- Chesterfield
- Cover
- Ulster coat
Płaszcz typu chesterfield
Do dłuższych modeli męskich płaszczy możemy zaliczyć najbardziej powszechną chyba dyplomatkę, znaną także jako płaszcz w typie chesterfield. Ten dość długi, jedno- lub dwurzędowy model możemy polecić prawie wszystkim.
Pojedynczy zestaw guzików sprawdzi się bardziej u mężczyzn, którzy posiadają lekki „brzuszek”. Jedna linia zapięcia wysmukli sylwetkę nadając jej trochę lekkości. Dwurzędowa opcja doda natomiast do sylwetki odrobinę więcej kilogramów. To ostatnie rozwiązanie jest więc dla osób, które pomimo wielu warstw ubioru nadal czują się mało postawni. Te płaszcze jesienne męskie idealnie sprawdzą się do formalnych strojów.
Męski płaszcz cover coat
Do długich płaszczy męskich zalicza się także cover coat. Z powodzeniem ubierany był on kiedyś na polowania oraz wyścigi konne. Jego wersja posiada zawsze (w przeciwieństwie do dyplomatki) tylko jeden rząd guzików. Cover coat charakteryzuje się dodatkową kieszenią zwaną biletówką.
Ulster coat
Kolejnym modelem jaki należy zaliczyć do płaszczy męskich długich jest ulster coat. Jest to bardzo ciepły i wygodny płaszcz męski o lekko luźniejszym kroju. Sięga do pół uda, dlatego zdecydować się mogą na niego niżsi mężczyźni. W tym modelu charakterystyczne są duże klapy, głębokie proste naszywane kieszenie i dwa rzędy guzików. Najbardziej wyróżniającą cechą pozostaje jednak dragon - tylni pasek niejako spinający optycznie naszą sylwetkę.
Często ten typ płaszcza męskiego posiada także wywinięte mankiety. W swojej pierwotnej wiktoriańskiej formie zawierał specyficzną pelerynkę, którą w późniejszym czasie utracił na rzecz bardziej prostej formy. Jej krój możemy zaobserwować już tylko w filmach o Sherlocku Holmesie.