Data modyfikacji:

Jak przygotować samochód do jesieni?

Dbasz o swój samochód bardziej niż o siebie? Nie musisz się tym martwić, większość mężczyzn tak ma. Jesienią zbliża się zaś okres, w którym należy zintensyfikować działania i przygotować samochód do znacznie cięższych warunków. Co należy zrobić, zanim zaczną się pierwsze przymrozki?

Jak przygotować samochód do jesieni?

Chcąc przygotować samochód na jesień - sprawdź akumulator

Jeśli żywot Twojego akumulatora dobiega już końca, pierwsze mroźne poranki zweryfikują jego stan. Aby jednak nie dać się zaskoczyć w momencie, gdy będziesz spieszyć się do pracy, doładuj akumulator zawczasu, aby zapobiec jego uszkodzeniu. Nic nie działa na niego tak destrukcyjnie, jak długotrwałe niedoładowanie. Jeżeli mimo naładowania akumulatora nadal zawodzi on w niskich temperaturach, najprawdopodobniej konieczna jest jego wymiana. Zanim to jednak zrobisz, sprawdź jego stan za pomocą miernika.

W czasie przygotowań samochodu na jesień - wymień wycieraczki

Jesienią wycieraczki mają mnóstwo roboty. Oprócz zbierania wilgoci i deszczu, muszą radzić sobie z liśćmi oraz zanieczyszczeniami lecącymi z drzew. Co prawda, są regeneratory do wycieraczek, którymi poprawisz ich działanie, jednakże ich zakup nie ma sensu. Dobrej jakości komplet wycieraczek dostaniesz już za kilkadziesiąt złotych, a posłużą Ci co najmniej cały rok. Podczas zakupu nie zapomnij o tylnej wycieraczce, która jest nieoceniona podczas parkowania w deszczu.

Na jesień - wyczyść wnętrze

Jeżeli wnętrze Twojego samochodu pamięta jeszcze wakacyjno-urlopowy bałagan, czas wreszcie się nim zająć. Odkurz wszystkie zakamarki, które zbierają kurz i piasek oraz wypierz tapicerkę. Zebrane we wnętrzu zabrudzenia kumulują wilgoć, jaka objawia się później zaparowanymi szybami. Jesienna wilgoć sprawi też, że pozornie niewinne plamy i zanieczyszczenia staną się przyczyną nieprzyjemnych zapachów.

Wymień filtry na jesień

Sezon jesienno-zimowy wymaga od filtrów pełnej mobilizacji. Filtr paliwa musi radzić sobie z zanieczyszczeniami wytrącanymi w niskich temperaturach z paliwa, filtr powietrza z zabrudzeniami podnoszonymi z dróg, zaś filtr kabinowy z liśćmi i drobinkami lecącymi drzew. Duże znaczenie ma także filtr oleju, który filtruje mocno zgęstniały na mrozie olej. Jeśli którykolwiek z filtrów kwalifikuje się do wymiany, zrób to zanim nadejdzie sroga jesień.

Wymień dywaniki

Miękkie dywaniki, których używa się latem, są niewątpliwie ładniejsze i wygodniejsze od tych gumowych. To jednak tym drugim warto zaufać jesienią, gdy wilgoć i błoto towarzyszą niemal każdego dnia. Gumowe dywaniki są znacznie łatwiejsze w czyszczeniu a ponadto nie nasiąkają wilgocią. Jeśli ich nie posiadasz, przed jesienią warto je kupić.

Zabezpiecz się przed wilgocią

Jednym z poważniejszych problemów w czasie jesieni są notorycznie zaparowane szyby. Oprócz tego, że denerwują, stanowią także spore zagrożenie na drodze. Nawiew oraz klimatyzacja nie zawsze wystarczają, więc zaopatrz się w środki chemiczne zapobiegające osadzaniu się na szybach wilgoci. Wsmaruj je nie tylko w przednią, ale i boczne szyby.

Sprawdź elektrykę

W przypadku silnika benzynowego, jesienna wilgoć boleśnie weryfikuje problemy z układem zapłonowym. Jeśli benzynowy silnik przerywa, dusi się lub traci moc, najczęstszym winowajcą są kable zapłonowe. Zużyte kable mogą powodować przepięcia, które zauważysz wieczorem nawet gołym okiem. Wraz z przewodami warto wymienić także świece zapłonowe.

Przejrzyj światła

Kojarzysz tych kierowców, którzy oślepiają jadących z naprzeciwka źle ustawionymi lampami? Nie bądź jednym z nich. Czasem powód jest prozaiczny, np. źle zamocowana żarówka, a efekty stwarzają duże zagrożenie na drodze. Przy okazji sprawdź, czy reflektory nie wymagają regeneracji. Mocno zużyte lampy matowieją, co osłabia ich działanie. W czasie jesiennej szarugi potrzebna jest zaś pełna moc.

Skontroluj płyn hamulcowy

Płyn hamulcowy jest silnie higroskopijny, co oznacza, że chłonie wilgoć z powietrza. Choć przewody hamulcowe są szczelne, już mikroskopijne nieszczelności mogą doprowadzić do zbierania się wody w płynie hamulcowym. To bardzo groźne zjawisko, gdyż prowadzi do osłabienia parametrów płynu oraz obniżenia temperatury wrzenia. Stan płynu hamulcowego sprawdzisz za pomocą prostego miernika. Jeśli wynik będzie negatywny, nie wystarczy dolewka świeżego płynu – należy go wymienić w całości.

Przygotowując samochód do jesieni zawczasu, oszczędzisz sobie wiele nerwów, które dopadłyby Cię w późniejszym czasie. Co zaś znacznie ważniejsze, zapewnisz bezpieczeństwo na drodze sobie raz innym. Nie zwlekaj i zadbaj o swój samochód już dziś.

Autor: Szymon Sonik