Data modyfikacji:

Wiosłowanie sztangą podchwytem – jak poprawnie wykonać to ćwiczenie?

Chodzenie na siłownię stało się modne w ostatnich latach. Dużym udogodnieniem takich treningów jest możliwość wytrenowania całego ciała z pomocą specjalistycznych sprzętów. Jednym z nich jest sztanga, z którą można wykonywać rozmaite ćwiczenia, np. wiosłowanie sztangą podchwytem. Jest ono jednym z najbardziej efektywnych ćwiczeń na mięśnie pleców, dlatego warto wprowadzić wiosłowanie do swojego planu treningowego. Jak poprawnie wykonać wiosłowanie sztangą podchwytem? Przedstawiamy poprawną technikę danego ćwiczenia.
wiosłowanie sztangą podchwytem

Charakterystyka wiosłowania sztangą

Wiosłowanie sztangą w opadzie zalicza się do ćwiczeń wielostawowych, które angażuje do pracy wiele mięśni. W zależności od chwytu, jaki wykorzystamy podczas ćwiczenia, główne mięśnie pracujące mogą się nieco różnić. Jednak uogólniając, podstawowymi mięśniami pracującymi podczas danego ćwiczenia są: mięsień najszerszy grzbietu, mięsień obły większy oraz mięsień czworoboczny. Dodatkowo podczas ruchu zaangażowane są mięśnie pomocnicze takie jak: mięsień piersiowy większy, mięsień naramienny przedni i mięsień kruczo-ramienny. Oprócz mięśni pleców, podczas wiosłowania w opadzie pracują również mięśnie nóg, brzucha i oczywiście rąk. Wykonując więc wiosłowanie, angażuje się niemalże wszystkie większe grupy mięśniowe.

Wiosłowanie sztangą w opadzie tułowia – prawidłowa technika

Każde ćwiczenie, zwłaszcza jeżeli jest wykonywane z dużym obciążeniem, należy wykonywać w odpowiedni sposób, aby nie doszło do przeciążeń bądź różnego rodzaju kontuzji. Wiosłowanie sztangą w opadzie nie jest trudnym ćwiczeniem, jednak aby przyniosło efekty, trzeba poznać i stosować prawidłową technikę.
  • Pozycja wyjściowa – w pierwszej kolejności należy przybrać odpowiednią pozycję wyjściową, która będzie fundamentem do wykonywania dalszych ruchów. Zatem ustaw stopy równolegle na szerokości bioder, napnij pośladki i mięśnie brzucha, ściągnij łopatki i utrzymuj głowę na przedłużeniu kręgosłupa.
  • Chwyt sztangi – chwyć sztangę podchwytem bądź nachwytem, zależy jakie efekty chcesz uzyskać dzięki danemu ćwiczeniu.
  • Opad tułowia – następnie wykonaj opad tułowia poprzez wypchnięcie bioder w tył. Ugnij przy tym lekko kolana i utrzymaj proste plecy. Opad tułowia nie powinien być zbyt mocny, aby tułów był prostopadły do podłoża, ale też niezbyt lekki, żeby tułów nie był w pozycji pionowej. Najlepszą postawą będzie wykonanie skłonu do momentu aż tułów będzie pomiędzy pozycją prostopadłą a wyprostowaną.
  • Faza końcowa – trzymając cały czas sztangę odpowiednim chwytem, wykonaj wdech i przyciągnij sztangę w stronę tułowia, jednocześnie ściągając łopatki. Przytrzymaj sztangę chwilę w górze i opuść ją z wydechem. Powtarzaj ruch „wiosłowania” odpowiednią liczbę powtórzeń.
  • Wiosłowanie sztangą nachwytem czy podchwytem?

    Chwyt, jaki zastosujemy przy danym ćwiczeniu, ma duże znaczenie. Wyróżnia się podchwyt i nachwyt, które angażują nieco inne mięśnie. Zatem, który chwyt jest lepszy? Nie ma lepszego czy gorszego chwytu, wszystko zależy od preferencji ćwiczącego, jakie mięśnie chce w danym momencie ćwiczyć.

    Wiosłowanie nachwytem

    W przypadku wiosłowania sztangą w opadzie nachwytem zaangażowane są głównie mięśnie górnej części pleców, a dokładnie: mięsień najszerszy grzbietu, mięsień równoległoboczny i mięsień czworoboczny. Aby wykonać poprawnie chwyt, należy złapać sztangę od góry w taki sposób, aby palce były skierowane w dół i łączyły się ze sobą (kciuk z resztą palców dłoni), w celu domknięcia uchwytu.
    Wykonując wiosłowanie nachwytem, trzeba również wybrać szerokość nachwytu, gdyż ma ona także duże znaczenie. Wyróżnia się nachwyt wąsko i nachwyt szeroko. Pierwszy z nich polega na trzymaniu sztangi na wysokości barków bądź węziej, co powoduje większe zaangażowanie mięśnia najszerszego grzbietu. Z kolei w nachwycie szerokim umieszcza się dłonie znacznie szerzej, co angażuje w znacznym stopniu mięśnie grzbietu. W celu równomiernej pracy wszystkich wymienionych powyżej mięśni, zaleca się wykonanie nachwytu wypośrodkowanego, czyli nieco szerzej od linii barków.

    Wiosłowanie podchwytem

    Aby wykonać poprawny podchwyt, należy złapać sztangę dłońmi od dołu, a kciuk przełożyć górą, aby połączył się z resztą palców. Podczas wiosłowania sztangą podchwytem angażuje się mięśnie takie jak w nachwycie, czyli mięsień najszerszy grzbietu i mięsień czworoboczny, a dodatkowo dużą pracę podczas danego ruchu wykonuje mięsień obły większy. Przy obydwu chwytach niezwykle ważne jest także kierowanie zgiętych łokci do siebie, co usprawni działanie mięśni i wpłynie na ich poprawną pracę.
    Wiosłowanie podchwytem jak i nachwytem ma swoich zwolenników i przeciwników. Niektórzy mają gorsze zdanie na temat jednego z nich, a inni wręcz odwrotnie. Warto więc spróbować samemu obydwu chwytów i posiadać własną opinię na ten temat, patrząc zwłaszcza, jak podczas danej modyfikacji wiosłowania reagują mięśnie. My jednak polecamy wprowadzenie do planu treningowego wiosłowania sztangą w opadzie nachwytem i podchwytem, dla urozmaicenia treningu i działania na nieco inne grupy mięśniowe.

    Ile wykonać powtórzeń wiosłowania sztangą w opadzie?

    Wiosłowanie sztangą oddziałuje w głównej mierze na mięśnie pleców, które są duże i wytrzymałe, co pozwala na wykonanie nieco większej ilości powtórzeń. Zaleca się wykonywanie 8–10 powtórzeń w jednej serii, a z kolei ilość serii powinna zazwyczaj wynosić 3–4. Jeżeli chodzi o obciążenie, czyli ilość ciężarków na sztandze, jest to wybór indywidualny, zależny od umiejętności i kondycji mięśni trenującego.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Autor: Redakcja Ceneo