Data publikacji:

Zestaw do ćwiczeń siłowych - czego nie może nam zabraknąć?

Lato coraz bliżej. To czas, kiedy wielu z nas orientuje się, że daleko nam do idealnej sylwetki. Zwłaszcza po miesiącach spędzonych w czterech ścianach, co spowodowane było pandemią. Na szczęście, odpowiednio dobrane ćwiczenia szybko pozwolą nam nie tylko zgubić nadprogramowe kilogramy, ale również wyrzeźbić sylwetkę tak, by prezentowała się korzystniej. Podstawą są oczywiście ćwiczenia siłowe z wykorzystaniem odpowiedniego sprzętu. Na szczęście, w tym celu nie musimy wcale odwiedzać siłowni. Wystarczy bowiem samodzielnie skompletować zestaw do ćwiczeń siłowych.

zestaw do ćwiczeń siłowych

Co powinno się w nim znaleźć? Podpowiadamy

Zacznijmy od wyjaśnienia, czym właściwie jest trening siłowy. Mówiąc najprościej, są to ćwiczenia mają na celu zwiększyć siłę naszych mięśni oraz wzmocnić ich budowę. Nazywany jest również treningiem oporowym, ponieważ podczas wykonywania ćwiczeń wykorzystujemy opór własnego ciała, ciężary lub sprzęt, który ma potęgować nasz wysiłek. Ćwiczenia wykonywane w treningu siłowym to ćwiczenia beztlenowe, dlatego też po serii powtórzeń lub przy zmianie ćwiczenia na inne musimy pamiętać o odpoczynku i chwili regeneracji organizmu.

Trening siłowy posiada wiele zalet. Wśród nich wymienić możemy między innymi wzmocnienie mięśni, utratę zbędnych kilogramów czy poprawienie wydolności organizmu. Co więcej, prawidłowo prowadzony angażuje całe ciało, dzięki czemu pomaga w utrzymaniu prawidłowej postawy, redukuje stres, ujędrnia i uelastycznia skórę, a także zwiększa wydolność pracy serca. Nie sposób nie wspomnieć o tym, że wzmacnia nie tylko mięśnie, ale również więzadła, kości oraz stawy. Słowem, przynosi korzyści całemu organizmowi. Sprawdźmy więc teraz, co powinno wchodzić w zestaw do ćwiczeń siłowych w domu. Nasze propozycje przydadzą się zarówno osobom, które już trenowały, jak i zupełnie początkującym.

Mata do ćwiczeń

To niedrogi a jednocześnie niezbędny sprzęt. Wiele ćwiczeń siłowych, które wykonuje się z obciążeniem własnego ciała lub też z gumami do ćwiczeń, odbywa się w parterze. Leżąc na podłodze, kocu lub dywanie, możemy nabawić się bolesnych obić lub otarć skóry. Miękka mata do ćwiczeń doskonale amortyzuje, a przy tym zapewnia bezpieczną pozycję i chroni przed poślizgami. Maty do ćwiczeń nie należą do drogich akcesoriów. Przykładem może być chociażby mata Hop-Sport Mata Hs-N010Gm 1,0 cm. Wykonana z pianki NBR nie odkształca się i nie przesuwa, co więcej, nie absorbuje wody oraz potu, a przy tym jest bardzo łatwa w utrzymaniu w czystości. Słowem, doskonale sprawdzi się podczas codziennych treningów.

Gumy do ćwiczeń

To prawdziwy hit ostatnich miesięcy. Doskonale zwiększają opór, a więc jednocześnie siłę mięśni, której musimy użyć podczas ćwiczeń. Swoją popularność zawdzięczają przede wszystkim niskiej cenie oraz funkcjonalności. Zajmują znacznie mniej miejsca niż ciężarki lub inne obciążenia, a przy tym pozwalają na wykonywanie znacznie szerszej gamy ćwiczeń. Kupując gumy, musimy pamiętać o tym, że mają one różną siłę naciągania. Dlatego też mamy dwie opcje - albo zakup gumy z obciążeniem, którego aktualnie potrzebujemy, albo też zdecydowanie się na zestaw gum, który pozwoli nam powoli zwiększać obciążenie. Nie da się ukryć, że drugie rozwiązanie jest o wiele lepsze w sytuacji, w której planujemy regularne treningi oraz chcemy widzieć ich progres. Jako przykład takiego zestawu gum możemy przedstawić Zestaw Gum Do Ćwiczeń Band X5. To wysokiej jakości gumy, które posłużą od samego początku treningów aż do osiągnięcia optymalnego stanu sylwetki.

Ciężarki i hantle

To nieodłączny element zestawu do ćwiczeń siłowych. Ciężarki, hantle, a nawet sztangi zwiększają obciążenie mięśni, a tym samym efektywność ćwiczeń. Warto stawiać na ciężarki o różnej masie - wbrew pozorom, to nie waga ma największe znaczenie ale ilość powtórzeń, które wykonamy w poszczególnych seriach. Poza tym w zależności od tego, jakie mięśnie ćwiczymy powinniśmy stosować różne rodzaje obciążenia.

Drążek do ćwiczeń

Wydawać by się mogło, że nie jest to sprzęt, który sprawdzi się w treningu siłowym. Nic bardziej mylnego. Podnosząc się na drążku, wykorzystujemy masę swojego ciała do pracy nad mięśniami rąk, ramion, barków, a nawet pleców. Najłatwiejszą w montażu a jednocześnie najtańszą opcją jest bez wątpienia drążek do mocowania w futrynie drzwiowej. Przykładem takiego drążka jest Hopsport Drążek Rozporowy Do Podciągania. Dzięki napięciowym dźwigniom bezpieczeństwa oraz wysokiej jakości materiałom jest w stanie spełnić oczekiwania nawet najbardziej wymagających miłośników treningu.

Ławeczka do ćwiczeń

To zdecydowanie sprzęt, który najczęściej jest wykorzystywany przez osoby zaawansowane. Niemniej jednak, kompletując swój zestaw do ćwiczeń siłowych - warto o nim pomyśleć. Dlaczego? To bardzo proste. Dobra ławeczka do ćwiczeń pozwala na przećwiczenie wielu grup mięśniowych. Co więcej, możemy trenować je pod różnym kątem, dzięki czemu nasze wysiłki szybko zaczną przynosić efekty. Poszukując idealnej ławeczki, sprawdźmy, czy posiada możliwość regulacji pozycji ciała w wielu zakresach - jest to niezwykle ważne dla efektywności naszych treningów. Dobrze dobrana posłuży nam od samych początków aż do profesjonalnego, siłowego treningu.

Jak widzisz, zestawy do ćwiczeń siłowych mogą być bardzo rozbudowane lub też ograniczać się do kilku najpotrzebniejszych sprzętów i akcesoriów. Pamiętaj jedynie, aby wybierając rodzaj gum, ciężarków czy innych obciążeń, dopasowywać je do swojej kondycji, aktualnej masy ciała oraz efektu, jaki chcesz osiągnąć. Dzięki temu ćwiczenia siłowe w domowej siłowni będą nie tylko efektywne, ale również bezpieczne.

Autor: Kamila Łońska-Kępa