Data modyfikacji:

Jaką kurtkę motocyklową wybrać? O tym musisz pamiętać!

Każdy posiadacz prawa jazdy kat. B (z minimum 3-letnim stażem), może kierować motocyklem o pojemności silnika do 125 ccm. Jeśli takowe posiadasz, nie jesteś już zdany na miejskie skutery „pięćdziesiątki”. Zanim wsiądziesz na motocykl, proponujemy zakup ekwipunku, który zapewni Ci bezpieczeństwo. Dziś zajmiemy się, jak na blog modowy przystało, motocyklową kurtką. Jak wybrać kurtkę motocyklową?

Jaka kurtka motocyklowa?

Materiał – klasyka czy nowoczesność?

Zapewne nie raz widziałeś skuterzystów i motocyklistów przemykających tuż koło Twojego samochodu w t-shircie i szortach. Taki strój jest wygodny, ale w przypadku nawet niegroźnej wywrotki spowoduje katastrofalne skutki. Już wypadek przy miejskiej prędkości, rzędu 50 km/h na godzinę, skończy się solidnymi obdarciami skóry i mięśni, często go gołej kości. Kurtka motocyklowa powinna więc przede wszystkim być wykonana z takich materiałów, które nie poddadzą się w czasie szorowania o asfalt.

Najpopularniejsze materiały z których wykonuje się kurtki motocyklowe to sztuczne tekstylia (np. cordura) oraz naturalna skóra. Ta druga jest wręcz ikoną amerykańskiego motocyklizmu i w niektórych kręgach jest jedyną możliwą opcją wyboru. Warto jednak zastanowić się nad kurtką tekstylną, która jest równie wytrzymała, a ponadto lepiej radzi sobie z deszczem czy upałami. To wybór pomiędzy sercem a rozumem, więc pozostawiamy go Tobie. Pamiętaj tylko, by korzystać wyłącznie z kurtek skórzanych o motocyklowym rodowodzie i przeznaczeniu. Te „cywilne” zupełnie się do tego nie nadają, a jazda w nich może być niebezpieczna.

Zalety i wady kurtek motocyklowych skórzanych oraz tekstylnych

Kurtki skórzane to klasyk – nie bez powodu. Są dużo cięższe, wytrzymalsze i gwarantują wysoki poziom bezpieczeństwa w razie wypadku. Kurtka motocyklowa skórzana to opcja droższa i trudniejsza w dopasowaniu do wymiarów motocyklisty, jednak to właśnie w niej częściej montowane są dużo lepsze protektory, zgodne z podwyższoną normą bezpieczeństwa. Kurtki skórzane są także dużo trwalsze niż kurtki tekstylne.

Kurtki na motocykl z tekstyliów są dużo lżejsze, wygodniejsze i tańsze. Często zapewniają jednak nieco niższy poziom bezpieczeństwa, przez co są wybierane raczej przez posiadaczy motocykli turystycznych, a nie wielbicieli sportowej jazdy. Kurtki tekstylne to także lepsza odporność na zmienne warunki atmosferyczne i komfort podczas jazdy. Ponadto szybciej schną, jeśli je zapocimy lub gdy podczas jazdy pojawi się deszcz.

Do wyboru są także kurtki motocyklowe hybrydowe, które są swoistym kompromisem pomiędzy omawianymi rozwiązaniami. Wówczas kurtka motocyklowa w najbardziej narażonych na uszkodzenia miejscach jest wykonana z grubej skóry, a tam, gdzie wystarczy nieco niższy poziom ochrony, producenci decydują się umieścić wywietrzniki. Wybierając kurtkę na motocykl , należy zwrócić największą uwagę na:

  • wygodę i komfort w czasie wykonywania ruchów,
  • dobór odpowiedniego rozmiaru kurtki motocyklowej,
  • obecność systemu wentylacji,
  • posiadane certyfikaty,
  • aspekty wizualne.

Wzmocnienia kurtki motocyklowej

Każda dobrej jakości kurtka motocyklowa posiada usztywniane wzmocnienia, które chronią newralgiczne miejsca na ciele. Wersja minimum to protektory na łokciach oraz barkach, ale warto poszukać modelu, który posiada także wzmocnienia pleców chroniące kręgosłup (tzw. żółw). Co kluczowe, protektory powinny posiadać atesty i oznaczenia zgodne z normami obowiązującymi w danym kraju (np. CE), bowiem nieatestowane wkładki ochronne mogą przynieść w razie wypadku więcej złego niż dobrego i być, same w sobie, dużym zagrożeniem. Sprawdź też, czy można je wyjąć – ułatwi Ci to pranie kurtki.

Protektory twarde a protektory miękkie w kurtce motocyklowej

Protektory miękkie w kurtce motocyklowej stosowane są w większości modeli. Nazywamy je również elastomerami. Mają postać charakterystycznej miękkiej pianki, która w razie uderzenia twardnieje. Protektory twarde to dużo wyższy poziom ochrony stosowany w odzieży na motocykl. Wówczas oprócz miękkiego wypełnienia w protektorze znajduje się również twarde tworzywo sztuczne lub wkładka z metalu. Klasę protektorów dzieli się na dwie grupy – CE level 1 oraz 2. Każdy z nich ma określoną liczbę energii, którą może zaabsorbować w razie upadku. W przypadku CE 1 jest to 18 kN, natomiast CE 2 gwarantuje ochronę do 9 kN.

Wentylacja – klucz do komfortowej jazdy

Nawet letnia kurtka motocyklowa jest dość gruba i sztywna, więc w upalne dni bardzo szybko w jej wnętrzu wytworzy się sauna. O ile podczas jazdy nie będzie to tak doskwierające, to w oczekiwaniu na zielone światło zaczniesz się gotować. Niezwykle ważnym elementem każdej kurtki motocyklowej są wywietrzniki, które pozwolą Ci się schłodzić oraz zadbają o odprowadzenia potu. Powinny znajdować się zarówno z przodu – na klatce piersiowej i na rękawach – jak i z tyłu, na plecach. Otwory wentylacyjne muszą być zamykane, najlepiej za pomocą zamka błyskawicznego, z którego będziesz mógł skorzystać nawet w czasie jazdy. Sprawdź, czy wywietrzniki posiadają wszytą siatkę, zapobiegającą wpadnięciu owadów. Wizyta osy pod kurtką to nic przyjemnego, zwłaszcza w trakcie jazdy z dużą prędkością. 

Odpinana podpinka i membrana przeciwdeszczowa

Jeśli chcesz korzystać z kurtki motocyklowej nie tylko latem, ale i jesienią oraz wiosną, wybierz model z odpinaną podpinką ocieplającą. To zwiększy zakres temperatur, w których będzie użyteczna. Pamiętaj tylko o tym, by przymierzyć ją w obu tych konfiguracjach i sprawdzić, czy nie jest zbyt ciasna lub luźna. Równie przydatna jest dopinana membrana przeciwdeszczowa, zapobiegająca przemoczeniu kurtki. Warto mieć ją w kufrze lub schowku, bo nagły deszcz może Cię złapać nawet podczas wyjazdu po bułki do pobliskiego sklepu i to w pogodny, słoneczny dzień. Wiemy to z własnego doświadczenia.

Ściągacze kompresyjne kurtki motocyklowej

Aby kurtka motocyklowa nie powiewała na wietrze niczym flaga, producenci wyposażają je w specjalne ściągacze, umożliwiające dopasowanie je ściśle do ciała. Jest to niezbędne także ze względu na protektory, które spełnią swoje zadanie tylko wtedy, gdy w czasie wypadku pozostaną na swoim miejscu. Ściągaczy kompresyjnych kurtki motocyklowej szukaj nie tylko wokół pasa, ale i w okolicach ramion, nadgarstków oraz klatki piersiowej. Dodatkową zaletą będą zaczepy umożliwiające spięcie kurtki ze spodniami motocyklowymi – zarówno pod kątem wygody, jak i bezpieczeństwa.

Długość kurtki motocyklowej

Motocykle sportowe wymagają dość ekwilibrystycznej pozycji za kierownicą, stąd w ich przypadku optymalnym wyborem jest krótka kurtka, umożliwiająca podciągnięcie kolan do klatki piersiowej i wygodne zajęcie pozycji tuż za pękatym zbiornikiem paliwa. Jeżeli nie musisz się przejmować takimi szczegółami, warto postawić na nieco dłuższą kurtkę motocyklową, chroniącą nerki od wiatru. Zapewniamy, że przeziębienie nerek to nic przyjemnego.

Nie ma znaczenia, czy jeździsz niewielkim skuterem, czy sportowym motocyklem o pojemności 1000 ccm – profesjonalna kurtka motocyklowa to priorytet. Wypadki na obu pojazdach mogą być równie groźne. Pamiętaj, by wybrać wyłącznie kurtki motocyklowe producentów specjalizujących się w ich budowie. Bazarowe kurtki, podobnie jak tanie kaski, nie zapewnią Ci bezpieczeństwa.

Obecność elementów odblaskowych w kurtce na motocykl

Kurtki motocyklowe powinny posiadać elementy odblaskowe na zewnętrznej powierzchni. Jeśli odzież ich nie posiada, konieczny będzie samodzielny zakup tego akcesorium. Dzięki odblaskom będzie się widocznym nawet z daleka, co zapewnia dużo wyższy poziom bezpieczeństwa na drodze. Podstawowymi kryteriami w doborze odpowiednich odblasków jest ich widoczność oraz komfort użytkowania. Muszą w wystarczający sposób odbijać światło oraz nie krępować ruchów w żaden sposób, co jest potencjalnie możliwe, jeśli zamiast kurtki motocyklowej z odblaskami zdecydujemy się korzystać z szelek odblaskowych.

Jak dobrać rozmiar kurtki motocyklowej męskiej?

Szczególnie kurtka skórzana motocyklowa wymaga wręcz idealnego dopasowania do ciała motocyklisty. Dzięki temu zapewnimy sobie odpowiedni komfort podczas jazdy, który przecież jest jednym z najistotniejszych czynników – w końcu jeździ się głównie dla przyjemności. Odzież najlepiej wcześniej przymierzyć.

Jeśli decydujemy się na zakup kurtki motocyklowej przez internet , koniecznie należy się zmierzyć i porównać wymiary z tabelą rozmiarów udostępnianą przez producenta. W tym celu trzeba przygotować metr krawiecki i zapisać obwód swojej klatki piersiowej, talii i minimalną konieczną długość kurtki na motocykl . W przypadku, kiedy nie jesteśmy pewni rozmiaru, można zamówić dwie kurtki, a następnie tę, która jest gorzej dopasowana do ciała, zwrócić.

Więcej artykułów na temat mody męskiej

10 ciekawostek o dżinsach

Spodnie dżinsowe dla mężczyzn. Jakie wybrać?

2018-08-31
Spodnie dżinsowe w dalszym ciągu cieszą się duża popularnością wśród mężczyzn. Są wytrzymałe, całkiem uniwersalne i stanowią podstawę wielu świetnych stylizacji. Zanim jednak wybierzesz się do sklepu, podrzucamy ci garść ciekawostek na temat dżinsów. Oto 10 faktów na temat dżinsów, których mogłeś nie znać.
Jak wybrać ładne brogsy

Jak wybrać ładne brogsy? 5 rzeczy, na które musisz zwrócić uwagę

2018-08-31
Szukasz klasycznych brogsów? Świetnie! Dzielimy się kilka wskazówkami, które pomogą Ci uniknąć zakupu obuwniczych potworków.
Czym okryć się latem

Czym okryć się latem, gdy zrobi się zimno? 5 propozycji

2018-08-29
Koniec lata potrafi zaskoczyć nawet najbardziej doświadczonego plenerowego imprezowicza. Słońce nie towarzyszy już tak długo, a niska temperatura coraz ostrzej daje się we znaki. Zawalczmy z tym.
9 elementów garderoby, które uwielbiają kobiety

9 elementów męskiej garderoby, które kochają kobiety, a o których nie miałeś pojęcia

2018-08-20
Co uwielbiają kobiety? Wszyscy chcielibyśmy to wiedzieć. Z tego powodu spytaliśmy je, które mniej oczywiste elementy garderoby lubią. Jesteś ciekawy, co znalazło się na liście?
Po mieście z gołą klatą

Po mieście z gołą klatą? 3 rozwiązania problemu – które z nich wybierasz?

2018-08-06
Co sądzisz o odsłanianiu klatki piersiowej w miejscu publicznym? Jak łatwo wywnioskować po internetowych kłótniach, zdania są podzielonę. Dorzucamy oliwy do ognia!
Męskie espadryle

Letnie buty ze… sznurka? Poznaj espadryle

2018-07-23
Jakie buty na lato wybrać? Dziś ani słowa o sandałach, mokasynach czy trampkach. Bierzemy na tapet espadrylę i wskazujemy ich zalety.
Autor: Szymon Sonik, Karolina Grad