Data publikacji:

Zarost męski – jak dbać o zarost męski?


Aby zarost męski prezentował się efektownie i wyglądał zdrowo, należy odpowiednio o niego dbać. Jak? Przeczytaj poniższy poradnik, a dowiesz się, o czym warto pamiętać. Poznasz techniki odpowiedniego przycinania brody i lekkiego zarostu, dowiesz się, jakie kosmetyki kupić do jego pielęgnacji oraz jakie nawyki wprowadzić. Zapraszamy do lektury!
mężczyzna

Zarost męski – przede wszystkim przycinanie


Niezależnie od tego, jaki zarost męski nosisz najczęściej, musisz wiedzieć jedno – podstawa to jego przycinanie. Nawet rzadki zarost trzeba podcinać – rozprawiać się z nierówno rosnącymi włosami, nadawać mu odpowiednią linię itp. Dlaczego? Ponieważ regularne podcinanie usuwa włoski osłabione, rozdwojone. Ponadto świetnie sprawdza się wtedy, kiedy zapuszczasz dłuższy zarost – niektórzy barberzy wciąż twierdzą, że regularne podcinanie przyspiesza jego wzrost. Ale przejdźmy do konkretów. Jak krok po kroku przyciąć zarost w domu?

Krok 1: umyj i osusz zarost

Masz długą brodę? Warto też ją rozczesać.

Krok 2: wyznacz linie zarostu

To podstawa, aby ten prezentował się dobrze. Przede wszystkim musisz wyznaczyć linie policzków, czyli miejsce, do którego twój zarost ma na tym policzku sięgać. Wszystkie włosy powyżej golimy całkowicie.

Po drugie, linia na szyi, czyli miejsce, gdzie zarost się kończy. Dotyczy to zwłaszcza kilkudniowego zarostu. Z długą brodą jest prościej, ponieważ nierzadko tej linii po prostu nie widać. My i tak polecamy jednak wyznaczać ją zawsze, niezależnie od tego, jak długą brodę czy zarost nosisz.

Po trzecie, linia z boku twarzy. To granica, która biegnie wzdłuż uszu, czyli od skroni, po staw żuchwowy i na szyi kończąc. Te linie będą pionowe i zazwyczaj poza nimi będzie rosło niewiele włosów.

Brzmi jak czarna magia? Obejrzyj poniższy filmik i przekonaj się, że wyznaczenie odpowiedniej linii zarostu wcale nie musi być trudne.
Krok 3: przejdź do strzyżenia

Tutaj wszystko zależy od tego, jak długi zarost lub brodę chcesz nosić. Na początku jednak wyznacz linie zarostu przy użyciu trymera. Skoro już wiesz, jak powinny biec, to teraz zgól wszystkie włoski powyżej (w przypadku linii na policzku). Polecane trymery znajdziesz poniżej.
Do golenia włosów poniżej linii wyznaczonej na szyi sprawdzi się już maszynka lub golarka, która goli jak najbliżej skóry. W tym miejscu chcemy przecież ogolić się jak najprecyzyjniej.
W przypadku długiej brody maszynka pomoże ci też przyciąć wystające włoski i nadać brodzie odpowiednią długość. Wystarczy, że ustawisz ile milimetrów, centymetrów włosa ma ściąć maszynka i później z takim ogranicznikiem wyrównasz całą brodę. Tak samo działasz w przypadku zarostu krótkiego – tutaj jednak drastycznie zmniejszasz ustawienia i ustawiasz jedne z najmniejszych (chcesz, aby maszynka ścinała bardzo blisko skóry).
Krok 4: przytnij nożyczkami pojedyncze włoski, podetnij wąsy, ponownie umyj zarost/brodę i gotowe!

Męski zarost – pielęgnacja to podstawa

Bardzo wielu panów zapomina o codziennej pielęgnacji zarostu. I nie chodzi tylko o to, aby umyć twarz przy użyciu klasycznego mydła, a co gorsza tylko ciepłej wody. Zastanawiasz się, jak zagęścić zarost i jak pobudzić zarost do szybszego wzrostu? Właśnie m.in. stosowanie odpowiednich kosmetyków pomoże ci go zagęścić i cieszyć się bujną brodą. Zatem jakie produkty wybrać? O czym warto pamiętać?

Po pierwsze, produkt do mycia

Nie wystarczy tutaj zwykłe mydło czy żel pod prysznic. Takie kosmetyki mogą nadmiernie włos przesuszyć i powodować jego kruszenie się, a nawet wypadanie. Ponadto po potraktowaniu włosia takimi niedostosowanymi produktami zarost stanie się matowy i nie będzie prezentować się atrakcyjnie – widać to zwłaszcza na dłuższych brodach. Zatem, co stosować?

Brodę i zarost należy myć przynajmniej raz dziennie (wieczorem) specjalnie do tego przeznaczonym szamponem. Najlepiej wybrać produkt o jak najbardziej naturalnym składzie bez SLS, SLES, PEG, silikonów, sztucznych barwników, syntetycznych zapachów, aluminium i alkoholu. Niektóre szampony mają też poszczególne właściwości. Na rynku znajdziesz kosmetyki odżywcze, regenerujące, odświeżające czy oczyszczające. Dobieraj je nie tylko do rodzaju zarostu, ale również do skóry twarzy. Panom z cerą tłustą nie polecamy mocno skoncentrowanych szamponów o właściwościach nawilżających, ponieważ mogą one zapychać pory i prowadzić do problemów skórnych, np. trądziku. W tym przypadku lepiej sprawdzą się kosmetyki odświeżające.
W pielęgnacji brody, zarostu przyda się też odżywka lub balsam. Te należy stosować zgodnie z zaleceniami producenta i dobrać je bezpośrednio do rodzaju włosa na brodzie. Co daje stosowanie takich kosmetyków? Przede wszystkim dostarcza włosom odpowiednich składników odżywczych. Regularne stosowanie balsamu i odżywki do brody/zarostu sprawia, że włosy na twarzy stają się gładkie, miękkie, przyjemne w dotyku, lepiej się układają, są lśniące, nie łamią się i zwyczajnie wyglądają zdrowo.
Na rynku znajdziesz też olejki. Te przeznaczone są do pielęgnacji dłuższej brody. Czy warto z nich korzystać? Tak, jeśli wasza broda jest wyjątkowo sucha, szorstka, matowa i źle się układa. Tak, jeśli korzystanie z balsamu czy odżywki niedostatecznie ją odżywia. Tak, jeśli po olejku włosy na brodzie są bardziej zdyscyplinowane. Kiedy działać z olejkami ostrożnie? Jeśli macie cerę tłustą. Wówczas sama postać olejku może wywołać u was problemy skórne. W takim wypadku lepiej pozostać przy balsamie, odżywce, tylko np. stosować je częściej (oczywiście, jeśli wasze włosy tego potrzebują).
Wosk to kolejny kosmetyk do pielęgnacji, a właściwie stylizacji brody. Przyda się zwłaszcza wąsaczom. Wosk dyscyplinuje włoski, układa je i utrwala. Jeśli chcecie, aby wasze wąsy były podkręcone, a ten efekt utrzymywał się cały dzień, to ten produkt z pewnością wam się spodoba. Ponadto niewielką ilość wosku można też nałożyć na brodę – zwłaszcza, jeśli jest ona bardzo niezdyscyplinowana i ma dużo odstających włosków.

Zarost na twarzy u faceta – o czym jeszcze warto pamiętać?


Jeśli jesteś posiadaczem długiej, bujnej brody to musisz też pamiętać o jej regularnym czesaniu. Oczywiście do tego przyda się kolejny gadżet. Pytanie tylko jaki – szczotka, kartacz czy grzebień? Poniżej omawiamy każdy z nich i podpowiadamy, który wybrać.

• Szczotka do brody

To absolutny MUST HAVE! Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę ze świadomą pielęgnacją zarostu, to szczotkę warto kupić na samym początku. Szczotkę stosuje się codziennie, aby rozczesać zarost, nadać mu odpowiedni kształt, pozbyć się resztek jedzenia, kurzu, brudu i innych zanieczyszczeń. Szczotki używaj też przed goleniem. Jaką wybrać? Najlepiej tę wykonaną z naturalnych materiałów – taki model nie zniszczy struktury włosa i odpowiednio o niego zadba.
• Kartacz

To szczotka, ale bez wygodnej rączki. Idealna w podróży.

• Grzebień

Przydatny do rozprowadzania na brodzie kosmetyków, np. olejku. Jest bardziej precyzyjny przy stylizacji długiej brody. Sprawdzi się do wyznaczania lini cięcia zarostu. Warto go dokupić dodatkowo, ale nie może zastąpić on klasycznej szczotki – nie wyczesze włosów na tyle dokładnie. Za to świetnie poradzi sobie z mocno splątanymi kołtunami.
Autorka: Klaudia Borycka