Data publikacji:

Męska bielizna termoaktywna — najlepszy sposób na mrozy


Jak zabezpieczyć się przed najcięższym mrozem? Wiele osób zaczyna od wyboru grubej kurtki, jednak my zaproponujemy inne rozwiązanie. Przygotowując się na niskie temperatury, zacznij od warstwy, która jest najbliżej skóry. To bowiem od jej parametrów głównie zależy, czy osiągniesz komfort termiczny.

Czym jest bielizna termoaktywna?


Komfort termiczny w zimie wiąże się nie tylko z zapewnieniem jak najcieplejszych warstw odzieży. Takie rozwiązanie sprawiłoby, że byłoby ci ciepło, ale tylko przez chwilę. Z czasem całe ciało pokryłoby się potem, który następnie przemoczyłby kolejne warstwy odzieży. Unikanie kondensacji pary wodnej to bardzo ważna rzecz, by nie przymarznąć. Ciało pokryte wilgocią wychładza się znacznie szybciej niż suche.

Bielizna termoaktywna ma więc za zadanie zapewnić komfort termiczny dwustopniowo. Wykonana jest z materiałów, które dobrze izolują od zimna, jednak jej główny cel jest zgoła inny. Bielizna termiczna ma przede wszystkim umożliwić odparowanie potu i zapobiec gromadzeniu się na skórze wilgoci. Z tego powodu składa się z dwóch warstw: hydrofobowej, znajdującej się bliżej skóry oraz hydrofilowej, pochłaniającej wilgoć z pierwszej warstwy i oddającej ją do otoczenia. Dzięki tym właściwościom wewnętrzna strona koszulki zawsze jest sucha i nie przykleja się do skóry. Przekłada się to w ogromnym stopniu na odczuwalny komfort termiczny.

Odzież termoaktywna a termiczna — czym się różnią?


Czy bielizna termoaktywna i termiczna to to samo? Nie i nie powinno się ich mylić. Bielizna termiczna zapewnia jedynie ciepło. Wykonana jest najczęściej z naturalnych materiałów (bawełna), i stosuje się ją zimą jako dodatkową warstwę docieplającą. Nie nadaje się jednak do intensywnych aktywności fizycznych, w trakcie których powstaje dużo potu. Bawełniana bielizna bardzo szybko nasiąknie wilgocią i nie wyschnie zbyt szybko. Jazda na nartach lub górski trekking w bawełnianej koszulce z pewnością nie będzie dla ciebie przyjemnością, więc upewnij się, że kupujesz odzież termoaktywną, nie termiczną.

Nie tylko do uprawiania sportu


Mimo że bielizna termoaktywna kojarzy się głównie z uprawianiem sportu, tj. narciarstwem, kolarstwem czy bieganiem, równie dobrze sprawdzi się w innych aktywnościach. Jest wręcz nieodzownym elementem jesiennych, zimowych, a nawet wiosennych wypadów w góry, zapewniając komfort termiczny podczas przemierzania szlaków. Warto bowiem pamiętać, że śnieg i mróz w wysokich partiach gór utrzymuje się znacznie dłużej niż u ich podnóża. 

Dobrej jakości bielizna termoaktywna to także znakomita alternatywa dla bawełnianej bielizny czy kalesonów. Nie dość, że wygląda o niebo lepiej od tego wyszydzanego elementu garderoby męskiej, to na dodatek daje więcej ciepła. Z bielizny termoaktywnej możesz skorzystać np. podczas długiego spaceru z psem, wypadu do lasu czy w czasie długotrwałej pracy na świeżym powietrzu. Pamiętaj jednak, by ubrać się wówczas na cebulkę i mieć możliwość zdjęcia kolejnych warstw odzieży w zależności od temperatury. Przegrzanie organizmu na mrozie jest równie groźne co wyziębienie. 

Z jakiego materiału wykonana jest bielizna termoaktywna?


Spośród materiałów, z których wykonuje się bieliznę termoaktywną, największą popularnością cieszą się materiały syntetyczne, np. poliamid. W odróżnieniu od poliestrowych koszul czy marynarek, tkaniny bielizny termoaktywnej skonstruowane są w taki sposób, aby jak najlepiej odprowadzać pot i nie stanowią nieprzepuszczalnej powłoki. System kanalików sprawia, że wilgoć nie zalega na skórze, a oddychające pory pozwalają ciału wyschnąć. Droższa bielizna termoaktywna wykonana jest z wełny merino, dużo drobniejszej niż zwykła wełna. Wełna merynosowa zapewnia doskonałe właściwości termiczne, a przy tym jest bardzo delikatna. 

Na co zwrócić uwagę przy zakupie bielizny termoaktywnej?


Przymierzając koszulkę termoaktywną sprawdź, czy ściśle przylega do ciała. Nie chodzi bynajmniej o względy estetyczne, a zasadę jej działania. Tylko bielizna dopasowana do ciała będzie działać, czyli odprowadzać pot. Jednocześnie powinna być na tyle długa, by zakrywać wrażliwe na mróz nerki. Aby żaden z elementów bielizny termoaktywnej nie uwierał, dobre modele wykonuje się bezszwowo. W przypadku niedrogiej odzieży termoaktywnej stosowane są delikatne, ale wyczuwalne szwy bieliźniane.

Po długim górskim trekkingu, gdy już dotrzesz do schroniska, może uwidocznić się wstydliwy problem: brzydki zapach. Jeśli chcesz tego uniknąć, zadbaj o to, by powstały w czasie wysiłku pot nie miał kontaktu z tworzącymi przykry zapach bakteriami. Rozwiązaniem tego kłopotu jest wybór antybakteryjnej odzieży termicznej z cząstkami srebra lub innymi środkami zapobiegającymi tworzeniu się nieprzyjemnego odoru. Oprócz bakteriostatyczności ważna są także właściwości antyalergiczne. Jeśli masz wrażliwą skórę i łatwo łapiesz wysypki, zwróć na to uwagę.

Kolejną rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę, jest rodzaj bielizny termicznej, a w szczególności jej grubość. Nie każda koszula czy legginsy sprawdzą się w każdym sporcie oraz aktywności. To naturalne, że bielizna przeznaczona do zimowych górskich wypraw jest sporo grubsza niż odzież termoaktywna na siłownię. Na szczęście większość sklepów w swojej ofercie ma modele odzieży termoaktywnej dostosowaną do konkretnych sportów. Znajdziesz koszulki i spodenki z przeznaczeniem do m.in. biegania, jazdy na nartach, jazdy na rowerze, na siłownię, na motocykl czy do turystyki pieszej. Mogą różnić się zarówno właściwościami, jaki i krojem dostosowanym do konkretnych aktywności. Unikaj najtańszych koszulek termoaktywnych, gdyż często niezbyt dobrze radzą sobie z odprowadzaniem potu.

Komplet bielizny termoaktywnej to rzecz, którą powinien mieć w swojej garderobie każdy mężczyzna. Jeśli chcesz, by działała zgodnie z oczekiwaniami, zainwestuj w model z górnej półki, wykonany z wełny merynosowej. Komfort, jaki taka odzież ci zapewni, jest nie do przeceniania.

Autor: Szymon Sonik