Data modyfikacji:

Jak skrócić bransoletę w zegarku?

Kupując zegarek z metalową lub ceramiczną bransoletą, warto zmierzyć obwód nadgarstka. Większość sklepów dopasuje długość bransolety w cenie czasomierza. Co jednak zrobić, gdy zakupiony lub otrzymany zegarek jest zbyt luźny? Jak się okazuje, zmniejszenie bransolety nie przysparza dużo problemu i nie musisz udawać się z tym do zegarmistrza. Jak skrócić bransoletę w zegarku?
skrócenie bransolety w zegarku

Dlaczego warto skrócić bransoletę w zegarku?

Istnieje kilka powodów, dla których warto skrócić bransoletę w zegarku:
  • Wygoda: Zegarek, którego bransoleta jest zbyt luźna, może się przesuwać na ręce i być niewygodny w noszeniu. Skracając bransoletę, można dopasować ją do swojego nadgarstka, co zwiększa komfort noszenia.
  • Bezpieczeństwo: Zegarek, którego bransoleta jest zbyt luźna, może spaść z ręki i uszkodzić się lub zgubić. Skracając bransoletę, można zwiększyć bezpieczeństwo zegarka i uniknąć takiego ryzyka.
  • Estetyka: Bransoleta zegarka, która jest zbyt długa, może wyglądać nieestetycznie i nieproporcjonalnie do nadgarstka. Skracając ją, można uzyskać bardziej spójny i estetyczny wygląd.

    Jednakże warto pamiętać, że zegarki z oryginalnymi, nieużywanymi bransoletami są często bardziej pożądane przez kolekcjonerów i mogą mieć wyższą wartość niż te, które były już skracane.

  • Skracanie bransolety w zegarku – od czego zacząć?

    Metalowa lub ceramiczna bransoleta do zegarka składa się z ogniw połączonych pinami. Podobnie jak np. w łańcuchu rowerowym, aby ją skrócić, należy wybić piny i usunąć odpowiednią liczbę ogniw. Cała procedura jest bardzo prosta, jednak wymaga precyzji. Jeśli nie zachowasz ostrożności, możesz uszkodzić drogocenny zegarek. W przypadku drogich lub unikatowych modeli, warto więc powierzyć to zadanie specjaliście, który zrobi to za kilkanaście złotych.

    Skracanie bransolety w zegarku krok po kroku

  • Zdejmij zegarek z ręki i zlokalizuj miejsce, w którym bransoleta jest składana na ogniwach i jaki jest kierunek wybijania ogniw.
  • Przy pomocy specjalnego narzędzia, takiego jak śrubokręt, wykałaczka lub zwykły spinacz, odblokuj jedno lub więcej ogniw.
  • Zdejmij zbędne ogniwa z bransolety, aby dopasować ją do swojego nadgarstka.
  • Sprawdź, czy bransoleta jest odpowiednio dopasowana do twojego nadgarstka i czy zegarek jest wygodny w noszeniu.
  • Jeśli jesteś niepewny/a lub nie masz odpowiedniego narzędzia, najlepiej jest skontaktować się z zegarmistrzem lub autoryzowanym serwisem.
  • Aby skrócić bransoletę w zegarku potrzebne będą następujące narzędzia:
  • Narzędzie do odblokowywania ogniw: Może to być specjalna przecinarka do bransolety, wykałaczka lub miniaturowy śrubokręt.
  • Pinceta: Przydatna do trzymania ogniw podczas ich wymiany.
  • Miara: Aby dokładnie określić rozmiar nadgarstka i dopasować bransoletę.
  • Należy pamiętać, że niektóre modele zegarków mogą mieć specjalne zabezpieczenia, które uniemożliwiają samodzielne skracanie bransolety i wymagają użycia specjalistycznych narzędzi.
    Jeśli w twoim zegarku nie ma sztyftów, które umożliwiają łatwe odblokowanie i skracanie ogniw, skracanie bransolety może być trudniejsze i wymagać specjalistycznego narzędzia lub pomocy zegarmistrza.
    Sprawdź także jaki zegarek męski wybrać.

    Samodzielne skrócenie bransolety

    W pierwszej kolejności zlokalizuj piny łączące ogniwa. Te, dzięki którym regulacja bransolety zegarka jest możliwa, oznaczone są strzałką wskazującą kierunek wybijania wzdłuż bransolety. Aby wybić pin, użyj pineski, drucika lub innego wąskiego przedmiotu. Najlepiej sprawdzi się profesjonalny wybijak zegarmistrzowski. Ogniwa łączone na śruby będą wymagać precyzyjnych wkrętaków.
    Większość teleskopów poddaje się stosunkowo łatwo i wystarczy je wypchać, a następnie wyciągnąć pęsetą lub kombinerkami. W bardziej masywnych bransoletach konieczne może okazać się wybijanie pinu. Aby to zrobić, ułóż bransoletę na krawędzi stołu i delikatnie uderz wybijak niewielkim młoteczkiem lub płaskim przedmiotem.
    Po wyjęciu odpowiedniej ilości ogniw przymierz zegarek. Aby zapięcie ułożyło się równomiernie, konieczne jest symetryczne usuwanie ogniw, na obu częściach bransolety. Jeśli długość jest odpowiednia, zamontuj ogniwo z klipsem bransolety. Do połączenia użyj wyjętej wcześniej szpilki, umiejscawiając ją równo w ogniwach. Zazwyczaj da się to zrobić palcami, choć może być konieczne dopchnięcie pinu twardszym przedmiotem.

    Skracanie bransolety mesh

    Jeszcze prostsze jest skrócenie bransolety typu mesh, składającej się z drobnych oczek przypominających siatkę. W tym przypadku nie przycina się ani nie ma potrzeby skracania bransolety, a mechanizm mocujący. Odbezpiecz klips mocujący zapięcie na bransolecie i dostosuj jego pozycję do własnych potrzeb, przesuwając go wzdłuż. Na koniec zaciśnij zatrzask i ponownie sprawdź rozmiar zegarka.

    Czy można zmienić bransoletę na pasek?

    Zamiana bransolety na skórzany pasek jest nie tylko możliwa, ale i bardzo często wykorzystywana do odmiany charakteru zegarka. Skórzany pasek jest bardziej formalny i lepiej pasuje do eleganckich, wizytowych strojów. Zamiast zmniejszyć zegarek możesz wykorzystać skórzany pasek w kolorze butów i paska od spodni, zyskasz idealny outfit z dopasowanym czasomierzem do garnituru. Nylonowy pasek NATO może być natomiast świetnym rozwiązaniem latem, gdy masywna i mocno nagrzewająca się na słońcu bransoleta sprawiałaby dyskomfort.
    Aby wyjąć bransoletę z koperty przyda się płaski przedmiot, np. precyzyjny wkrętak płaski, scyzoryk lub specjalne narzędzie zegarmistrzowskie do wymiany pasków. Elementem mocującym bransoletę jest teleskop, więc by ją wyjąć, należy delikatnie podważyć zatrzask do środka. Zacznij od jednej strony i delikatnie unieś krawędź. Nie wyjmuj jej jednak na siłę – możesz złamać lub wygiąć teleskop. Zamiast tego, podważ drugą część teleskopu, a uwolnisz bransoletę bez oporu. Tę samą czynność przeprowadź z drugą częścią bransolety.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Autor: Szymon Sonik