Data modyfikacji:

Savoir-vivre: zaproszenie na świąteczny obiad

Święta Bożego Narodzenia nie tylko spędzamy w domu, ale także otrzymuje zaproszenia od rodziny oraz przyjaciół. Często zastanawiamy się, jak powinniśmy się ubrać, czy wręczać gospodarzom prezenty i o czym rozmawiać? Przygotowaliśmy kilka wskazówek.  Wigilię i pierwszy dzień świąt zwykle spędzamy w domu, jednak drugi dzień zarezerwowany jest dla wizyt gości. Jeśli ktoś zaprosił nas na świąteczny obiad nie wypada odmówić i punktualnie pojawić się na miejscu. Co jeszcze warto wiedzieć? 
świąteczny obiad

Savoir-vivre: zaproszenie na świąteczny obiad. Savoir-vivre przy stole

Święta to czas rodzinnych spotkań. Warto wiedzieć, jak się zachować przy stole, by nie zepsuć atmosfery i nie narazić się na gafy. Najważniejsza zasada savoir-vivre'u mówi, że należy szanować innych ludzi. To dotyczy także poszanowania ich czasu i prywatności. Warto więc uczyć się podstawowych zasad etykiety przy stole, aby świąteczny obiad nie był tylko smaczny, ale także miło spędzony w gronie rodziny i przyjaciół.

Najważniejsze zasady savoir vivre przy stole w punktach

  • Nie spóźnij się na spotkanie.
  • Nie zaczynaj jeść pierwszy, jeśli nie jesteś gospodarzem. Poczekaj na innych z posiłkiem.
  • Jedz powoli, małymi kęsami, nie wypychaj jedzeniem ust.
  • Nie mów z pełnymi ustami.
  • Przed jedzeniem rozłóż serwetkę na kolanach.
  • Nie kładź łokci na stół.
  • Nie wstawaj zbyt szybko od stołu, a jeśli musisz odejść, przeproś.
  • Wycisz, a najlepiej wyłącz telefon.
  • Używaj sztućców w kolejności od najdalej odsuniętych od talerza do tych przy nim.
  • Nie używaj własnych sztućców do nakładania jedzenia z półmisków i talerzy.
  • Nie sięgaj po jedzenie przez cały stół. Zawsze możesz poprosić kogoś o podanie tego, na co masz ochotę.
  • Nie rozmawiaj o polityce i delikatnych tematach, które mogą prowadzić do kłótni.
  • Nie gestykuluj i nie prowadź zbyt głośnych dyskusji.
  • Ubierz się odpowiednio elegancko. Unikaj zbyt luźnych i obcisłych rzeczy oraz strojów typowo sportowych.
  • Zasady zachowania savoir vivre przy stole

    Należy usiąść dopiero, gdy zostanie to polecone przez gospodarza. Jeśli ktoś chce poczekać na kogoś, musi poprosić o pozwolenie. To gospodarz rozpoczyna posiłek. Mężczyźni opiekują się kobietami po swojej prawej stronie (podają jedzenie i napoje, odsuwają i dosuwają krzesło, itp.). Kobiety powinny trzymać duże torebki na podłodze przy nogach, a małe na kolanach.
    Jeśli masz coś do powiedzenia lub pytania, skieruj się bezpośrednio do osoby, którą chcesz o to poprosić – nie mów do nikogo przez inne osoby. Pamiętaj też, aby nigdy nie dotykać innych osób ani ich jedzenia.

    Savoir vivre przy stole dla dzieci

    Przy stole nie wymaga się od dzieci (zwłaszcza tych młodszych) nienagannego zachowania. Jeśli jednak masz własne pociechy, dopilnuj kilku podstawowych kwestii. Przede wszystkim postaraj się, aby dzieci nie przeszkadzały innym osobom podczas jedzenia. Niedopuszczalne jest, aby ciągle kogoś przy stole zaczepiały, lub – co gorsza – dotykały ich potraw. Dzieci powinny usiąść do stołu po umyciu rąk. Zadbaj również o to, aby nie kładły na stół swoich zabawek i nie bujały się na krześle. Uczul je odpowiednio wcześniej, aby nie krytykowały jedzenia, które dostaną, nawet jeśli będzie to coś, czego nie lubią. Jeśli nie będą wiedziały, jak się zachować, możesz poprosić je o naśladowanie Twojego zachowania.

    Zasady savoir vivre w restauracji

    Zasady savoir vivre w restauracji są bardzo ważne by wszyscy czuli się komfortowo i mieli przyjemne doświadczenia podczas spotkania. Tak naprawdę są one takie same jak przy innych okazjach, warto jednak pamiętać o kilku szczegółach.
    Przede wszystkim uszanuj innych gości oraz personel restauracji nie męcząc ich głośną rozmową lub niegrzecznym zachowaniem. Zawsze powinieneś być kulturalny wobec kelnera podczas składania zamówienia lub proszenia o pomoc. Uważnie czytaj menu i w razie potrzeby zapytaj kelnera o szczegóły dotyczące konkretnych dań lub składników.
    Często wiele problemów sprawia używanie sztućców w restauracji. Jeśli nie wiesz, jakie wykorzystać, używaj ich w kolejności od najdalej odsuniętych od talerza do tych przy nim. Są one także wskazówką do tego, jakich posiłków można się spodziewać. Pamiętaj również o tym, aby używać noża tylko do krojenia mięs. Przy innych elementach dania (np. ziemniakach) wystarczy sam widelec.

    Savoir-vivre przy stole – częste pytania i odpowiedzi

    Savoir vivre przy stole - czy mówimy smacznego?

    Pytanie „czy przy stole wypada mówić „smacznego”?” nierzadko wzbudza wiele kontrowersji. Z jednej strony nie ma w tym nic złego, to tylko uprzejme pozdrowienie pozostałych biesiadników, przyzwyczajenie wyniesione z domu. Z drugiej zaś strony mówienie „smacznego” uznawane jest za niegrzeczne i… jest to zgodnie z etykietą. Mówienie przy stole „smacznego” jest niewskazane.
    Dlaczego zatem nie należy pozdrawiać innych przed posiłkiem w taki sposób? Uzasadnienie jest proste: mówiąc „smacznego” sugerujemy, że jedzenie niekoniecznie musi być odpowiednio przygotowane, czegoś mu brakuje (jest np. niedoprawione, niedogotowane). Wyrażamy nadzieję, że posiłek mimo wszystko będzie zjadliwy.
    Istnieją jednak pewne wyjątki. „Smacznego” możesz powiedzieć jako gospodarz przyjęcia u siebie w domu do jedzenia, które samodzielnie przygotowywałeś. Możesz również powiedzieć tak wśród domowników, również w domu, jeśli np. tata życzy ci „smacznego”, odpowiedz mu tym samym, na pewno nie ma nic złego na myśli.

    Savoir vivre - sztućce po jedzeniu – co z nimi zrobić?

    Po jedzeniu należy odłożyć sztućce na talerzu po prawej stronie równolegle względem siebie tak, aby wskazywały godzinę piątą. Widelec powinien być odłożony grzbietem do góry.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Autor: Agnieszka Ragus