcześniej zobowiązań”).
  • Złóż gratulacje – (np. „Serdecznie gratuluję jubileuszu firmy, „Składam najserdeczniejsze życzenia urodzinowe”, „Przyjmijcie najmilsze życzenia z okazji Waszego ślubu”).
  • Zapewnij, że doceniasz zaproszenie – (np. „Dziękuję za pamięć”, „Jest mi niezmiernie miło z powodu zaproszenia”).
Opcjonalnie możesz zaproponować spotkanie, na którym osobiście złożysz życzenia i wręczysz upominek zapraszającemu. Powinno się odbyć przed uroczystością oraz na tyle wcześniej, by nie przeszkodziło w organizacji imprezy.

Już zwykłe wyjście na kawę lub obiad może podkreślić, że poważnie potraktowałeś zaproszenie i jest ono dla ciebie ważne. To przy okazji dobra okazja do tego, by porozmawiać z bliską ci osobą, wesprzeć ją przed ważnym wydarzeniem i choć częściowo uczestniczyć w świętowaniu. Jeśli była to np. impreza urodzinowa znajomego z pracy, możesz przy okazji wręczyć koledze urodzinowy prezent.

Jeśli nie możesz zaproponować spotkania, odezwij się po uroczystości, na którą byłeś zaproszony i zapytaj o jej przebieg, emocje oraz wrażenia.

Savoir-vivre to sztuka, a grzecznie odmawiać na zaproszenie trzeba potrafić. Jesteśmy przekonani, że z naszymi poradami nigdy nie wyjdziesz na osobę niekulturalną. Wiedząc, jak grzecznie odmówić przyjścia na wesele, z pewnością nie urazisz pary młodej i nie umniejszysz wydarzeniu. Ta umiejętność przyda ci się w życiu nie raz.

Ranking książek o savoir-vivre - TOP 10

Autor: Szymon Sonik