Savoir vivre: jedzenie w pracy - 5 zasad

Większość pracodawców oddaje swoim podwładnym do dyspozycji mniejsze lub większe zaplecze kuchenne. W porze śniadaniowej i obiadowej zazwyczaj schodzi się tam mnóstwo osób, dlatego powinniśmy pamiętać o zasadach grzeczności. Sprawdź, czy na pewno wiesz, jak się zachować z klasą.

 Przeczytaj również: Plecak męski do pracy – jaki plecak męski do pracy wybrać?
jedzenie w pracy
Wszyscy zazwyczaj jemy coś w pracy. Może to być śniadanie, którego nie zdążyliśmy przygotować w domu, szybki lunch czy przekąska. Opracowaliśmy więc zestaw żelaznych reguł, które obowiązują w pracowniczej kuchni lub pokoju socjalnym.

1. Nie jedz przy biurku

Jest to praktyka nie na miejscu. Zapachy unoszące się z Twojego talerza, jak i odgłosy konsumpcji mogą po prostu zrazić do Ciebie innych pracowników. Miejscem śniadań i obiadów jest specjalnie do tego wydzielona przestrzeń.

2. Pilnuj czasu

Nie chodzi oczywiście o to, żeby za wszelką cenę spieszyć się z jedzeniem. Czas na lunch może, ale nie musi, być ustalony odgórnie przez pracodawcę. Starajmy się więc go nie przekraczać lub marnować na rozmowy prywatne. Dotyczy to zwłaszcza osób, które stołują się poza firmą.

3. Uwaga na aromaty

Przyjęło się, że do pracy nie przynosimy bardzo aromatycznych potraw. Wędzony łosoś rzeczywiście ładnie pachnie, ale ręczymy, że nie wszyscy Twoi współpracownicy będą zachwyceni unoszącą się w całym biurze wonią.

4. Zadbaj o kulturę jedzenia

Czyli nie mlaskaj i nie mów z pełnymi ustami. Jeśli akurat spożywasz posiłek i dzwoni telefon, nie odbieraj go. Oddzwonisz do interesanta, gdy skończysz. W złym tonie jest też prowadzenie rozmów biznesowych przy śniadaniu lub "oczyszczanie" zębów z resztek pokarmu przy stole.

5. Umyj po sobie naczynia

Byłoby idealnie, gdyby po posiłkach wszyscy po sobie sprzątali. Ale wiadomo, że trzeba zacząć od siebie. Brudnych naczyń nie zostawiaj więc w zlewie, tylko umyte złóż na suszarce. Przygotowując posiłek, sprzątnij wszystkie pozostałości i wytrzyj po sobie blat.
Zdjęcie: Envato Elements