Data modyfikacji:

Jaki garnitur na studniówkę?


Sezon studniówkowy nadciąga wielkimi krokami, więc to ostatnia chwila na wybór garnituru. Większość sklepowych garniturów ready to wear zawsze wymaga drobnych poprawek krawieckich, więc nie zwlekaj do ostatniej chwili. Jaki garnitur na studniówkę wybrać?

Krój garnituru na studniówkę


Jeszcze do niedawna w kolekcjach firm odzieżowych dominowały garnitury stosunkowo szerokie i obszerne. Zakładamy jednak, że nie chcesz wyglądać jak początkujący biznesmen z lat 90-tych, więc od razu skieruj wzrok ku garniturom taliowanym, a więc slim fit. Wbrew pozorom, nie są one stworzone tylko dla osób bardzo szczupłych. Dopasowana marynarka jest w stanie wyszczuplić sylwetkę i wydłużyć ją optycznie nawet u nieco tęższych mężczyzn.

Częstym problemem w doborze garnituru jest to, że jedna część zestawu pasuje znacznie lepiej od drugiej. W przypadku, gdy uda ci się dobrze dopasować marynarkę, jednak spodnie są za szerokie, dobierz spodnie w mniejszym rozmiarze. Wiele sklepów nie umożliwia zdekompletowania zestawu, więc w takim przypadku… wybierz inny sklep.

Jaki kolor garnituru na studniówkę?


Pomyślałeś o czarnym garniturze? Choć założenie go nie byłoby błędem, wszak studniówka jest imprezą wieczorową, lepiej będzie wybrać garnitur znacznie bardziej uniwersalny, który przyda ci się w przyszłości. Granatowy garnitur założysz później na egzaminy maturalne, rozmowy o pracę, spotkania biznesowe czy wesela. Zakup garnituru na studniówkę to doskonała okazja, by zainwestować w dobrze skrojony model z prawdziwej wełny czesankowej, a decydując się na czarny garnitur mocno ograniczysz okazje, w którym będziesz mógł go użyć.

Co warte podkreślenia, mówiąc o granacie mamy na myśli ciemny granat, który jest najbardziej elegancki. Dużo jaśniejsze garnitury kobaltowe lub błękitne nie są już tak formalne, a założenie ich na ważną uroczystość mogłoby zostać uznane przez modowych purystów za błąd. Nie ma w tym wielkiej tragedii, jednak jest jeszcze jeden argument przemawiający za rezygnacją z jasnoniebieskich garniturów: w sztucznym świetle mogą wyglądać nieco pstrokato. Z tego samego względu wystrzegaj się połyskujących garniturów.

Dopasowanie garnituru: budowa i proporcje


Udało ci się wybrać dobry rozmiar i kolor? To jeszcze nie koniec. Teraz należy przeanalizować, czy garnitur ma odpowiednią budowę. Popularnym błędem jest zbyt wysoko poprowadzony górny guzik marynarki, co sprawia, że klapy są wręcz absurdalnie krótkie. Taka marynarka nie spełnia swojego podstawowego zadania, czyli nie podkreśla talii oraz sylwetki V. Kolejnym mankamentem mogą być zbyt wąskie klapy, charakterystyczne dla niedrogich garniturów adresowanych do nastolatków. W klasycznym garniturze mają szerokość krawata (7-8 cm), dzięki czemu korzystnie wpływają na poszerzenie optyczne barków.
Szukasz garnituru na studniówkę do 1000 zł? Znajdziesz go tutaj:

Z jakiego materiału powinien być zrobiony garnitur?


Wielokrotnie zachęcaliśmy do czytania metek, niemniej w przypadku garnituru należy robić to wyjątkowo dokładnie. Tanie garnitury z poliestru, poliamidu czy akrylu nawet nie muszą wyglądać  źle, jednak będą bardzo niewygodne w użytkowaniu. Stanowią barierę dla potu, więc zgrzejesz się w nich już po pierwszym tańcu. Wybierz klasyczną wełnę, która jest przyjemna w dotyku, dobrze prezentuje się w sztucznym świetle i pomaga w odparowaniu wilgoci z ciała, zapewniając tym samym świetny komfort termiczny. Nie sugeruj się wyłącznie ceną: garnitury z materiałów syntetycznych często osiągają ceny, w których dostaniesz już garnitur wełniany.

Jak dopasować rozmiar garnituru?


Idealne dopasowanie garnituru to temat na osobny artykuł. W dużym skrócie, największą uwagę musisz zwrócić na szerokość w ramionach i klatce piersiowej oraz długość rękawów, bo to te wymiary najbardziej wpływają na wygląd marynarki. Rękaw powinien sięgać 1-2 cm powyżej przegubu nadgarstka i mierzy się to ze spuszczoną swobodnie ręką, nie zaś wyciągniętą przed siebie. Guzik umieszczony na wysokości talii nie może odstawać bardziej niż 5 cm od ciała (po naciągnięciu marynarki), a między rękawami i talią powinien być widoczny prześwit. Jaka długość marynarki? Wyznacznikiem może być środek pośladka lub proksymalny staw kciuka.

Co zaś się tyczy spodni, niemal na pewno będą wymagały skrócenia. Jednym z najbardziej rozpowszechnionych mitów mody męskiej jest to, że nogawka musi sięgać do połowy obcasa. Tak dobrane spodnie będą zbyt długie nawet o kilka centymetrów. Dobierając długość spodni kieruj się przede wszystkim ich przednią częścią, a konkretnie tym, jak opierają się na cholewie buta. Na spodniach nie może tworzyć się więcej niż jedna fałda, bowiem nadmiar materiału poszerzy optyczne łydkę i zaburzy smukłość sylwetki.

Strój na studniówkę: dodatki i przeszycia


Wielu studniówkowiczów odczuwa silną pokusę, by ich garnitur na studniówkę wyróżniał się jakimś charakterystycznym elementem. Pokusa ta trafia na żyzną glebę firm odzieżowych, które w swoich kolekcjach prezentują najbardziej wymyślne wzory garniturów i dodatki. Kontrastowe przeszycia i lamówki, ozdobne stębnowania, kolorowe guziki, poliestrowe patki lub klapy imitujące smoking to tylko początek długiej listy dodatków, których należy unikać wybierając garnitur. Jeśli chcesz się wyróżnić, wyróżnij się dobrym stylem. Klasyczny, minimalistyczny garnitur broni się świetnym krojem oraz wysokiej jakości tkaniną.

Kierując się powyższymi zasadami z pewnością uda Ci się kupić idealny garnitur, który posłuży Ci przez wiele lat. Na koniec przypomnimy, że dolnego guzika marynarki nie należy zapinać, a marynarki nie musisz (więcej: nie powinieneś) zdejmować do tańca. Życzymy doskonałej studniówkowej zabawy!