Data publikacji:

Strój formalny męski - przegląd. Jak wygląda strój formalny męski?

Oficjalna kolacja biznesowa, rozmowa o pracę na wysokie stanowisko, ślub lub inna ważna uroczystość to okazje, w których podstawą jest profesjonalny wygląd. Strój formalny męski to jednak wcale nie jest taka prosta sprawa. Prawdziwy mężczyzna powinien wiedzieć, jakie zestawienie ubrań i dodatków doda mu elegancji i nie narazi na złośliwe komentarze o braku klasy. Tylko skąd czerpać wiedzę? Wszyscy panowie, którzy boją się popełnić faux pas, lub którym na co dzień jest bliżej do kanapy niż sal bankietowych, powinni zapoznać się z dalszą częścią niniejszego poradnika.
kamizelka

Strój formalny męski – obowiązkowa pozycja na wiele okazji


Niezależnie od okoliczności – bankiet, bal, wesele – dobrze jest mieć w szafie „koło ratunkowe”, które sprawdzi się na większości uroczystych spotkań, biznesowych negocjacjach lub po prostu do pracy. Jest to przede wszystkim jednorzędowa marynarka (najlepiej z delikatnej wełny) i dopasowane do niej klasyczne spodnie w kant. Nie warto oszczędzać na takim zestawie: warto zaznaczyć, że jest na tyle uniwersalny i ponadczasowy, że powinien posłużyć przez kilka lat.
Kolory tej formalnej męskiej stylizacji powinny być stonowane (dobrze pasuje tutaj granatowy, ewentualnie ciemnoszary). Sam materiał nie powinien mieć na sobie wzorów (np. kratki), ponieważ garnitur będzie mniej uniwersalny.

Do klasycznego garnituru dobrze będą pasować modne skórzane oksfordy lub brogsy. Oksfordy, zwane czasami również wiedenkami, to eleganckie półbuty z zamkniętą przednią częścią buta okrywającą podbicie i palce (tak zwaną przyszwą). Nie nadają się na co dzień. Inaczej jest z brogsami, które pasują również do mniej formalnych okoliczności.
Doskonałym dopełnieniem tego uniwersalnego stroju formalnego męskiego będzie koszula w kolorze złamanej bieli oraz granatowe krawat i poszetka. Dobrze jest również zdecydować się na dobrej jakości pasek ze skóry licowej – czarny lub ewentualnie brązowy. Taki strój oficjalny męski będzie uniwersalnym zestawem na śluby, rozmowy o pracę lub wieczorne kolacje w ekskluzywnych restauracjach.

Strój formalny męski na ślub


Oficjalna męska stylizacja na ślub i wesele powinna być przede wszystkim elegancka. Nie warto też przesadzać z dodatkami, ponieważ umiar w tym wypadku będzie znaczył więcej niż mniej. Lepiej postawić na jeden zapadający w pamięć dodatek niż wyglądać jak manekin z wystawy sklepowej. Chociaż moda męska na ślub jest coraz mniej restrykcyjna (chyba już nikt nie dziwi się trampkom), warto zdecydować się na sprawdzone rozwiązania. Doskonale sprawdzi się tradycyjny grafitowy lub granatowy garnitur (czarny zarezerwowany jest wyłącznie dla pana młodego!). W obuwiu również powinna panować klasyka: brogsy i oksfordy to modele, które zawsze się sprawdzą. Warto jednak zaszaleć np. z poszetką oraz krawatem lub muszką: bordowy materiał to doskonały akcent w tej oficjalnej stylizacji!

Na własny ślub? Tylko white tie!


Zanim pan młody stanie na ślubnym kobiercu, powinien rozważyć najbardziej elegancki strój formalny męski, jaki istnieje. Wielu mężczyzn nigdy w życiu nie ma go nawet na sobie, ponieważ okazji do jego założenia jest naprawdę niewiele (oprócz ślubu to np. bale dyplomatyczne lub gale Oskarowe). Tym strojem jest tak zwany white tie, czyli przede wszystkim frak oraz spodnie pozbawione mankietów z lampasami. W tej stylizacji podstawą jest również biała muszka i czarne lakierowane skórzane buty. Oczywiście wszystkie elementy garderoby powinny być wysokiej jakości.

Black tie – ponadczasowy klasyk


Mówiąc o oficjalnej stylizacji dla mężczyzny, koniecznie trzeba wspomnieć o black tie. Jest to strój oficjalny męski, którego podstawą jest smoking oraz czarna, najlepiej jedwabna mucha. Kiedyś zestaw praktykowany był przez brytyjską arystokrację, obecnie jest doskonałym wyborem na jubileuszowe bankiety lub wyjścia do filharmonii. Jest to strój formalny męski, który nadaje się po godzinie 19:00, dlatego nie jest wskazany na śluby ani tym bardziej na rozmowy o pracę.
Zasady tej stylizacji są precyzyjnie określone i nie zmieniły się na przestrzeni wieków. Smoking koniecznie musi być czarny, najlepiej z jedwabnymi wstawkami. Pod smokingiem powinien znajdować się albo czarny pas, albo kamizelka, również czarna. Wskazana jest biała koszula z plisami z dobrej jakości materiału, z łamanym kołnierzem, posiadająca mankiety zapinane na spinki, a jej guziki powinny być niewidoczne. Mężczyźni nie powinni też szaleć z dodatkami: skarpetki tylko czarne, buty gładkie i skórzane.

Obecnie istnieją również mniej restrykcyjne odmiany black tie: to black tie optional (pozbawiony przede wszystkim pasa i spinek do mankietu) i black tie creative, zwany też stylem biznesowym (tu obowiązuje największa swoboda w doborze dodatków, np. muszka w odważnym kolorze).

Strój formalny męski na kolację biznesową


Mężczyzna, który wybiera się na negocjacje biznesowe zakończone kolacją z prezesami zagranicznych korporacji w ekskluzywnej restauracji, musi dbać o każdy szczegół swojego wizerunku. W takich okolicznościach dobrze sprawdzi się doskonale dopasowany do ciała garnitur. Najlepszym rozwiązaniem będzie granat w połączeniu z błękitną matową koszulą. Całość doskonale dopełni mucha w podobnym kolorze, co garnitur. Buty: klasyczne półbuty w odcieniach brązu, ale pasować będą też burgundowe lub czarne. I tutaj ważna uwaga: decydując się np. na brązowe buty, mężczyzna musi wybrać również brązowy pasek do spodni, bowiem obowiązuje zasada doboru tych dodatków w tym samym kolorze. Dzięki temu strój formalny męski będzie doskonale ze sobą współgrał.
Autor: Agnieszka Ragus