Data modyfikacji:
pierwsza wizyta u dziewczyny

Savoir-vivre: pierwsza wizyta u rodziców dziewczyny

Nawet najbardziej otwarty mężczyzna może okazać się bezradny w tej sytuacji. Pierwsza wizyta u rodziców dziewczyny lub narzeczonej bywa wyzwaniem. Co zrobić, żeby dobrze wypaść przed rodziną wybranki? Podpowiadamy, jak zachować się podczas spotkania z przyszłymi teściami.
Nie ma co odwlekać zapoznania. Tak czy siak kiedyś będziesz musiał poznać rodziców swojej narzeczonej. Ostatecznie pojawienie się w domu wybranki przed samym ślubem i zakomunikowanie: "Cześć, mamo i tato! Jestem Waszym nowym synem!" byłaby raczej dość niezręczna i nietrafiona. Weźcie głęboki wdech, policzcie do dziesięciu i sprawdźcie, jak z klasą przetrwać pierwszą wizytę u rodziców dziewczyny.

Strategia ubioru

Jak na wojnie - kamuflaż i odpowiedni mundur! Nie przesadzaj z ubiorem. Twój strój powinien być w miarę stonowany i neutralny. Elegancki smart casualpowinien wystarczyć. Podczas spotkania masz dobrze wypaść, ale także czuć się naturalnie i swobodnie. Nie powinieneś też przesadzać ze zbytnią swobodą, szalonymi kolorami i dodatkami. Schludna aparycja i nienaganna prezencja dobrze o Tobie świadczą. Co pomyśli Pan Tata, gdy zobaczy Cię w rozklekotanych trampkach i koszulce z wulgarnym napisem. Strój wyraża szacunek dla gospodarzy. Najlepiej porozmawiaj z narzeczoną i podpytaj, czego unikać.


"Mamo, tato", a może "Proszę Pani, Proszę Pana"

Jak zwracać się do rodziców wybranki? Obowiązuje uniwersalna zasada dotycząca przechodzenia na "ty". Gospodarze są dla Ciebie obcymi osobami, do tego zapewne starszymi. Dlatego powinieneś od początku zwracać się do nich na "pan/pani". Zgoda na bezpośrednie, familiarne zwracanie się po imieniu powinna wyjść od nich. Zbytnia wylewność w przypadku osób o bardzo konserwatywnych poglądach może zostać odebrana za brak kultury, a nie otwartość. O kulturze uścisku dłoni przeczytasz w tym artykule

Upominek

Drobny upominek przełamuje pierwsze lody. Czy chodzi o wkupienie się w łaski rodziny narzeczonej? Po części tak, ale nie traktuj tego w ten sposób. Bukiet kwiatów dla przyszłej teściowej i niezbyt drogi gadżet dla ojca będą sygnalizować chęć pojednania. Nie przesadzaj jednak z ich ceną! Możesz zostać odebrany za snoba, który obnosi się z bogactwem. Uniwersalna rada: podpytaj narzeczoną, co warto dać jej rodzicom. Sugerujemy również kupowanie raczej neutralnych lub niezbyt osobistych prezentów. Bardzo łatwo popełnić gafę.

Rozmowy kontrolowane

Staraj się rozmawiać z rodzicami narzeczonej. W końcu po to tam idziesz, żeby dać się poznać. Dyskutuj na różne tematy, jednak staraj się ograniczyć swoje zapędy. Pierwsze wizyta u rodziców dziewczyny nie jest najlepszą okazją do dyskusji polityczno-światopoglądowych (w szczególności, gdy od narzeczonej wiesz, że jej tata ma zupełnie inne preferencje ideologiczne). Nie pozwól się sprowokować. Teść zapewne będzie Cię podpuszczał. Możliwe również, że nie będzie w stosunku do Ciebie zbyt przychylny (córeczka tatusia). Zachowaj spokój, waż słowa, dziękuj, przepraszaj, pytaj grzecznie. Uważaj też ze zbyt ciętym żartem. Może luba uwielbia Twoje cyniczne docinki, ale rodzice niekoniecznie mogą być na nie przygotowaniu. Najważniejsze: aktywnie słuchaj, nie zawłaszczaj rozmowy!

Pokaż się z dobrej strony

Pokaż, że szanujesz swoją narzeczoną i jej rodzinę. Nie chodzi o głośnie deklaracje. Drobne uczynki podziałają na Twoją korzyść. Pamiętaj o kulturze przy stole, asystuj swojej narzeczonej (otwieraj drzwi, podsuwaj krzesło, grzecznie się do niej zwracaj), zaproponuj pomoc Pani Domu w nakrywaniu do stołu (jaki jesteś pomocny!). Nie rób żadnych krytycznych uwag w stronę swojej dziewczyny przy jej rodzicach. Dla niej ta sytuacja też jest trochę krępująca. Nie musisz od razu opowiadać o tej przygodzie w hotelowym barze. "Pamiętasz, kochanie, jak po szóstym Malibu..."

Polecane artykuły

najlepsza whisky

Jaka będzie najlepsza whisky? Rodzaje trunku

Dzięki popkulturze whisky cieszy się opinią prawdziwie męskiego i luksusowego alkoholu. Jego popularność na całym świecie wciąż rośnie, zwłaszcza w krajach takich jak Polska, w których przez dziesięciolecia był on wyznacznikiem zachodniego stylu życia. Najlepsza whisky dostępna jest obecnie na wyciągnięcie ręki, w artykule przedstawiamy więc podstawowe informacje na temat rodzajów tego trunku.
trening klatki piersiowej w domu

Trening klatki piersiowej w domu – jak wykonać trening klatki piersiowej w domu?

Szeroka, umięśniona klatka piersiowa to marzenie każdego faceta, tego młodszego, jak i starszego. Treningi siłowe cieszą się ogromną popularnością od zawsze. Jak trenować klatkę piersiową? Jakie ćwiczenia wykonywać? Czy da się osiągnąć zamierzony cel, nie chodząc na siłownię?
buty z membraną

Czy warto kupić buty z membraną?

Szukasz obuwia do zadań specjalnych, które bez problemu poradzi sobie nawet w wymagających warunkach? W takim razie strzałem w dziesiątkę będą buty z membraną. Sprawdź, czym tak właściwie różnią się od pozostałych modeli i czy warto je kupić!
jakie felgi

Jakie felgi? Jakie felgi wybrać do auta?

Wybór felg to wbrew pozorom bardzo ciężka decyzja dla miłośników motoryzacji, którzy chcą, by ich samochód wyglądał idealnie w każdym detalu. Poniżej przedstawiamy porady, które z pewnością pozwolą na bezproblemowy wybór najlepszych felg do naszego samochodu.
jaki ozonator do samochodu

Jaki ozonator do samochodu wybrać?

Staranne czyszczenie wnętrza samochodu jest bardzo ważne dla utrzymania higieny w jego wnętrzu. Najskuteczniejszym sposobem usunięcia zapachów i patogenów z auta jest ozonowanie, które można wykonać samodzielnie dzięki specjalnemu generatorowi ozonu. Jednak jaki ozonator do samochodu wybrać?
zarost męski

Zarost męski – jak dbać o zarost męski?

Aby zarost męski prezentował się efektownie i wyglądał zdrowo, należy odpowiednio o niego dbać. Jak? Przeczytaj poniższy poradnik, a dowiesz się, o czym warto pamiętać. Poznasz techniki odpowiedniego przycinania brody i lekkiego zarostu, dowiesz się, jakie kosmetyki kupić do jego pielęgnacji oraz jakie nawyki wprowadzić. Zapraszamy do lektury!
rower miejski romet

Rower miejski Romet. Jaki model wybrać?

Rowery miejskie marki Romet cieszą się dużą popularnością. W sklepach znajdziemy modele przeznaczone dla mężczyzn, kobiet, a także dzieci. Ile trzeba zapłacić za dobrze wyposażony rower? Jakie modele są godne polecenia? Podpowiadamy!
Autor: Redakcja Ceneo