Data modyfikacji:

Sposoby wiązania krawata - jakie są sposoby wiązania krawata?


Krawat to symbol klasy i elegancji. Istnieje wiele sytuacji formalnych, podczas których po prostu trzeba go mieć na sobie. I dlatego, bez względu na to, z jaką częstotliwością zakłada się krawat, warto wiedzieć, jak prawidłowo go zawiązać. Poniższe, najpopularniejsze typy wiązania krawata powinien znać każdy mężczyzna.
koszula

Jakie są sposoby wiązania krawata?

Jak wybrać odpowiedni krawat? Poradnik


Dobrze zawiązany krawat jest wizytówką mężczyzny. Świadczy o jego schludności, elegancji i prestiżu. Krzywo lub niedbale ułożony może z kolei sprawić, że będzie źle odbierany w towarzystwie, a uczestnicy danego wydarzenia (jak np. wesele) poczują się zlekceważeni. Można tego uniknąć, znając chociaż jeden schemat wiązania krawata.

Warto też wiedzieć, że krawat jest elementem garderoby, który musi współgrać z całą stylizacją. Oznacza to, że kolor krawata należy dobierać m.in do. koloru koszuli i marynarki. Zgodnie z zasadami savoir-vivre, optymalnie, powinien różnić się o 1-3 tony od barwy marynarki. Poza tym, jeśli marynarka lub koszula posiadają wzory, krawat musi być już jednolity.

Nie bez znaczenia jest również postura mężczyzny. Panowie postawni lub nieco tężsi powinni wybierać szerokie modele, natomiast szczuplejsi wąskie. Kupując krawat, warto kierować się także jego jakością. Najbardziej luksusowe są oczywiście te wykonane z jedwabiu, odpowiednia będzie też wełna.

Gdzie kupić krawat? Choćby przez internet - można się tu przy okazji zapoznać z opiniami innych osób i w spokoju podjąć decyzję. Warto zajrzeć w tym celu na Ceneo.pl. Ilość propozycji jest na tyle duża, że każdy pan znajdzie tam coś dla siebie.

Rodzaje wiązania krawata

Istnieje co najmniej 20, dobrze znanych sposobów na zawiązanie krawata. Dlaczego potrzeba ich aż tyle? To bardzo proste: typy wiązania krawata muszą być dostosowane do różnych rodzajów koszuli, a dokładniej szerokości i fasonu kołnierzyków. Poza tym, każdy posiada inne umiejętności, a prawdziwi fani krawatów lubią eksperymentować z węzłami. Osoba, która dopiero zaznajamia się technikami wiązania, wystarczy, że będzie znała cztery podstawowe sposoby, które są dość uniwersalne oraz łatwe w wykonaniu. Oto one:

• węzeł prosty,
• węzeł Kent,
• węzeł windsorski,
• węzeł półwindsorski.

Pozostałe metody wiązania krawata to m.in. węzeł Księcia Alberta, Hanover, św. Andrzeja, orientalny oraz skrzyżowany.

Najłatwiejsze sposoby wiązania krawata - węzeł prosty i Kent

Węzeł prosty jest jednym z najpopularniejszych typów wiązania krawata. Będzie odpowiedni do wąskich oraz średnich kołnierzyków i sprawdzi się przy większości formalnych okazji. Jak go wykonać?

1. Na początek skrzyżuj krawat - jego szerszy koniec powinien znajdować się na górze.

2. Następnie szeroki koniec przełóż pod spód i z powrotem przenieś na górę.

3. Węzeł tworzy się przez przełożenie szerokiego końca przez pętlę przy szyi oraz wsunięcie pod poziomą pętlę, która utworzyła się podczas wykonywania poprzednich kroków.

4. Na koniec pozostaje tylko docisnąć i wyrównać węzeł - powinien być delikatnie asymetryczny.


Osoby, które nie przepadają za wiązaniem krawata, powinny zaprzyjaźnić się z węzłem typu Kent. Uchodzi on bowiem za najprostszy sposób wiązania krawata. Pasuje zaś do wąskich kołnierzyków i szerokich krawatów. Instrukcja:

1. Zawieś krawat wokół szyi i obróć jego szerszy koniec o 180 stopni (w miejscu, gdzie następnie będziesz wiązać węzeł).

2. Szerszy koniec krawata przełóż pod spód.

3. Opleć węższą część szerszą i przełóż ją przy kołnierzyku.

4. Następnie opleć węższą część w poprzek - ma powstać pętla, w którą należy wsunąć szerszą część i wyciągnąć dołem.

5. Dopracuj węzeł tak, żeby znajdował się dokładnie w środku kołnierzyka.

Węzeł windsorski i półwindsorki - klasa i szyk

Wytworny, symetryczny i efektowny - te cechy najlepiej określają węzeł windsorski. Jest to schemat wiązania krawata, który będzie odpowiedni przy najbardziej eleganckich sytuacjach, jak np. ślub. Pasuje idealnie do szeroko rozstawionych kołnierzyków i dość wąskich krawatów. Należy także pamiętać, że decydując się na ten rodzaj węzła, dobrze byłoby zwrócić uwagę na długość krawata (wiązanie wymaga, żeby była dość duża). Węzeł windsorski krok po kroku:

1. Zawieś krawat w ten sam sposób, co w przypadku węzła prostego.

2. Przekładając krawat, szerszą końcówkę przełóż przy kołnierzyku i dobrze naciągnij.

3. Ponownie przełóż krawat na górze - z drugiej strony.

4. Wykonaj powyższe dwa kroki ponownie - na pętli przy szyi powinny powstać dwa, grube węzły.

5. Szerszy koniec przełóż poziomo i przełóż z lewej strony na górze - włóż końcówkę w powstałą pętlę.

6. Uformuj węzeł.


Jak sama nazwa wskazuje, węzeł półwindsorski jest skróconą, nieco mniejszą wersją węzła windsorskiego. Dzięki temu, że jest mniej pracochłonny, posiada spore rzesze zwolenników. Będzie najlepiej wyglądał zawiązany na grubym krawacie - szerokość kołnierza nie ma tu znaczenia. Czym więc różni się ten sposób wiązania krawata od windsorskiego? W tym przypadku szerszą część krawata przekłada się skośnie - z lewej strony na prawą i przekłada przez górę, zwracając go w lewą stronę, następnie przekłada się go ponownie górą i wykonuje poziomą pętlę.

Jak dbać o krawaty? Uwagi końcowe

Elegancki mężczyzna powinien posiadać w swojej kolekcji co najmniej kilka różnych krawatów. Chcąc, żeby prezentowały się nienagannie oraz służyły jak najdłużej, należy też wiedzieć, jak odpowiednio o nie zadbać. Pamiętaj więc o poniższych zasadach:

• do prasowania krawatów używa się pary wodnej, zwykłe żelazko mogłoby zniszczyć delikatny materiał (sprawdzi się tu stacja parowa),
• krawat po zdjęciu należy rozwiązać, dzięki czemu uniknie się nieestetycznych zagnieceń,

• lepiej unikać sytuacji, kiedy krawat jest przyciskany przez np. pasy samochodowe,

• warto przechowywać krawaty w specjalnie do tego przeznaczonych pokrowcach (można poszukać ich na Ceneo.pl, opcjonalnie trzymać powieszone na wieszaku.
Znając powyższe rodzaje wiązania krawata oraz zasady ich pielęgnacji, można być pewnym, że zawsze będzie się wyglądać stosownie do sytuacji. A to z kolei przełoży się na większą pewność siebie oraz swobodę w kontaktach towarzyskich.
Autor: Nina Klinicka