Data modyfikacji:

Domowa siłownia – co kupić?


Treningi w domu są doskonałą alternatywną dla wizyt na siłowni – nie tracisz czasu na dojazdy, nie wydajesz pieniędzy na karnety, a wszystkie sprzęty masz dostępne „od ręki”. Jeśli ty również chcesz mieć taki sportowy kącik w swoim mieszkaniu lub domu, przychodzimy ci z pomocą. Twoja domowa siłownia powstanie błyskawicznie: podpowiemy, co kupić i na co zwracać uwagę przy jej wyposażaniu.
trening

Domowa siłownia – co na początek?


Zanim zaczniesz kupować poszczególne sprzęty do domowej siłowni, zacznij od wygospodarowania potrzebnej ci przestrzeni. Wbrew pozorom na szczęście nie potrzebujesz dużo miejsca – wystarczy nawet kilka metrów kwadratowych. Jeśli nie masz wolnego pokoju, równie dobrze sprawdzi się nieużywane poddasze, garaż lub piwnica. W cieplejsze dni możesz również rozważyć siłownię plenerową, o ile oczywiście masz ogród lub inną wolną przestrzeń na świeżym powietrzu.

Kiedy wygospodarujesz już potrzebną ci przestrzeń, koniecznie zadbaj o odpowiednie warunki w niej panujące. Bezpieczeństwo to podstawa! Najlepiej sprawdzi się antypoślizgowa nawierzchnia (np. gumowata lub korkowa), po której nie będziesz się ślizgać. Poza tym łatwo utrzymasz ją w czystości. Niezbyt dobrym pomysłem będzie natomiast drewniana podłoga lub wykładzina – bardzo szybko mogą one ulec zniszczeniu.
Bardzo ważne jest również zapewnienie odpowiedniej wentylacji w pomieszczeniu. Bez niej zapomnij o efektywnych treningach – szybko zrobi ci się bardzo gorąco i nie będziesz miał czym oddychać. Brak odpowiedniej wentylacji to także nieprzyjemny zapach, który szybko wypędzi cię z twojej domowej siłowni.

Budując domową siłownię i zastanawiając się, co kupić, weź pod uwagę budżet, który jesteś w stanie wydać na początek. Pamiętaj, że wyposażenie takiego miejsca może sporo kosztować, na szczęście jednak nie wszystkie sprzęty musisz kupować od razu.

Siłownia w domu – co kupić?


Wybierając urządzenia do domowej siłowni, bardzo ważny jest ich profil. Zdecyduj się na sprzęt, którego profil wynosi co najmniej 50x50x2 mm. Mniejsze z czasem mogą nieodwracalnie się odgiąć, a nawet pęknąć.

Mata do ćwiczeń


Mata treningowa to obowiązkowy element każdej, nawet najmniejszej siłowni. Przyda się szczególnie podczas rozgrzewki lub rozciągania. Warto, aby była wykonana z materiału, który nie odkształca się i który łatwo utrzymać w czystości.

Twister do ćwiczeń


Twister do ćwiczeń to nic innego jak talerz obrotowy, do którego dołączone są linki. Niewątpliwymi jego zaletami są niewielki rozmiar oraz niska cena. Urządzenie spodoba się wszystkim tym, którzy chcą przede wszystkim wzmocnić ramiona oraz wysmuklić talię.

Hantle


Jeśli masz w planach trening z obciążeniem lub poważnie myślisz nad wyrzeźbieniem górnej partii ciała, koniecznie zainwestuj w komplet hantli. Na początku wybierz co najmniej dwie pary o różnej wadze, np. pół kilograma oraz kilograma. Z czasem możesz rozbudować podstawowy zestaw o cięższe hantle. W sklepach dostaniesz hantle żeliwne, stalowe gumowane oraz poliuretanowe.

Rower stacjonarny


Kiedy tracisz motywację do pedałowania na rowerze na zewnątrz, nastawienie pomoże ci zmienić twoja siłownia w domu. Co w takim razie kupić? Must have to oczywiście rower stacjonarny. Możesz wybrać taki, który znajdziesz w większości sal fitness (rower mechaniczny) lub – jeśli masz więcej ambicji i pieniędzy – specjalny rower spinningowy, magnetyczny lub elektromagnetyczny. Regularne ćwiczenie na rowerze treningowym wzmacnia dolne partie ciała, poprawia wydolność i pozytywnie wpływa na wygląd sylwetki.

Stepper


Zastanawiasz się, jak powinna wyglądać domowa siłownia, co będzie ci jeszcze potrzebne? Zainwestuj w stepper! Ruchy na nim przypominają wchodzenie po schodach lub wspinanie się pod górę. To zazwyczaj małe i niepozorne urządzenie doskonale sprawdzi się do wzmacniania mięśni pośladków, bioder, brzucha oraz ud. Najmniejszą i najtańszą wersją będą stepper z linkami oraz ministepper. Innymi opcjami są również stepper skrętny – na nim z kolei ruchy przypominają bardziej poruszanie się na rolkach lub łyżwach oraz stepper ze słupkiem – na nim ruchy pozbawione są skrętu tułowia.

Drążek


Drążek treningowy pozwoli ci wzmocnić mięśnie ramion oraz kręgosłup. Jego niewątpliwą zaletą jest fakt, że można zamontować go w dowolnym miejscu. Najczęściej montuje się go nad drzwiami bądź na ścianie.

Atlas do ćwiczeń


Duże, wielofunkcyjne urządzenie, które umożliwi przeprowadzanie zróżnicowanych treningów na większość partii ciała. To też sprzęt, który na naszej liście jest jednym z najdroższych, jednak nie będziesz żałować żadnej wydanej na niego złotówki. Droższe atlasy do ćwiczeń są bardziej rozbudowane, ale te, które są dostępne za około 600 zł, również doskonale sprawdzą się w domowym zaciszu.

Skakanka


Myślisz, że skakanki są tylko dla dziewczynek z podstawówki? Nieprawda! Skakanka doskonale sprawdzi się jako element przedtreningowej rozgrzewki, a nawet jako oddzielny trening. Doskonale poprawia wydolność i wzmacnia przede wszystkim dolne partie ciała.

Roller


Wydawać by się mogło, że niewielki „wałek ze styropianu”, często dostępny za kilkadziesiąt złotych, to bezużyteczny wymysł sklepów i trenerów fitness, którzy chcą zarobić dodatkowe pieniądze. Nieprawda! Ten niepozorny gadżet jest podstawą automasażu, którego celem jest rozluźnienie napiętych partii ciała i przyniesienie ulgi. Wystarczy co kilka dni położyć taki wałek na macie do ćwiczeń, a następnie „jeździć” po nim nogami lub plecami. Początkowo może to nie być zbyt przyjemne, jednak wystarczy kilka sesji, aby ciało było mniej napięte i bardziej rozluźnione.
Autor: Agnieszka Ragus