Data modyfikacji:
pierwsza wizyta u dziewczyny

Savoir-vivre: pierwsza wizyta u rodziców dziewczyny

Nawet najbardziej otwarty mężczyzna może okazać się bezradny w tej sytuacji. Pierwsza wizyta u rodziców dziewczyny lub narzeczonej bywa wyzwaniem. Co zrobić, żeby dobrze wypaść przed rodziną wybranki? Podpowiadamy, jak zachować się podczas spotkania z przyszłymi teściami.
Nie ma co odwlekać zapoznania. Tak czy siak kiedyś będziesz musiał poznać rodziców swojej narzeczonej. Ostatecznie pojawienie się w domu wybranki przed samym ślubem i zakomunikowanie: "Cześć, mamo i tato! Jestem Waszym nowym synem!" byłaby raczej dość niezręczna i nietrafiona. Weźcie głęboki wdech, policzcie do dziesięciu i sprawdźcie, jak z klasą przetrwać pierwszą wizytę u rodziców dziewczyny.

Strategia ubioru

Jak na wojnie - kamuflaż i odpowiedni mundur! Nie przesadzaj z ubiorem. Twój strój powinien być w miarę stonowany i neutralny. Elegancki smart casualpowinien wystarczyć. Podczas spotkania masz dobrze wypaść, ale także czuć się naturalnie i swobodnie. Nie powinieneś też przesadzać ze zbytnią swobodą, szalonymi kolorami i dodatkami. Schludna aparycja i nienaganna prezencja dobrze o Tobie świadczą. Co pomyśli Pan Tata, gdy zobaczy Cię w rozklekotanych trampkach i koszulce z wulgarnym napisem. Strój wyraża szacunek dla gospodarzy. Najlepiej porozmawiaj z narzeczoną i podpytaj, czego unikać.


"Mamo, tato", a może "Proszę Pani, Proszę Pana"

Jak zwracać się do rodziców wybranki? Obowiązuje uniwersalna zasada dotycząca przechodzenia na "ty". Gospodarze są dla Ciebie obcymi osobami, do tego zapewne starszymi. Dlatego powinieneś od początku zwracać się do nich na "pan/pani". Zgoda na bezpośrednie, familiarne zwracanie się po imieniu powinna wyjść od nich. Zbytnia wylewność w przypadku osób o bardzo konserwatywnych poglądach może zostać odebrana za brak kultury, a nie otwartość. O kulturze uścisku dłoni przeczytasz w tym artykule

Upominek

Drobny upominek przełamuje pierwsze lody. Czy chodzi o wkupienie się w łaski rodziny narzeczonej? Po części tak, ale nie traktuj tego w ten sposób. Bukiet kwiatów dla przyszłej teściowej i niezbyt drogi gadżet dla ojca będą sygnalizować chęć pojednania. Nie przesadzaj jednak z ich ceną! Możesz zostać odebrany za snoba, który obnosi się z bogactwem. Uniwersalna rada: podpytaj narzeczoną, co warto dać jej rodzicom. Sugerujemy również kupowanie raczej neutralnych lub niezbyt osobistych prezentów. Bardzo łatwo popełnić gafę.

Rozmowy kontrolowane

Staraj się rozmawiać z rodzicami narzeczonej. W końcu po to tam idziesz, żeby dać się poznać. Dyskutuj na różne tematy, jednak staraj się ograniczyć swoje zapędy. Pierwsze wizyta u rodziców dziewczyny nie jest najlepszą okazją do dyskusji polityczno-światopoglądowych (w szczególności, gdy od narzeczonej wiesz, że jej tata ma zupełnie inne preferencje ideologiczne). Nie pozwól się sprowokować. Teść zapewne będzie Cię podpuszczał. Możliwe również, że nie będzie w stosunku do Ciebie zbyt przychylny (córeczka tatusia). Zachowaj spokój, waż słowa, dziękuj, przepraszaj, pytaj grzecznie. Uważaj też ze zbyt ciętym żartem. Może luba uwielbia Twoje cyniczne docinki, ale rodzice niekoniecznie mogą być na nie przygotowaniu. Najważniejsze: aktywnie słuchaj, nie zawłaszczaj rozmowy!

Pokaż się z dobrej strony

Pokaż, że szanujesz swoją narzeczoną i jej rodzinę. Nie chodzi o głośnie deklaracje. Drobne uczynki podziałają na Twoją korzyść. Pamiętaj o kulturze przy stole, asystuj swojej narzeczonej (otwieraj drzwi, podsuwaj krzesło, grzecznie się do niej zwracaj), zaproponuj pomoc Pani Domu w nakrywaniu do stołu (jaki jesteś pomocny!). Nie rób żadnych krytycznych uwag w stronę swojej dziewczyny przy jej rodzicach. Dla niej ta sytuacja też jest trochę krępująca. Nie musisz od razu opowiadać o tej przygodzie w hotelowym barze. "Pamiętasz, kochanie, jak po szóstym Malibu..."

Polecane artykuły

Facet zadbany czy metroseksualny

Facet zadbany czy metroseksualny? Jak ich odróżnić i gdzie jest granica

Zadbany, a może metroseksualny? Jaki jest facet, który postanawia o siebie zadbać? Dziś przyjrzymy się temu trendowi i zastanowimy nad tym, jak wpływa on na wizerunek mężczyzny.
o czym nie wypada mówić w towarzystwie - główne

Savoir vivre: o czym nie wypada mówić w towarzystwie?

Kultura wymaga, abyśmy o pewnych rzeczach w towarzystwie nie rozmawiali. O czym nie wypada prawdziwemu dżentelmenowi mówić przy innych?
Jak dobrać szkło do alkoholu

Jak dobrać szkło do rodzaju alkoholu?

Dobrą imprezę bez trudu rozkręcisz nawet przy plastikowych kubkach. Są jednak w sytuacje, w których warto bardzo się postarać. Dziś podpowiemy, jak dobrać szkło do alkoholu.
Kawa jak z kawiarni

Kawa jak z kawiarni – jak zaparzyć ją w domu?

Lubisz dobrą kawę z kawiarnii? Jeśli tak, to podpowiemy Ci jak zaparzyć ją w domu. Bez obaw, to wcale nie jest takie trudne!
Savoir-vivre w pracy

Savoir–vivre w pracy: jak się zachowywać, by nie wyjść na gbura?

O tym, jak ważna jest dobra atmosfera w pracy, nie trzeba długo opowiadać. Łatwo jednak popełnić nieświadome błędy, które doprowadzą do pogorszenia relacji ze współpracownikami. Czego unikać w biurze?
Jak wybrać dobry klub fitness

Jak wybrać dobry klub fitness?

Wybierasz się na siłownię, ale nie wiesz jaką wybrać? Sprawdź nasz poradnik, w którym wyjaśniamy jak odróżnić dobry klub fitness od złego.
Torba na siłownie

Jaką torbę na siłownię wybrać?

Zastanawiałeś się, czemu większość bywalców siłowni zabiera na trening dużą i nieporęczną torbę? W teorii najpotrzebniejsze akcesoria możnaby schować nawet do znacznie bardziej gustownego i wygodniejszego plecaka lub eleganckiej torby męskiej na ramię. Jak pokazuje jednak praktyka, wybór dobrej torby sportowej na siłownię ma sens.
Autor: Redakcja Ceneo