Data publikacji:

Surdut – co to jest i do czego go ubrać?

Jeżeli szukamy alternatywy dla klasycznego garnituru noszonego na co dzień, ciekawym rozwiązaniem może być surdut. Jest to strój przeznaczony na nieco bardziej formalne okazje, kiedy chcemy wyglądać odświętnie i wyjątkowo. Kiedy możemy nosić surdut? Na jakie okazje będzie się najlepiej nadawał? I czym właściwie surdut różni się od klasycznej marynarki?
Elegant men's wedding shoes at groom morning.

Surdut – co to jest ?

Surdut najprościej opisać jako przedłużoną marynarkę. Jednak poza długością istnieje kilka zasadniczych różnic w stosunku do klasycznej, jednorzędowej marynarki. Surdut posiada dodatkowe wcięcie w talii (charakterystyczne dla tzw. body coatów), dzięki czemu jest bardziej dopasowany do ciała. Surdut męski w przeciwieństwie do zwykłej marynarki posiada również zamknięte klapy. Surdut nie ma też zewnętrznych kieszeni (poza kieszonką na chusteczkę) i ma dwa rzędy guzików. Ponieważ surduty należą do kategorii strojów formalnych, są szyte w kolorach czarnym, granatowym lub grafitowym.

Surdut – kiedy i jak go nosić?

Surdut należy do kategorii eleganckich strojów zakładanych za dnia. Zgodne z zasadami klasycznej elegancji, surdut zakładamy na formalne okazje do godziny 18:00. Później jest zastępowany smokingiem lub frakiem.
Dwurzędowy surdut jest wykorzystywany w modzie ślubnej. Możemy go też z powodzeniem założyć podczas chrztu, komunii czy innej uroczystości rodzinnej odbywającej się w ciągu dnia. Szczególnie w sytuacji, gdy chcemy nawiązać do mody historycznej, wywodzącej się z XVII i XVIII wieku, kiedy to był często zakładany na uroczystości dworskie. Surdut szczyt swojej popularności osiągnął w XIX wieku w epoce wiktoriańskiej. Dzisiaj surdut możemy zobaczyć np. noszony przez członków brytyjskiej rodziny królewskiej.

Czy surdut można nosić samodzielnie?

Surduta, podobnie jak smokingu lub fraka, nie powinno się nosić samodzielnie jako marynarki. Do surduta można dobrać proste spodnie garniturowe lub spodnie sztuczkowe. Spodnie sztuczkowe są wykonane z tkaniny wełnianej w prążki o kroju zwężającym się ku dołowi. Elementem charakterystycznym takich spodni jest brak szlufek, a podtrzymywane są za pomocą szelek. Szelki powinny być zakryte przez jednorzędową lub dwurzędową kamizelkę. Poza zakryciem szelek, kamizelka ma jeszcze jedną użyteczną funkcję – sprawia, że koszula będzie lepiej się układać. Spodnie dobierane do surduta nie zawsze muszą być w tym samym kolorze, jednak jest to częstą praktyką. Jeżeli zdecydujesz się np. na jasnoszare spodnie i ciemny surdut, taki zestaw powinien zostać zarezerwować na mniej formalne okazje. Spodnie w tym samym kolorze co surdut należy założyć na najbardziej uroczyste okazje, takie jak ślub.
Koszula powinna być biała. Można wybrać kołnierzyk typu kent, jak i tradycyjnie noszoną do surduta koszulę z łamanym kołnierzykiem. Jeżeli chodzi o buty, to najlepszym wyborem będą klasyczne, czarne oksfordy. W przypadku dodatków długi surdut można ozdobić zarówno krawatem, jak i muszką. Kolorystyka powinna być stonowana i tworzyć z resztą zestawu harmonijną całość. Najbezpieczniejszym wyborem będzie kolor czarny. Ciekawym dodatkiem może być zegarek kieszonkowy na łańcuszku.
Decydując się na założenie surduta, należy pamiętać, że jest to bardzo tradycyjny czy wręcz historyczny strój. Zanim więc założysz surdut, upewnij się, że charakter uroczystości, na którą się wybierasz, będzie odpowiedni do tego rodzaju stroju. Jeżeli nie masz pewności co do dress code'u, to zawsze najbardziej uniwersalnym wyborem będzie tradycyjny garnitur wizytowy.
Zdjęcie: Envato Elements
Klaudia Borycka
Klaudia Borycka

Najczęściej pisze o modzie, najnowszych trendach, biżuterii i kosmetykach. Uwielbia podróże do Włoch oraz azjatycką kuchnię. Oprócz pracy w redakcji prowadzi też własną markę kolorowej ręcznie robionej biżuterii POLIMERY Jewellery.