Data modyfikacji:

Strój na rower, czyli jak ubrać się na rower? Zestaw do rekreacyjnej jazdy 

Niby nie ma znaczenia co na siebie założysz. Większość osób poruszających się na rowerze po mieście jeździ po prostu w ciuchach wygodnych, które nie krępują ruchów. Wybierając się w dalsza trasę warto jednak sięgnąć po dobry rowerowy strój, gdyż o dyskomfort nie trudno. W czym zadać szyku na rowerze? Jaki strój na rower wybrać? Jak ubrać się na rower? Sprawdź!

Strój na rower

Kask - jaki kask na rower wybrać?

Dobrej jakości kask rowerowy to rzecz, którą powinieneś kupić zanim zaczniesz rozglądać się za innymi elementami stroju. O tym, jak bardzo jest ważny, świadczą przypadki rowerzystów, którzy nabawili się poważnych urazów głowy przy stosunkowo niegroźnych wypadkach. Nie trzeba nawet wprawiać roweru w ruch, wystarczy, że sznurówka zapląta Ci się w korbę i przewrócisz się na krawężnik. Wiele osób rezygnuje z kasku myśląc, że jest on niewygodny. Dzisiejsze kaski są jednak bardzo lekkie, dysponują płynną i łatwą regulacją oraz zapewniają odpowiedni przewiew, więc korzystanie z nich nie sprawia żadnego kłopotu. Wybierz homologowany model uznanej marki, kaski bazarowe mogą nie zapewniać żadnej ochrony, a wręcz przeciwnie, stwarzać dodatkowe niebezpieczeństwo. Podstawowe modele godne zaufania kosztują ok. 50-60 zł.

Buty, czyli jakie buty na rower?

W jakich butach jeździć na rowerze? Najlepiej tych, które nie posiadają sznurówek. Zwisające sznurówki mogą zaplątać się w korbę lub zostać wciągnięte przez łańcuch, co stwarza duże niebezpieczeństwo podczas jazdy. Nie oznacza to jednak, że powinieneś jeździć w klapkach lub sandałach. Wybierz buty rowerowe przypominające buty trekkingowe. Posiadają zapięcie na żeby, przyczepną podeszwę oraz stabilizację kostki. Tego typu butów bez wstydu użyjesz także zsiadając z roweru. Jeśli planujesz dłuższe trasy lub lubisz trudniejsze trasy, wybierz buty wpinane w pedały zatrzaskowe.

Spodenki rowerowe - jakie spodenki rowerowe wybrać?

Spodenki rowerowe mogą budzić powszechne rozbawienie, jednak są bardzo praktyczne. Dzięki temu, że są obcisłe i dobrze przylegają do ciała, nie przeszkadzają w jeździe, nie ograniczają ruchów oraz nie obcierają. Często mogą być wyposażone w miękką wkładkę chroniącą krocze przed obiciem (tzw. pampers). To zdecydowanie poprawia komfort jazdy w dłuższych trasach. Jeśli jeździsz na rowerze przy niskich temperaturach, wybierz spodnie z wąską nogawką, np. rowerowe legginsy lub joggery. Wąska nogawka nie będzie ocierać się w korbę. Jeśli zaś zakładasz szersze spodnie, zepnij prawą nogawkę opaską.

Koszulka na rower - jaka powinna być koszulka rowerowa?

W doborze koszulki do jazdy na rower masz dużą dowolność. Możesz postawić na luźne koszulki do biegania lub obcisłe koszulki rowerowe zwane potówkami. Wbrew pozorom to te bardziej opięte zapewniają lepsze odprowadzanie potu. Unikaj zwykłych bawełnianych t-shirtów, gdyż bardzo szybko zbierają pot i utrudniają jego odparowanie. Jeśli na bawełnianą koszulkę założysz dodatkowo polar, softshell lub kurtkę, będzie ona momentalnie cała mokra. Włókna syntetyczne sprawdzą się w tym przypadku znacznie lepiej.

Kurtka rowerowa, czyli jak wybrać idealną kurtkę na rower?

Podstawą rowerowego ubioru jest system „na cebulkę”. Komfort termiczny na rowerze zależy od wielu czynników, nie tylko od samej temperatury. Duże znaczenie ma także wilgotność, wiatr oraz Twoja potliwość. W roli kurtki doskonale sprawdzi się także polar lub softshell, które często posiadają udogodnienia dla rowerzystów w postaci otworów wentylacyjnych lub kieszeni na ramionach i plecach. Wczesną wiosną lub jesienią duży komfort termiczny zapewni komplet bielizny termoaktywnej wykonany z wełny merynosowej. Przy organizacji dłuższych rowerowych wypadów nie zapomnij o cienkiej kurtce przeciwdeszczowej, która ochroni Cię przed wodą i wiatrem.

Rękawiczki rowerowe to przydatna rzecz podczas wycieczki rowerowej

Można, rzecz jasna, zgrywać twardziela, ale obtarte i piekące dłonie to nic przyjemnego. Komfort jazdy w dużym stopniu poprawią zaś rękawiczki rowerowe, które odizolują skórę dłoni od wykonanych z przyczepnych i szorstkich materiałów uchwytów. Zapobiegną także ubrudzeniu rąk, co ma spore znacznie, gdy poruszasz się po mieście i musisz załatwić kilka spraw. Dodatkową zaletą rękawiczek rowerowych jest wchłanianie potu.

Okulary - jakie okulary na rower wybrać?

Można się bez nich obyć, ale spotkanie oka z komarem przy prędkości kilkudziesięciu km/h to bolesna przygoda. Dobre okulary rowerowe przydadzą Ci się także z innych względów. Ochronią Twój wzrok przed podnoszonym przez koła samochodów drogowym pyłem oraz przed szkodliwymi promieniami UV. Przyciemniane okulary rowerowe ułatwią zaś jazdę w dużym słońcu.

Czapka - na rower obowiązkowo z czapką

Zapewne doskonale znasz to z autopsji. Wiosna, pierwsze słoneczne dni i wymarzona wycieczka rowerowa rozpoczynająca sezon. Jak się jednak najczęściej okazuje, słoneczne dni nie są tak ciepłe jak się wydawało. Co najczęściej dostaje w kość? Przemarznięte uszy. Cienka czapka zakładana pod kask rozwiąże ten problem. Dobrą alternatywą jest także lekka chusta (buff), którą wykorzystasz nie tylko jako czapkę, ale i komin na szyję.

Do amatorskich wycieczek rowerowych nie ma sensu kupować drogiego ekwipunku. Musisz jednak wybrać ubrania i materiały o charakterystyce nie odbierającej Ci przyjemności z jazdy. Wybierając się na wycieczkę rowerową w dżinsach i bawełnianym podkoszulku najpewniej niesłusznie zrazisz się do tej formy aktywności fizycznej. Wybierz mądry strój rowerowy, niekoniecznie drogi.

Autor: Szymon Sonik