Uniwersalny i ponadczasowy: styl militarny

Wzór moro był hitem sezonu wiosna/lato, jednak styl militarny cieszy się niezmienną popularnością niezależnie od aktualnych trendów czy pory roku. Mnóstwo klasycznych, męskich ubrań i dodatków ma wojskowy rodowód.
Mnóstwo kurtek i płaszczy, uważanych za modowe klasyki, wywodzi się właśnie z wojska. Pierwszym z nich jest trencz, początkowo noszony przez brytyjskich żołnierzy piechoty na frontach I Wojny Światowej.

Styl militarny definiuje bardzo konkretna baza kolorów – zielenie w różnych odcieniach khaki, beże i brązy, a wydaniu marynarskim biel oraz granat. Właśnie jemu zawdzięczamy pojawienie się w męskich szafach spodni-bojówek, a także parcianych pasków ze sprzączkami w formie blaszek.
Z kolei elementem munduru wojskowych z British Navy, biorących udział w tym konflikcie, były tzw. duffle coats, czyli ciepłe płaszcze z kapturem i pętelkowym zapięciem na charakterystyczne guziki nazywane ”zębami morsa”. Prawie identyczne płaszcze można znaleźć dziś w sklepach.
Z nieco późniejszych czasów wywodzi się kurtka typu bomber jacket, stworzona dla amerykańskich pilotów w połowie lat 50. Z kolei podczas wojny amerykańsko-koreańskiej w skład munduru żołnierzy USA weszły parki, czyli niezwykle popularne dziś kurtki z charakterystycznym, przedłużanym tyłem z troczkami, które w razie potrzeby można było zawiązać wokół nóg, by uchronić się przed chłodem. Z kolei tzw. pea coat, czyli prosty, dwurzędowy płaszcz ze szpiczastymi klapami powstał jako element munduru oficerów angielskiej i amerykańskiej marynarki wojennej.
Płaszcz typu pea-coat
Styl militarny w dzisiejszej modzie reprezentują również dodatki. Poza wspomnianym wcześniej parcianym paskiem, z wojska wywodzą się też okulary typu Aviator noszone przez lotników, a także wysokie, sznurowane botki ze skóry, czyli obowiązkowy element stroju żołnierza.
Militarną genezę mają też, jak wskazuje ich nazwa, buty oficerki, noszone przez wojskowych wyższego szczebla. Poza tym, w sklepach można znaleźć mnóstwo ubrań dość luźno inspirowanych armią, od kurtek, przez t-shirty czy spodnie, aż po koszule, torby bądź zegarki.