Data publikacji:

Triki na hulajnodze. Jak zacząć wyczynową jazdę na hulajnodze?

Jazda na hulajnodze to nie tylko dojazdy do pracy czy szkoły. Wyczynowe hulajnogi w niczym nie ustępują deskorolkom lub rolkom i mogą dostarczyć ci wielu ekstremalnych wrażeń. Zanim ruszysz do sklepu sportowego lub do skateparku, sprawdź, jakie są najpopularniejsze triki na hulajnodze oraz jak je wykonać.
triki na hulajnodze

Triki na hulajnodze wyczynowej

Jaka hulajnoga do trików?

W odróżnieniu od klasycznych hulajnóg do poruszania się po mieście, hulajnoga wyczynowa przystosowana jest do skakania oraz wykonywania ewolucji.

Podstawową różnicą jest wzmocniona kierownica, której rączki nie są składane. Gwarantuje to większą sztywność, bezpieczeństwo i kontrolę nad hulajnogą.

Hulajnogi wyczynowe wyposażone są we wzmocnione łożyska, koła oraz ramę, dzięki czemu zniosą nawet duże obciążenia. Są przy tym wyraźnie lżejsze, co ułatwia wykonywanie akrobacji. Inną ważną cechą hulajnóg do tricków są bardzo małe kółka.

Co prawda, utrudniają jazdę na nierównej nawierzchni, ale na równym asfalcie skateparku sprawdzają się idealnie.

Sprawdź także najlepsze hulajnogi elektryczne do jazdy po mieście.

Jak zacząć wyczynową jazdę na hulajnodze?

Podstawowe triki na hulajnodze:
  • bunny hop – podskok na hulajnodze,
  • barspin – obrót kierownicy o 360 stopni,
  • tailwhip – obrót podestu dookoła osi kierownicy,
  • manual – jazda na tylnym kółku,
  • rotacja – podskok i obrót o 180 lub 360 stopni,
  • feeble – uślizg hulajnogi na rurce lub krawędzi rampy. Jeden z grindów.

Jak wykonać triki na hulajnodze?

Bunny hop

Choć bunny hopa trudno nazwać pełnoprawnym trickiem, jest podstawą wielu innych akrobacji. Jest to po prostu wyskok na hulajnodze. Pomaga także we wjeżdżaniu na podesty, pokonywaniu schodów lub przeskakiwaniu nierówności.

W ćwiczeniu podskoku warto skupić się na tym, by deck był „przyklejony” do stóp. Ważna jest odpowiednia praca rękami i dociąganie hulajnogi do siebie.

Barspin

Obrót kierownicy jest stosunkowo prostym i efektownym trikiem. Polega na obrocie kierownicy o 180 lub 360 stopni. Jak go ćwiczyć? Ustaw hulajnogę nieruchomo na podeście w taki sposób, by przednie koło znajdowało się w powietrzu.

W takiej pozycji możesz poćwiczyć obrót kierownicą „na sucho”, bez ryzyka upadku. Cały czas kontroluj kierownicę wypychając ją jedną ręką i łapiąc drugą. Wymaga to nieznacznego skrzyżowania rąk.

Tailwhip

Jednym z najłatwiejszych trików na hulajnodze jest tailwhip. Jego podstawą jest podskok, do którego dodaje się obrót platformy. Rozpoczynając przygodę z tym trikiem, skup się na samym obrocie decka.

Stań w miejscu i manipuluj kierownicą w taki sposób, by obracać podestem. Gdy wyczujesz odpowiedni balans, przejdź do prób w ruchu. Najpierw skup się na samym wykopie decka na bok, a gdy uda ci się nad tym zapanować, dołącz próby lądowania.

Manual

Stań z tyłu podestu i rozpędź hulajnogę. Do wykonania manuala wystarczy poderwać kierownicę i przesunąć środek ciężkości do tyłu. Początkowo możesz wysunąć jedną nogę do tyłu, dzięki czemu zabezpieczysz się przed upadkiem.

Rotacja

Rotacja to obrót wraz z hulajnogą o 180 lub 360 stopni. Mogą to być także dwa skoki, jeden po drugim. W rotacji ważne jest to, by wybić się na niezbyt dużą wysokość, która nie zaburzy płynności jazdy. Obrót zainicjowany jest przez barki oraz głowę. Podczas lądowania koło musi być ustawione w linii prostej.

Feeble

Grind o nazwie feeble to uślizg podestu na murku. Wymaga najechania na krawędź pod kątem, który umożliwi ułożenie hulajnogi w taki sposób, by tylne koło nie ocierało o nawierzchnię lub murek.

Przednie koło powinno być natomiast ustawione równolegle do krawędzi, w kierunku ślizgu. Zanim wytracisz prędkość, podskocz i oderwij się od rampy. Dzięki temu przejazd będzie płynny.

Uwaga! Wszystkie triki wykonuj w kasku oraz ochraniaczach na kolana i łokcie. To podstawowa ochrona, która pozwoli uniknąć głupich i groźnych kontuzji. Korzystaj wyłącznie z miejsc przeznaczonych do tego typu jazdy, czyli ze skateparków.

Autor: Szymon Sonik
Autor: Szymon Sonik