Data publikacji:

Składanie poszetki, czyli jak składać poszetkę?

Co to i na co to? - zapyta zapewne wielu mężczyzn. Nawet spośród takich, którzy nie unikają czasami krawata. Bo choć zazwyczaj kojarzą „co to”, myślą o poszetce jako o gadżecie rozpieszczonej elity. Dla wielu innych, poszetka jest tematem rzeką, potrafią o metodach ich doboru i noszenia mówić godzinami, a w szufladach kryją po kilkadziesiąt różnych chustek tego przeznaczenia. Faktem jest, że zarzucona w połowie XX wieku poszetkowa moda, powraca. A jeśli tak, to warto wiedzieć, jak je nosić.
skladanie poszetki

Podstawowe zasady

Gdy w latach dwudziestych XX wieku rozwijała się sztuka składania poszetki, królowało kilka zasadniczych, w miarę prostych ułożeń. Właściwie złożona poszetka to kwadrat, którego górna część wystaje na wysokość około 1 cm ponad krawędź brustaszy. Tworzy się w ten sposób elegancki pasek, najczęściej biały, ponad kieszonką. Innym klasykiem jest równoramienny trójkąt, którego jeden wierzchołek wystaje ponad kieszonkę. W tym przypadku odległość od krawędzi brustaszy do wierzchołka trójkąta może wynosić do 2 cm, lepiej mniej, niż więcej. Dla pierwszego z tych ułożeń przyjęła się nazwa prezydencki, a później, za amerykańskimi celebrytami - TV fold. Drugi - to po prostu trójkąt lub jeden wierzchołek. Współczesny poradnik, jak składać poszetkę, jak wygląda składanie poszetki w sposób prawidłowy, bez wątpienia zasugeruje dużo więcej rozwiązań dostosowanych na różne okazje. Ułożenie TV fold uznajemy za formalny klasyk elegancji, trójkąt zaś za nieco mniej formalny, ale także nadający się świetnie na oficjalne spotkania. Jednak poszetka może dodać szyku ubiorowi na różne okazje, a właściwe noszenie jej, świadczy o dobrym stylu właściciela.

Na codzienne wyjścia do biura najbardziej odpowiednie wydaje się ułożenie w puff. Takie złożenie, inaczej zwane bufką, wygląda jak poduszeczka lub chmurka wystająca z brustaszy. Różne typy puffa, czyli puff zwyczajny, dziurawy czy podwójny, polegają zasadniczo na umieszczeniu wszystkich czterech rogów chusteczki wewnątrz brustaszy, pozwalając na wyeksponowanie jej środka, często kolorowego lub z fantazyjnym motywem. Wszystko to sprawia wrażenie swobody i nonszalancji, ale jednocześnie wygląda bardzo naturalnie.

Zapewne nie każdemu taki styl odpowiada, nie każdy się na niego odważy. Można więc do marynarki biurowej zastosować ułożenie poszetki w kopertę. Nawiązuje ono nieco do klasyki, jednak część wystająca z kieszonki powinna w tym przypadku być węższa, a jednocześnie nieco wyższa, nawet do 2 cm. Jeszcze inną propozycją może być styl dandy. To bardzo wyróżniające ułożenie, łączy ekstrawagancję z elegancją. Kształt wystających rogów na skrajach kieszonki oraz bufki pośrodku zwracają na pewno uwagę i przyciągają spojrzenia.

Składanie poszetki na wesele

Wesele, dla pana młodego niewątpliwe jedna z najważniejszych uroczystości w życiu, wymaga wyjątkowej oprawy. Zdecydowanie będzie na tę okazję pasowała poszetka złożona stylu w klasycznym, czyli TV fold. Bardzo uroczyście wyglądają i nadają szyku poszetki złożone w kilka szczytów. Od tzw. podwójnego trójkąta do anielskich szczytów w cztery lub trzy ząbki wystające ponad krawędź brustaszy. Tego typu ułożenie określa się również angielskim terminem mountain fold i pomimo, że nie zalicza się go do formalnej klasyki, to przy stroju ślubnym prezentuje się bardzo elegancko.

Natomiast nie należy w stylizacji na taką okazję przesadzać z komplikacją sposobu złożenia lub ze szczególnie wymyślnymi układami. Mogą one wyglądać dziwnie na formalnej uroczystości. Składanie poszetki gości weselnych również powinno stylem nawiązywać do rangi wydarzenia. Najbardziej odpowiedni wydaje się jeden wierzchołek, czyli klasyczny trójkąt, lub delikatny, najlepiej jednolity, obłok. Jeśli wcześniej znamy stylizację pana młodego, to warto postarać się o złożenie nieco skromniejsze niż u niego, aby nie przyćmić go swoim wyglądem.

Sposób złożenia poszetki może stać się zależny od materiału, z jakiego jest wykonana. Jak wiadomo, najlepiej utrzymują nadaną im formę, chusteczki z lnu i bawełny. Natomiast do stylizacji ślubnych znacznie bardziej pasują materiały śliskie, takie jak jedwab, aksamit, kaszmir. Niestety, ich naturalne właściwości powodują, że takie poszetki zsuwają się, fałdują lub za bardzo się wysuwają, co niweczy efekt elegancji. Rozwiązaniem może być uproszczenie złożenia (najlepiej w trójkąt lub delikatny puff) albo zastosowanie filcowego uchwytu do poszetki, który sprawia, że noszenie poszetki jest łatwiejsze i schludniejsze.

Składanie poszetki do garnituru

Styliści wypracowali przez lata wiele metod składania poszetki. Te najbardziej eleganckie i popularne przedstawione zostały powyżej. Spośród około pięćdziesięciu metod składania, część bardzo trudnych, choć oryginalnych, nie posiada dużego zastosowania w praktyce.

Są to m.in.:

  • croissant,
  • bukiet,
  • spiralne schody,
  • rajski ptak,
  • choinka,
  • paw.

Takie ułożenia sprawiają wrażenie ekstrawagancji, chęci zwrócenia na siebie szczególnej uwagi, popisania się. Jeśli o to właśnie chodzi, to wybór byłby właściwy. Jednak zasadniczo, chodzi raczej o to, aby na pierwszy plan wysuwał się dobrze ubrany mężczyzna, nie zaś jego poszetka. Poszetka, jako atrybut drugiego planu, powinna dodawać elegancji i szyku. Nigdy ich nie zastępować.

Autor: Ryszard Żurek