Data modyfikacji:

Triki na hulajnodze. Jak zacząć wyczynową jazdę na hulajnodze?

Jazda na hulajnodze to nie tylko dojazdy do pracy czy szkoły. Wyczynowe hulajnogi w niczym nie ustępują deskorolkom lub rolkom i mogą dostarczyć ci wielu ekstremalnych wrażeń. Zanim ruszysz do sklepu sportowego lub do skateparku, sprawdź, jakie są najpopularniejsze triki na hulajnodze oraz jak je wykonać.
jak robić triki na hulajnodze

Jaka hulajnoga do trików?

W odróżnieniu od klasycznych hulajnóg do poruszania się po mieście, hulajnoga wyczynowa przystosowana jest do skakania oraz wykonywania ewolucji.
Podstawową różnicą jest wzmocniona kierownica, której rączki nie są składane. Gwarantuje to większą sztywność, bezpieczeństwo i kontrolę nad hulajnogą.
Hulajnogi wyczynowe wyposażone są we wzmocnione łożyska, koła oraz ramę, dzięki czemu zniosą nawet duże obciążenia. Są przy tym wyraźnie lżejsze, co ułatwia wykonywanie akrobacji. Inną ważną cechą hulajnóg do trików są bardzo małe kółka.
Co prawda, utrudniają jazdę na nierównej nawierzchni, ale na równym asfalcie skateparku sprawdzają się idealnie.

Co to znaczy, że hulajnoga jest wyczynowa?

Hulajnoga wyczynowa to dużo bardziej wytrzymała wersja zwykłej hulajnogi rekreacyjnej. Zazwyczaj nie posiada ona możliwości regulacji wysokości i nie może być złożona (w przeciwieństwie do hulajnogi tradycyjnej). Często hulajnoga tradycyjna waży więcej niż zwykła hulajnoga i posiada zaawansowany system kompresji. Hulajnoga wyczynowa służy do jazdy dynamicznej, agresywnej, bazującej na przeróżnych skokach, trikach i innych wykonywanych ewolucjach. Triki na hulajnodze dla początkujących możesz zacząć wykonywać od razu, gdy już poczujesz, że „rozumiesz”, jak ten sprzęt działa i zdasz sobie sprawę z tego, że chcesz iść dalej, rozwijać umiejętności jazdy na hulajnodze i już wkrótce… wykonywać triki na hulajnodze wyczynowej!
Hulajnoga wyczynowa – triki – ile kosztuje hulajnoga? Ile kosztuje hulajnoga wyczynowa? Ceny hulajnóg rozpoczynają się od 200 zł dla użytkowników początkujących, do nawet kilku tysięcy złotych dla użytkowników zaawansowanych! Dużo osób, dla których triki na hulajnodze wyczynowej to przysłowiowa bułka z masłem, decyduje się na samodzielne złożenie swoich pojazdów z zakupionych części. 
Nazwy trików na hulajnodze? Poznaj też nazwy hamulców w hulajnogach wyczynowych! 
To równie ważne. Bo gdy dobierasz sprzęt dla siebie, godzisz się na pewne opcje, które oferują producenci albo montujesz hulajnogę sam – tak jak ci się żywnie podoba.
Dwa rodzaje hamulców w hulajnogach wyczynowych:
  1. Hamulec typu flex – hamulec flex fender brake.
  2. Hamulec sprężynowy – spring brake – jest głośniejszy i bardziej awaryjny niż hamulec oparty na systemie flex brake, który dodatkowo ogranicza drgania.

Podest w hulajnodze – czy jego długość jest istotna?

Tak! Krótki podest zagwarantuje większą zwrotność i dynamiczność ruchów. A jak działa podest dłuższy? Dłuższy podest w przypadku jazdy rekreacyjnej będzie zapewne wygodniejszym rozwiązaniem niż podest krótszy, a w przypadku hulajnogi wyczynowej nada szybsze tempo podczas jazdy z przeszkodami. Łatwiej jest nim też grindować (ślizgać się po krawężnikach). Co warto robić? Wybierać podesty, które mają płaskie krawędzie, bo te zwiększają bezpieczeństwo w razie zderzenia, które podczas nauki jazdy i trików mogą występować dość często. 

Hulajnoga wyczynowa – wysokość urządzenia jest bardzo ważna

Modele hulajnóg przeznaczone do trików są nieco niższe niż modele do jazdy rekreacyjnych. Ci, którzy preferują jazdę po gładkich powierzchniach, zwykle stawiają na niższą kierownicę.
Co istotne – hulajnoga wyczynowa z wysoką kierownicą najczęściej wybierana jest w przejażdżkach streetowych.
Przypatrz się także innemu rodzajowi hulajnóg wyczynowych – hulajnoga wyczynowa z szeroką kierownicą zapewnia inne możliwości: pozwala na skoki wysokie. Węższa kierownica w hulajnodze wyczynowej gwarantuje lepsze skoki techniczne. Widzisz? W przypadku hulajnogi wyczynowej każdy szczegół ma ogromne znaczenie. Pomyśl, na czym w trikach na hulajnodze zależy ci najbardziej, i zgodnie z tym dobierz najlepszy model hulajnogi wyczynowej. Wszystkie triki na hulajnodze – nazwy – przedstawiamy poniżej. Zapoznaj się z nimi i… nie czekaj aż koledzy będą lepsi – ruszaj uczyć się trików! 

Jak zacząć wyczynową jazdę na hulajnodze?

Triki na hulajnodze dla początkujących nie muszą być trudne! Podstawowe triki na hulajnodze (triki na hulajnodze – nazwy):
  • bunny hop – podskok na hulajnodze,
  • barspin – obrót kierownicy o 360 stopni,
  • tailwhip – obrót podestu dookoła osi kierownicy,
  • manual – jazda na tylnym kółku,
  • rotacja – podskok i obrót o 180 lub 360 stopni,
  • feeble – uślizg hulajnogi na rurce lub krawędzi rampy. Jeden z grindów.

Jak wykonać triki na hulajnodze?

Tu masz wszystkie triki na hulajnodze – nazwy – które wymieniliśmy w poprzednim punkcie.

Bunny hop

Choć bunny hop trudno nazwać pełnoprawnym trikiem, jest podstawą wielu innych akrobacji. Jest to po prostu wyskok na hulajnodze. Pomaga także we wjeżdżaniu na podesty, w pokonywaniu schodów lub przeskakiwaniu nierówności.
W ćwiczeniu podskoku warto skupić się na tym, by deck był „przyklejony” do stóp. Ważna jest odpowiednia praca rękami i dociąganie hulajnogi do siebie.

Barspin – triki na hulajnodze

Obrót kierownicy jest stosunkowo prostym i efektownym trikiem. Polega na obrocie kierownicy o 180 lub 360 stopni. Jak go ćwiczyć? Ustaw hulajnogę nieruchomo na podeście w taki sposób, by przednie koło znajdowało się w powietrzu.
W takiej pozycji możesz poćwiczyć obrót kierownicą „na sucho”, bez ryzyka upadku. Cały czas kontroluj kierownicę, wypychając ją jedną ręką i łapiąc drugą. Wymaga to nieznacznego skrzyżowania rąk.

Tailwhip – hulajnoga wyczynowa – triki

Jednym z najłatwiejszych trików na hulajnodze jest tailwhip. Jego podstawą jest podskok, do którego dodaje się obrót platformy. Rozpoczynając przygodę z tym trikiem, skup się na samym obrocie decka.
Stań w miejscu i manipuluj kierownicą w taki sposób, by obracać podestem. Gdy wyczujesz odpowiedni balans, przejdź do prób w ruchu. Najpierw skup się na samym wykopie decka na bok, a gdy uda ci się nad tym zapanować, dołącz próby lądowania.

Manual – triki na hulajnodze

Stań z tyłu podestu i rozpędź hulajnogę. Do wykonania manuala wystarczy poderwać kierownicę i przesunąć środek ciężkości do tyłu. Początkowo możesz wysunąć jedną nogę do tyłu, dzięki czemu zabezpieczysz się przed upadkiem.

Rotacja – hulajnoga wyczynowa – triki

Rotacja to obrót wraz z hulajnogą o 180 lub 360 stopni. Mogą to być także dwa skoki, jeden po drugim. W rotacji ważne jest to, by wybić się na niezbyt dużą wysokość, która nie zaburzy płynności jazdy. Obrót zainicjowany jest przez barki oraz głowę. Podczas lądowania koło musi być ustawione w linii prostej.

Feeble – triki na hulajnodze

Grind o nazwie feeble to uślizg podestu na murku. Wymaga najechania na krawędź pod kątem, który umożliwi ułożenie hulajnogi w taki sposób, by tylne koło nie ocierało o nawierzchnię lub murek.
Przednie koło powinno być natomiast ustawione równolegle do krawędzi, w kierunku ślizgu. Zanim wytracisz prędkość, podskocz i oderwij się od rampy. Dzięki temu przejazd będzie płynny.
Jeśli nazwy trików na hulajnodze są ci już znane, to nie czekaj, tylko leć na dwór i próbuj swoich sił. Po kilku dniach triki na hulajnodze wyczynowej staną się dla ciebie chlebem powszednim i będziesz wykonywał je z przyjemnością i łatwością. 
Uwaga! Wszystkie triki wykonuj w kasku oraz ochraniaczach na kolana i łokcie. To podstawowa ochrona, która pozwoli uniknąć głupich i groźnych kontuzji. Korzystaj wyłącznie z miejsc przeznaczonych do tego typu jazdy, czyli ze skateparków.

Hulajnoga wyczynowa - ranking 2024

Ewa Doniec
Ewa Doniec

Podróże z plecakiem, kolarstwo szosowe, góry wysokie. Pilot wycieczek, absolwentka ekonomii oraz turystyki i rekreacji.