Data publikacji:

Joga dla mężczyzn, czyli jakie korzyści niesie joga dla mężczyzn?


Droga, ujarzmienie i zjednoczenie - trzy wartości, które są częścią jednej tradycji samorozwoju człowieka. Joga od lat kojarzona jest ze środowiskiem kobiet, ale za jej twórcę uznaje się właśnie mężczyznę. Liczne walory sprawiły, że ten trend zaczyna się zmieniać, a do grona entuzjastów dołączyła płeć męska. Jest to uzasadnione, bowiem ta nietypowa aktywność fizyczna łączy ze sobą rozwój elastyczności, siły oraz ponadprzeciętną równowagę. Warto więc odłożyć wszelkie uprzedzenia oraz stereotypy, aby dowiedzieć się, czym tak naprawdę jest joga dla mężczyzn.
joga

Joga dla początkujących


Niezależnie od osoby trenującej, rozpoczęcie przygody z tą dyscypliną jest bardzo ułatwione. Start nie wymaga praktycznie żadnych nakładów finansowych, gdyż trenujemy z wykorzystaniem własnego ciała. Również wymagania lokalizacyjne wykazują się dużą elastycznością, gdyż ich wybór zależy od preferencji lub aktualnych potrzeb osoby zainteresowanej.

Na początek warto zapisać się do specjalnej grupy, gdzie praktyka odbywa się pod czujnym okiem profesjonalisty, ale nie zawsze jest to możliwe. Dostępność darmowych i płatnych materiałów szkoleniowych oraz kursów jest tak wielka, że joga dla mężczyzn praktykowana w domu nie stanowi wyzwania. Co więcej, forma ćwiczeń w domowym zaciszu wciąż zyskuje na popularności, zwłaszcza w okresie wzmożonej pracy zdalnej.

Czy joga jest dla mężczyzn?


Oczywiście! Joga jest dla wszystkich osób, które chcą zadbać o harmonię ciała i duszy, bez wskazania na jakiekolwiek podziały. Istnieje jednak kilka pozytywnych aspektów, które stanowią wartość dodaną, szczególnie dla facetów.

Ciało wojownika


Joga, jak każdy ruch, jest napędem mięśni do wykonywania określonego działania i pracy. Skutkuje to procesem spalania tkanki tłuszczowej, ale nie tylko. Wykonywanie ćwiczeń stymuluje układ hormonalny oraz pokarmowy, co poprawia wydajność metabolizmu. W efekcie następuje utrata wagi i kompleksowa poprawa sylwetki.

Kolejnym aspektem jest specyficzna praca mięśni, która angażuje wszystkie grupy, bardzo często w sposób jednoczesny. Równomierny rozkład tego mechanizmu sprawia, że ciało kształtuje się bardzo proporcjonalnie i notuje wzrost siły, a także wytrzymałości oraz promuje atrakcyjne zmiany wizualne.

Elastyczność


Po zakończonym treningu czas na rozciąganie, które często jest lekceważone i pomijane. Istnieje błędne przekonanie, że mobilność ruchów jest warunkiem koniecznym, aby rozpocząć praktykę jogi. W rzeczywistości ruchliwość to skutek uboczny, a jego korzyści mają ogromny wpływ na poprawę zdrowia.

Siedzący tryb życia powoduje, że nasz organizm generuje stany napięć, a w konsekwencji bóle pleców oraz karku. Regularne i uporczywe wykonywanie poszczególnych pozycji redukuje naprężenia oraz zwiększa zakres ruchowy.

Regeneracja i rekonwalescencja


Prawidłowa odnowa jest warunkiem koniecznym dla funkcjonowania wszystkich procesów w ustroju człowieka. Poza zbawiennym wpływem na dolegliwości kręgosłupa, warto korzystać z jogi jako środka prewencyjnego przeciw kontuzjom. Wzrost mobilności stawów, a także hartowanie ścięgien i mięśni skutecznie chroni ciało przed wystąpieniem potencjalnych urazów. Punkt ten sprawia, że zaprawa jogi powinno stanowić stały element treningowy mężczyzn uprawiających ćwiczenia siłowe, bieganie oraz sztuki walki.

Wartościowy odpoczynek to przede wszystkim sen. Praktyka jogińska w dużej mierze uwarunkowana jest świadomym oddechem, który poszerza pojemność płuc. Wpływa to kompleksowo na układ oddechowy, dzięki czemu budzimy się pełni sił i energii.

Rozwój osobisty


Prawdziwy jogin dba o wzrost mentalny na równi z siłą fizyczną, co ma pozytywny wydźwięk w życiu zawodowym. Badania dowodzą, że stymulacja tkanek kory mózgowej, która zachodzi w rezultacie technik medytacyjnych i oddechowych, poprawia koncentrację i zdolność przyswajania wiedzy. Eskalacja tego obszaru ludzkiego mózgu wzmacnia proces analizowania i podejmowania decyzji, a w efekcie skuteczność wykonywanych obowiązków. Jest to kolejny walor, który z pewnością zostanie doceniony przez męskie grono.

Mocna głowa


Tytuł tego podrozdziału może okazać się mylący, gdyż chodzi tutaj o budowanie odporności psychicznej. Większa wytrzymałość na stres jest szczególnie istotna dla facetów, ponieważ to właśnie ta płeć wykazuje tendencje do bagatelizowania jego oznak. Co więcej, mężczyźni są mniej skłonni do dzielenia się emocjami, ale częściej sięgają po używki, aby w ten sposób zwalczyć nerwy.

Takie zachowania mają destrukcyjny wpływ na organizm i mogą być aktywatorem stanów lękowych, problemów żołądkowych oraz chorób układu krążenia. Systematyczny trening niweluje te zagrożenia i buduje mocną postawę wewnętrzną.

Namiętny seks


Ostatnia zaleta z pewnością przyciągnie uwagę męskiej części entuzjastów, ale korzyści dotyczą również płci pięknej. Co interesujące, ta pozycja stanowi praktyczne podsumowanie wszelkich wymienionych walorów. Najprawdopodobniej to właśnie poprawa na wszystkich wspomnianych obszarach sprawia, że satysfakcja ze stosunku jest tak silna. Badania jednoznacznie wskazują jogę, jako bezpośrednią metodę uzyskanie pożądanego życia seksualnego.

Podsumowanie


Regularny trening jogi to wartościowa aktywność, która motywuje do rozwoju pod względem cielesnym oraz umysłowym. Korzyści są naprawdę rozległe, a efekty przerosną wszelkie oczekiwania. Wzrost hormonów szczęścia, poprawa biegłości mentalnej, budowanie zdrowej pewności siebie oraz redukcja stresu i wymarzona sylwetka to tylko nieliczne z następstw treningu. Spróbuj już dzisiaj i ciesz się nową jakością życia.
Marcin Majchrzak