Data modyfikacji:
mężczyzna w płaszczu

Jaka długość płaszcza męskiego? Do kostek, czy do kolan?

Męski płaszcz, to jeden z bardziej eleganckich elementów stroju w okresie jesienno-zimowym. Jak jednak odpowiednio dobrać krój i kolor by uwypuklić zalety naszej sylwetki i działał na naszą korzyść? A przede wszystkim jak wybrać odpowiednią długość płaszcza męskiego? Podpowiadamy!


Jaka długość płaszcza męskiego?

Wybierając płaszcz męski, zwróć uwagę na materiał

Dobrze dobrany i wysokiej jakości materiał, to podstawa. Najlepiej zainwestować w 100% wełniany płaszcz męski lub mieszanki wełny i kaszmiru. Mamy wtedy pewność, że za ceną danego modelu stoi jego jakość.

Dobrze dobrany klasyczny płaszcz jesienny męski może nam służyć przez kilka sezonów. By jednak dobrze dobrać jego rozmiar należy zastanowić się, co zazwyczaj nosimy na co dzień.

Pozwoli nam to uniknąć kłopotliwej sytuacji ze złym dopasowaniem jesiennego płaszcza. Okrycie, które ma być noszone na garnitur powinno także zostać wcześniej sprawdzone w przymierzalni. Ważne jest by płaszcz nie marszczył się pod ramionami czy na placach. Powinien dać się swobodnie zapiąć.

Odpowiednia długość płaszcza męskiego

Jeśli chodzi o dopasowanie konkretnej długości, trzymajmy się zasady proporcji wzrostu wobec długości noszonego płaszcza. Płaszcze jesienne męskie, wywodziły się z klimatów wojskowych i sięgały niekiedy nawet do kostek. Military coat  w zmienionej wersji przetrwał do dziś. Jego współczesna wersja nie jest, jednak tak długa, jak dawniejsza. Płaszcz charakteryzuje się grubym splotem i dodatkowymi dziurkami na klapach umożliwiającymi zapięcie pod szyją.

Współcześnie przyjmuje się, że idealna długość jesiennego płaszcza męskiego jest do kolan. Chroni przed zimnem, jednocześnie nie narażając na śmieszność noszącego go gentlemana. Płaszcz męski długi jest ubraniem przeznaczonym dla wysokich mężczyzn. Nie ryzykują oni skrócenia sylwetki czy zaburzenia proporcji, jak w podobnej sytuacji miałoby to miejsce u osób niższego wzrostu. 


Rodzaje długich płaszczy męskich?

  • Chesterfield
  • Cover
  • Ulster coat

Płaszcz typu chesterfield

Do dłuższych modeli męskich płaszczy możemy zaliczyć najbardziej powszechną chyba dyplomatkę, znaną także jako płaszcz w typie chesterfield. Ten dość długi, jedno- lub dwurzędowy model możemy polecić prawie wszystkim.

Pojedynczy zestaw guzików sprawdzi się bardziej u mężczyzn, którzy posiadają lekki „brzuszek”. Jedna linia zapięcia wysmukli sylwetkę nadając jej trochę lekkości. Dwurzędowa opcja doda natomiast do sylwetki odrobinę więcej kilogramów. To ostatnie rozwiązanie jest więc dla osób, które pomimo wielu warstw ubioru nadal czują się mało postawni. Te płaszcze jesienne męskie idealnie sprawdzą się do formalnych strojów.

Męski płaszcz cover coat

Do długich płaszczy męskich zalicza się także cover coat. Z powodzeniem ubierany był on kiedyś na polowania oraz wyścigi konne. Jego wersja posiada zawsze (w przeciwieństwie do dyplomatki) tylko jeden rząd guzików. Cover coat charakteryzuje się dodatkową kieszenią zwaną biletówką.

Ulster coat

Kolejnym modelem jaki należy zaliczyć do płaszczy męskich długich jest ulster coat. Jest to bardzo ciepły i wygodny płaszcz męski o lekko luźniejszym kroju. Sięga do pół uda, dlatego zdecydować się mogą na niego niżsi mężczyźni. W tym modelu charakterystyczne są duże klapy, głębokie proste naszywane kieszenie i dwa rzędy guzików. Najbardziej wyróżniającą cechą pozostaje jednak dragon - tylni pasek niejako spinający optycznie naszą sylwetkę.

Często ten typ płaszcza męskiego posiada także wywinięte mankiety. W swojej pierwotnej wiktoriańskiej formie zawierał specyficzną pelerynkę, którą w późniejszym czasie utracił na rzecz bardziej prostej formy. Jej krój możemy zaobserwować już tylko w filmach o Sherlocku Holmesie.


Płaszcz średniej długości

Płaszczem średniej długości jest car coat. Często sięga on do pół uda, ale może być także krótszy. Posiada na wpół oficjalny charakter. Płaszcz męski tego typu, nadaje się idealnie do dłuższego przebywania w samochodzie.

Jeśli często przemieszczamy się w ten sposób, może warto przemyśleć ten wybór? Gama kolorystyczna tego modelu jest bardzo szeroka, od beżu po czerń.

Krótki płaszcz dla mężczyzny

Do krótszych modeli należy także casualowa bosmanka (pea coat). Można ją rozpoznać po dużych dwurzędowych guzikach i szerokim kołnierzu, który pełnił czysto pragmatyczną funkcję – osłaniał przed zimnym morskim wiatrem. Z tego samego powodu, umiejscowienie kieszeni jest odmienne niż w klasycznych modelach. 

Bosmanka sięga do połowy bioder. Ten męski jesienny płaszcz doskonale sprawdzi się dla aktywnych mężczyzn. Warto także zwrócić uwagę na guziki tego krótkiego płaszcza. Ich wygląd nadaje charakteru całej reszcie. Srebrne lub złote zapięcia podkreślają wojskowy, marynarski rodowód płaszcza.
bosmanka męska

Sylwetka i karnacja a odpowiedni wybór płaszcza męskiego

Wybór odpowiedniego koloru męskiego jesiennego płaszcza w stosunku do naszej sylwetki i karnacji także będzie wpływał korzystnie na nasz wizerunek. Obowiązuje tu zasada, że mężczyźni o jasnych włosach powinni raczej zdecydować się na barwy lekkie, pastelowe. Sprawdzą się w tym przypadku beż lub jasna szarość.

Panowie, którzy posiadają czarne lub ciemne włosy lepiej będą wyglądać w płaszczach o klasycznych kolorach - czerni, granacie czy brązie. Kolor powinniśmy także dostosować do typu naszej sylwetki. Jeśli mamy kilka kilogramów za dużo, jaśniejsza barwa płaszcza może je niepotrzebne wyeksponować.

Tekst: Redakcja Jego-Styl.pl

Więcej artykułów na temat mody męskiej: