Data publikacji:

Testy sprawnościowe – wojsko, czyli jak wyglądają testy sprawnościowe do wojska?

Bycie zawodowym żołnierzem to nie jest zwykła praca, lecz służba krajowi i jego obywatelom. Niewątpliwie wiąże się z dużym prestiżem społecznym. Jednak dostanie się do wojska wcale nie jest takie łatwe, gdyż na kandydatów czekają testy sprawnościowe i tylko ich zaliczenie daje przepustkę do bycia żołnierzem. W dzisiejszym wpisie przedstawimy wam, jak wyglądają testy, jakie są normy dla kandydatów do wojska, ale dowiecie się także, jak można się do nich przygotować.

testy sprawnosciowe

Sprawny jak żołnierz, czyli o testach sprawnościowych w kilku zdaniach

Od żołnierzy wymaga się ponadprzeciętnej sprawności fizycznej. Dlatego też, aby dostać się do wojska, trzeba zaliczyć testy sprawnościowe. Tutaj musicie wiedzieć, że normy czasowe, jak i liczba powtórzeń w poszczególnych konkurencjach uzależniona jest od stanowiska, wieku i płci. Ocenę sprawności ustala się na podstawie liczny punktów uzyskanych w danej konkurencji. Sprawdzana jest wytrzymałość, siła, motoryka, szybkość oraz zwinność. Aby dostać się do służb mundurowych, trzeba zaliczyć testy sprawnościowe. Wojsko nie jest tutaj żadnym wyjątkiem. Otóż powinniście wiedzieć, że uzyskane punkty przekładają się na oceny. Podczas opracowywania tabel większą uwagę zwrócono na poszczególne cechy motoryczne, które są najważniejsze, natomiast nie zwiększono obowiązujących norm. W tym przypadku wydolność oceniona jest na 44 procent wartości punktowej, siła na 21 procent, szybkość i zwinność na 19 procent, zaś skłony tułowia w czasie 2 minut na zaledwie 16 procent.

Normy sprawnościowe – wojsko dla kobiet i mężczyzn

Normy sprawnościowe dla kandydatów do wojska obu płci wyglądają tak samo. Na samym początku kandydatów czeka marszobieg na 3000 metrów. Odbywa się on na bieżni lekkoatletycznej bądź drodze. Na pewno nawierzchnia musi być równa i prosta, bez dużych spadków. Do ćwiczenia podchodzi się grupami po 30 kandydatów. Na komendę kandydaci rozpoczynają bieg. Czas mierzony jest z dokładnością do 1 sekundy od sygnału startu aż do przekroczenia linii mety.

Kolejną konkurencją jest bieg wahadłowy 10 x 10 metrów. Tutaj należy wiedzieć, że kandydaci na określoną komendę rozpoczynają bieg w kierunku do przeciwległej chorągiewki. Następnie obiegają ją i dopiero potem wracają do chorągiewki na linii startu. Ponownie ją obiegają i to liczone jest za jedno powtórzenie. A takich powtórzeń należy wykonać pięć. W tym przypadku czas mierzony jest z jeszcze większą dokładnością, bo wynoszącą 0,1 sekundy, rzecz jasna od sygnału początkowego do przekroczenia linii mety. Do ćwiczenia wykorzystuje się chorągiewki o odpowiednich parametrach. Ich wysokość nie może być niższa niż 160 cm, zaś średnica podstawy nie może przekroczyć 30 cm. Natomiast waga nie może być wyższa niż 3,5 kg.

Testy do wojska obejmują skłony w przód w czasie 2 minut. Na komendę kandydat przyjmuję właściwą pozycję. Musi położyć się na plecach z palcami rąk splecionymi i ułożonymi z tyłu na głowie. Ramiona powinny dotykać materaca, a nogi musza być ugięte w stawach kolanowych maksymalnie do kąta prostego. Stopy także trzeba odpowiednio ułożyć i w tym przypadku muszą być rozstawione na szerokość bioder. Jednocześnie stopy mogą być przytrzymywane przez innego kandydata, ale mogą być także zaczepione o dolny brzeg drabinki. Na komendę „Ćwicz!” kandydat wykonuje skłon tułowia w przód, przy czym musi dotknąć łokciami kolan. Po wykonaniu ćwiczenia natychmiast musi powrócić do pozycji leżącej i to tak, aby splecione palce na głowie dotknęły podłoża. Jest to rzecz jasna pierwsze powtórzenie. Osoba kontrolująca przebieg tego ćwiczenia liczy prawidłowo wykonane powtórzenia. Jeżeli ćwiczący nie wykona skłonu prawidłowo, to kontrolujący powtórzy ostatnią liczbę wykonanych prawidłowo skłonów.

Oczywiście to nadal nie koniec, bo ostatnim ocenianym ćwiczeniem jest podciąganie na drążku. Na komendę „Gotów” kandydat wykonuje zwis, trzymając drążek dłońmi, gdzie ręce w łokciach muszą być wyprostowane. Tylko taka pozycja uznawana jest za prawidłową. Dopiero potem następuje komenda „Ćwicz!”. Kontrolowany musi podciągać się tak, by jego broda znalazła się powyżej drążka, potem wraca do pozycji wyjściowej i powtarza ćwiczenie. Tutaj znowu występuje taka sama zasada, czyli egzaminujący wylicza dobrze wykonane podciągnięcia, a jeżeli kandydat wykona podciągnięcie nieprawidłowo, to powtarza ostatnią liczbę. W tym przypadku minimalna wysokość drążka wynosi 220 cm.

Jak przygotować się do testów sprawnościowych do wojska?

Należy przygotować się do testów sprawnościowych. Takie przygotowanie powinno trwać kilka miesięcy przed samymi egzaminami. Tutaj musicie wiedzieć, że od żołnierzy wymaga się sprawności i wytrzymałości, stąd do wojska przyjmowane są tylko takie osoby. Jednocześnie na samym egzaminie musicie pojawić się w stroju sportowym. Powinna być to biała koszulka typu T-shirt i krótkie spodenki, do tego obuwie sportowe z mocna podeszwą, lecz bez żadnych zdobień. Przed testami powinno się wykonać przynajmniej pół godzinną rozgrzewkę, należy również zadbać o nawodnienie, zatem woda niegazowana jest obowiązkowa. Wszystkie ćwiczenia odbywają się w ciągu jednego dnia.

Jak oceniani są kandydaci?

Odpowiedzialny za przeprowadzenie testów jest dowódca danej jednostki wojskowej. Powołuje on komisję, która będzie oceniała kandydatów. W jej skład powinni wchodzić zastępca dowódcy, oficer, podoficer lub pracownik cywilny o kwalifikacjach, o których mowa w art. 44 ust 1 ustawy z dnia 18 stycznia 1998 r. o kulturze fizycznej. Niezbędny jest też lekarz jednostki z pojazdem sanitarnym. Przed przystąpieniem do testów kandydaci są poddani przeglądowi medycznemu. Do testów sprawnościowych musi podejść każdy kandydat na stanowisko w wojsku zawodowym i to bez względu na wiek i płeć. Kandydat musi podejść do wszystkich konkurencji i je zaliczyć. Ocena sprawności fizycznej ustalana jest na podstawie średniej arytmetycznej ocen z poszczególnych ćwiczeń, uzyskanych podczas wykonywania ćwiczeń. Tutaj zastosowanie ma zestawienie:

  • średnia 4,51 i wyższa – ocena bardzo dobra;
  • średnia 3,51 do 4,50 – ocena dobra; 
  • średnia 2,51 do 3,50 – ocena dostateczna; 
  • średnia 2,50 i niższa – ocena niedostateczna.

Pamiętajcie o odpowiednik stroju i tutaj na pewno przydadzą się wam spodenki sportowe. Możecie również wybrać takie jak te, które znajdziecie w serwisie Ceneo.pl lub inne wygodne spodenki z tej platformy sprzedażowej.

Autor: Dorota Wachholz