Data publikacji:

Jaka będzie najlepsza whisky? Rodzaje trunku


Dzięki popkulturze whisky cieszy się opinią prawdziwie męskiego i luksusowego alkoholu. Jego popularność na całym świecie wciąż rośnie, zwłaszcza w krajach takich jak Polska, w których przez dziesięciolecia był on wyznacznikiem zachodniego stylu życia. Najlepsza whisky dostępna jest obecnie na wyciągnięcie ręki, w artykule przedstawiamy więc podstawowe informacje na temat rodzajów tego trunku.
whisky
Whisky jest jednym z najpopularniejszych alkoholi na świecie, który z roku na rok zdobywa także coraz więcej amatorów w Polsce. Wytwarza się ją na dużą skalę w co najmniej kilkunastu różnych krajach. Każdy z tych wariantów posiada swoją unikalną charakterystykę oraz smak wynikający z procesu destylacji, leżakowania, a także użytych składników. Z tego też powodu trudno jednoznacznie wskazać najlepszą whisky, nie wdając się przy tym w drobiazgową analizę branżowych konkursów oraz osobistych preferencji. W artykule zawarliśmy jednak najważniejsze informacje na temat historii trunku, jego najczęściej spotykanych w sklepach rodzajów, a także sposobów wytwarzania.

Historia whisky


Whisky jest produkowana od ponad tysiąca lat. Za ojczyznę trunku uznaje się Irlandię, a według legendy za opracowanie jej formuły odpowiada patron wyspy, Święty Patryk. Historycy podejrzewają z kolei, że pierwsi napój w VII wieku zaczęli pędzić mnisi, którzy traktowali go jako uniwersalne remedium na różnego typu przewlekłe dolegliwości oraz choroby. Z Zielonej Wyspy napój we wczesnym średniowieczu trafił do Szkocji, w której udoskonalono proces destylacji.

Przez setki kolejnych lat trunek pędzony był i spożywany przede wszystkim w różnych zakątkach Imperium Brytyjskiego. Szkoci i Irlandczycy przywieźli go ze sobą np. do Ameryki, dzięki czemu szybko stał się jednym z najpopularniejszych alkoholi w USA i Kanadzie. Prawdziwa globalna kariera whisky zaczęła się jednak dopiero w XX wieku, w dużej mierze napędziła ją amerykańska popkultura i filmy, od westernów, po pełne akcji obrazy gangsterskie i sensacyjne, których bohaterowie nagminnie rozsmakowywali się w trunku.

Z czego wytwarza się whisky?

Whisky występuje w trzech podstawowych rodzajach. Pierwszy z nich to whisky słodowa (ang. malt whisky), która powstaje wyłącznie na bazie słodu jęczmiennego. Drugi typ to whisky zbożowa (ang. grain whisky). Produkuje się ją w oparciu o zacier wykonany z różnych rodzajów ziarna, najczęściej będzie to pszenica, żyto lub kukurydza. Ostatni typ to najpopularniejsza i najczęściej spotykana w sklepach whisky mieszana (ang. blended whisky). Jak sama nazwa wskazuje, składa się ona z whisky słodowej i zbożowej, wymieszanej w różnych proporcjach. Na cenę butelki wpływa zazwyczaj to, jak duży procent jej składu tworzy mieszanka słodowa.

Za najlepszą i najbardziej luksusową whisky uznaje się tzw. single cask whisky lub single barrel, która pochodzi tylko z jednego konkretnego destylatu i beczki. Inną kategorię stanowią też whisky słodowe mieszane (ang. blended malt whisky), w których składzie znajduje się destylat z różnych gorzelni, najczęściej z tego samego regionu geograficznego.

Na smak whisky wpływa także sposób obróbki ziaren, proces destylacji, a także rodzaj beczek (najczęściej wykonanych z dębowego drewna) używanych do ich przechowywania i leżakowania, które trwa zazwyczaj kilka lat.

Whisky a whiskey – jest jakaś różnica?

Przeglądając półki sklepowe oraz artykuły w internecie, możesz spotkać się z dwojaką pisownią nazwy trunku – „whisky” lub „whiskey”. Oba słowa opisują ten sam napój w różnych regionach świata i są wynikiem różnic kulturowych i językowych. Jeżeli na etykiecie trunku widzimy napis „whiskey”, prawie na pewno pochodzi on z Irlandii, USA lub Kanady. Pisownię „whisky” preferują z kolei Brytyjczycy oraz producenci z innych zakątków globu.

Popularne rodzaje whisky


Poniżej zebraliśmy listę najpopularniejszych rodzajów whisky.
  • Whisky szkocka (Scotch)
Ulubiony przez wielu smakoszy gatunek whisky, dla wielu będący wyznacznikiem, do którego porównuje się produkty z innych części świata. Trunek powstaje w stu procentach ze słodu jęczmiennego lub jego mieszanki z innymi zbożami. Destylarnie z poszczególnych regionów Szkocji posiadają własne blendy, które cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem i mogą osiągać bardzo wysokie ceny.
  • Whiskey amerykańska (Bourbon)
Whisky wyprodukowana co najmniej w 51 procentach z kukurydzy zmieszanej z innymi ziarnami, między innymi żyta, jęczmienia lub pszenicy. Alkohol dojrzewa przez dwa lata w dębowych beczkach. Poszczególne stany USA mogą pochwalić się swoimi lokalnymi markami i blendami. Amerykańską whiskey jest np. popularny Jack Daniel’s.
  • Whiskey irlandzka
Ten typ trunku produkowany jest praktycznie wyłącznie z sodu jęczmiennego i z zasady dojrzewa przez co najmniej trzy lata. Od szkockiej whisky odróżnia go dłuższy trzykrotnie proces destylacji. Alkohol świetnie sprawdza się jako podstawa wszelkiego rodzaju koktajli.
  • Whiskey kanadyjska
W przeciwieństwie do odpowiedników z USA, formuła trunków z Kanady odznacza się zwiększoną zawartością ziaren kukurydzy. W ich składzie możemy znaleźć pełniący rolę barwnika karmel oraz dodatki smakowe.
  • Whisky japońska
Cieszące się sporą renomą trunki, których proces produkcyjny i skład wzorowany jest na najlepszych szkockich gatunkach. Bardzo poszukiwane i cenione przez smakoszy oraz amatorów klasycznych whisky.
autor: Michał Kułakowski