Data publikacji:

Jaki tani SUV do 10 tys. zł wybrać?

Duża część osób z ograniczonym budżetem zastanawia się, czy można znaleźć dobry i tani SUV do 10 tys. złotych – oczywiście można! Trzeba jedynie wiedzieć, czego dokładnie można spodziewać się po takich samochodach i jakich modeli poszukiwać. W dzisiejszym artykule podpowiemy, jak znaleźć SUV do 10 tys., a także zaproponujemy przykładowe modele, które można znaleźć w tym przedziale cenowym.
tani suv do 10 tys

Dlaczego akurat tani SUV do 10 tys. zł?

Tani SUV do 10 tys. zł to dobry wybór dla wszystkich osób, które ponad wszystko cenią komfort podróżowania. SUV-y gwarantują wystarczającą ilość przestrzeni dla dużej rodziny, rodziców z dzieckiem czy paczki przyjaciół. Bez problemów zmieścimy w nich każdy potrzebny bagaż czy duże zakupy. Trzeba jednak pamiętać, że SUV do 10 tys. zł nie będzie autem nowym, a kilkunastoletnim. Największy wybór samochodów w tej cenie jest z lat pomiędzy 1999 a 2001. Czasami lepiej trochę poczekać i pokusić się o niezawodny SUV do 15 tys. zł.

Na co zwracać uwagę, kupując SUV do 10 tys. zł?

Mimo wszystko najlepszy SUV to taki, który jeździł głównie po mieście. Trzeba sprawdzić, czy nie jest objęty korozją oraz zobaczyć, jak wiele posiada rys na zbiornikach, wahaczach i osłonach. Im będzie ich więcej, tym większe prawdopodobieństwo, że właściciele korzystali z niego przeważnie w terenie. Większości osób zależy na zakupie samochodu z napędem 4x4, ale pozostałe modele często rekompensują jego brak innymi atutami.
Ponieważ SUV-y nierzadko dużo palą, zwróć uwagę na to, by auto było oszczędne. Jeżeli nie jest, skieruj się w stronę samochodów, które mają już instalację LPG. Czasami można jednak znaleźć auta, które palą 5–6 litrów na 100 km. W przypadku SUV-ów z omawianej półki cenowej bardzo dobrym wynikiem będzie już 7 litrów.
Przed zakupem skontroluj ilość i jakość zabezpieczeń, a także sprawdź, jak ma się napęd. Warto wiedzieć o tym, że korzystanie z SUV-a jest droższe nie tylko pod względem benzyny, ale często również także przy okazji wymiany i kupowania opon. Koniecznie dokładnie obejrzyj podwozie i dowiedz się czegoś o historii pojazdu, np. sprawdzając jego numer VIN.

Land Rover Freelander

Land Rover Freelander to prawdopodobnie najłatwiej dostępne auto w niniejszym zestawieniu. Jest dość ekologiczne i bardzo wytrzymałe, zatem wiele osób dość chętnie skłania się w stronę jego zakupu. Najczęściej ma 5 miejsc i 5 drzwi, ale w modelach z rocznika 2001 i nowszych ma już tylko 3 drzwi – niestety przeważnie są to warianty poza naszym zasięgiem. Spalanie plasuje się na poziomie 9 litrów na 100 km. Często można znaleźć oferty z dieslem. Skrzynia biegów manualna i napęd 4x4 to rzeczy, na które można liczyć w przedziale cenowym do 10 tysięcy złotych. Wybierając auto, szukaj tych z około 2000 roku. Za dobry przebieg w tym przypadku uznamy każdy poniżej 150 tys. km.

Nissan Murano 3.5

Nissan Murano 3.5, chociaż najczęściej sprzedawany jest w cenie około 15 tys. złotych, bez problemu znajdziemy również oferty w okolicach 10 tys. zł. Te SUV-y znajdziemy przeważnie w gazie, natomiast jeżeli wybierzemy model, który jeździ na benzynę, będzie trzeba liczyć się ze spalaniem na poziomie 17 litrów na 100 km. Mają napęd 4x4 i w tej cenie przeważnie wymagają drobnych napraw mechanicznych. W tym przedziale cenowym szukajmy modeli z 2003, 2005 i 2006 roku. Auto ma 5 drzwi i 4 miejsca wewnątrz, moc na poziomie 234 KM i automatyczną skrzynię biegów.

Suzuki Grand Vitara

Suzuki Grand Vitara to popularna i lubiana propozycja z manualną skrzynią biegów. Do 10 tysięcy złotych zwracajmy uwagę na samochody z roczników 2000–2003. Mają moc na poziomie 128–140 KM (w zależności od modelu), najczęściej są 3-drzwiowe i przestronne. Jeżeli wybierzemy model na benzynę, spalanie będzie wynosić 7–11 litrów na 100 km. Aktualnie na rynku samochodów używanych można znaleźć ten model w cenie do 10 tysięcy złotych z przebiegiem w okolicach nawet 100 tysięcy kilometrów! To dość ekonomiczne auto i trafiony wybór w tej cenie.

Toyota RAV4

Do 10 tysięcy złotych bez problemów znajdziemy Toyotę RAV4 z 2002 roku. Czasami jednak odszukać można oferty w tej samej cenie z SUV-ami z 2005 roku, które wymagają drobnych przeróbek mechanicznych. Decydując się na używaną Toyotę z 2002 lub 2003 roku, możemy liczyć na 3-drzwiowe auto z 4 miejscami i mocą 125 KM. Zapewne jeździć będzie na benzynę, ponieważ jego spalanie wynosi tylko 8 litrów na 100 km w mieście lub na trasach mieszanych. To dobry wybór pod warunkiem, że jego przebieg nie przekracza 150 tysięcy kilometrów.

Dacia Duster

Bardzo ładne i wcale nie tak stare Dacie znajdziemy w cenie pomiędzy 9 a 13,5 tysiąca złotych. Czasami można liczyć nawet na rocznik 2012, który nie musi być uszkodzony i poobijany. To przeważnie 5-drzwiowe auta, z 5 miejscami wewnątrz. Ich moc zazwyczaj oscyluje w okolicach 110 KM, natomiast skrzynia biegów jest manualna. Auto ma napęd na przednie koła. Spalanie to 9 litrów na 100 km. Bez większych problemów natkniemy się zarówno na auta jeżdżące na benzynę, jak i na gaz.

Kia Sportage

Modele Kia Sportage z lat 2006–2009 kupimy w cenie do 10 tysięcy złotych. To uwielbiane, popularne i dość polecane auto, zatem nie ma problemów z jego dostępnością. Krąży na rynku wtórnym w dość dużej ilości. Ma napęd na przednie koła, spalanie w okolicach 10 litrów na 100 km, 5 drzwi i tyle samo miejsc wewnątrz. Moc tego auta to 142 KM. Przebieg nie powinien przekraczać około 180 tys. kilometrów, żeby opłacało się je kupić w takiej cenie. Najlepiej jednak jeżeli oscyluje w okolicy 100 tysięcy kilometrów. Dostępny zarówno w wersjach na benzynę, jak i na gaz.
Zdjęcie: Envato Elements
Karolina Grad
Karolina Grad

Książki, muzyka i nowinki technologiczne – to jest to, co daje mi energię bardziej niż poranna kawa! Oprócz tego lubię rysować i tworzyć, a jeśli wystarczy mi dnia, wychodzę na spacer i zabieram ze sobą aparat!