Data modyfikacji:

Bransoleta do zegarka. Jakie rodzaje? Skracanie i zmniejszanie

Zegarki na bransolecie to absolutna klasyka mody męskiej. Bransolety wzorowane na kultowym modelu Rolexa, czyli Oyster, spotykane są w wielu współczesnych czasomierzach. Jak dobrać odpowiednią bransoletę? Do jakich strojów pasuje? Jak skrócić zbyt długą bransoletę w zegarku? Oto najważniejsze informacje na temat zegarków z bransoletą. 

Przeczytaj również: Budowa zegarka, czyli z czego składa się zegarek

Dlaczego warto kupić zegarek na bransolecie?

Pasek czy bransoleta? To pytanie zawsze pojawia się w głowie przed zakupem zegarka. Choć największą popularnością cieszą się paski skórzane, sporo czasomierzy wyposażonych jest w metalowe bransolety. Do zalet bransolet z pewnością należy zaliczyć nietuzinkowy wygląd, wodoodporność oraz wytrzymałość. W odróżnieniu od skórzanego paska nie wchłaniają potu i są przewiewne, więc doskonale nadają się na letnie dni. Na uwagę zasługuje też fakt, że zachowują swój doskonały wygląd przez długi czas, co nie zawsze jest oczywiste w przypadku pasków skórzanych, materiałowych lub gumowych. 

Dlaczego warto zdecydować się akurat na bransoletę? Powód jest przewrotny – łatwo ją wymienić. Jeśli zechcesz zmienić styl zegarka, dopasowanie i założenie paska skórzanego nie będzie żadnym problemem. W ten sposób zyskasz uniwersalny czasomierz na różne okazje. W drugą stronę takie dopasowanie byłoby znacznie trudniejsze. Powodem jest nie tylko mniejsza dostępność bransolet, ale także trudność z dobraniem identycznego materiału oraz koloru, co koperta zegarka. Bransolety produkowane są z myślą o konkretnym modelu zegarka i swoim wzornictwem komponują się z konkretną kopertą. Dobranie uniwersalnej bransolety, która nie będzie się gryźć z kopertą, bywa trudne.

Rodzaje bransolet do zegarków

  • Bransolety o dużych ogniwach – najpopularniejszy typ bransolety zegarkowej. Zazwyczaj złożone są z trzech rzędów ogniw. 
  • Bransolety o małych ogniwach – często spotykane w sportowych zegarkach.  Mają bardziej nowoczesny wygląd i lepiej leżą na szczupłych nadgarstkach. Mogą mieć pięć i więcej rzędów drobnych ogniw.
  • Bransolety mesh – jest to rodzaj bransolety o bardzo drobnych i gęstych oczkach, przypominających nieco drobną siatkę lub plecionkę. Bransolety typu mesh są bardzo wygodne w noszeniu i nie szeleszczą tak bardzo jak ich tradycyjne odpowiedniki. Często dostępne są w intensywnych barwach i świetnie odnajdują się w stylu codziennym.
  • Bransolety biżuteryjne – stosowane głównie w damskich zegarkach. Są to bransolety o oryginalnym, nietuzinkowym kształcie, który nie sposób zaliczyć do powyższych kategorii.

Bransoletki do zegarków a formalność zegarka

Klasyczne zegarki na bransolecie cenione są za elegancką stylistykę. Zazwyczaj towarzyszą im masywne, ale równie stylowe koperty. Mimo tego stonowanego sznytu czasomierze na bransolecie nie nadają się na najbardziej formalne wydarzenia. Ze względu na nieco toporną formę nie pasują do wieczorowych garniturów, smokingów czy fraków. Do tych strojów należy założyć zegarek garniturowy, wyróżniający się niewielką i płaską kopertą, minimalistyczną tarczą oraz skórzanym paskiem. Wybór zegarka garniturowego ma dodatkowo względy praktyczne – taki model bez trudu zmieści się pod mankietem koszuli.

Do jakich strojów pasuje więc zegarek na bransolecie? Pole do popisu jest duże, bowiem dobrze współgra zarówno ze sportową elegancją (np. w duchu preppy), casualowym strojem biurowym czy ubraniami w stylu smart-casual. Bransolety zegarkowe najczęściej łączone są z diverami, chronografami czy zegarkami sportowymi. Są to stosunkowo duże modele zegarków, więc upewnij się, że nie będziesz mieć problemu ze schowaniem zegarka pod rękawem. Koszula o wąskim mankiecie lub sweter z mocnym ściągaczem odpadają. Przypominamy, że paradowanie z mocno odsłoniętym, rzucającym się w oczy zegarkiem jest w złym guście.

Jak skrócić bransoletkę zegarka?

Zmniejszenie bransolety w zegarku wydaje się skomplikowane, ale tylko na pierwszy rzut oka. W gruncie rzeczy nie potrzebujesz do tego specjalnych narzędzi ani umiejętności. Bransoletki stworzone są bowiem w taki sposób, aby wybicie kilku pinów było możliwe przy użyciu dowolnej igły. 

Samo skrócenie bransolety w zegarku polega na pozbyciu się ogniw. Jest to w większości przypadków konieczne, bo zegarki sprzedawane są zazwyczaj z bardzo długimi bransoletami. W przypadku zegarków dla nurków miało to znaczenie praktyczne – zegarek można było założyć na grubą piankę do nurkowania. Ogniwa przeznaczone do usunięcia zaznaczone są często strzałkami, które wskazują kierunek usunięcia pinów. 

Aby zmniejszyć bransoletę w zegarku, sprawdź sposób usunięcia pinów. Mogą być to piny odkręcane lub wypychane. Do odkręcenia pinów wystarczy zwykły wkrętak precyzyjny. Mylący może być fakt, że szpilki do wypychania też często mają nacięcie przypominające łeb śruby. Jest ono jednak na tyle małe, że da się to bez problemu odróżnić.

Skracając lub wydłużając bransoletę pamiętaj o tym, by zabezpieczyć kopertę oraz szkiełko zegarka. Połóż je na miękkiej ściereczce i delikatnie operuj wkrętakiem lub szpikulcem. Podczas wbijania pinu na miejsce, zwróć uwagę na jego kierunek. Szpilkę łączącą ogniwa dopchnij twardym przedmiotem, by równo osadziła się w ogniwach. Po założeniu pinu poruszaj delikatnie ogniwami, by upewnić się, że pin zakleszczył się na miejscu. Jest to szczególnie ważne w przypadku szpilek dwuczłonowych, których drobne elementy łatwo zgubić. 
Autor: Szymon Sonik