Data publikacji:

Męskie stylizacje w stylu streetwear – jak ugryźć styl uliczny?

Niegrzeczny, ekscentryczny, nieco nieuporządkowany – styl uliczny wymyka się wszelkim schematom. Mimo to postaramy się go sklasyfikować i opisać. Czym jest właściwie streetwear i jak stworzyć świetną stylizację w duchu mody ulicznej?

Męskie stylizacje w stylu streetwear

Jak streetwear to po pierwsze: luz

Dobry styl uliczny ma to do siebie, że jest wręcz synonimem luzu i wygody. Nie ma w nim miejsca na sztywne marynarki lub spodnie w kant. Królują luźne joggery, wygodne sneakersy i t-shirty oraz bluzy utrzymane w stylistyce oversize. Zamiast dopasowanych koszul, wybierz więc te mniej oczywiste, np. flanelowe. Częstym dodatkiem do stylizacji jest także luźna kurtka niedbale narzucona na ramiona. Latem świetnie sprawdzi się wytarta kurtka dżinsowa, zaś gdy zrobi się zimno, sięgnij po długą kurtkę z kapturem.

Nuta ekscentryczności

Nieszablonowość to drugie imię stylu ulicznego. Królują w nim ubrania wyraziste, pełne rzucających się w oczy wzorów, napisów i emblematów. Bluzy z kontrowersyjnymi napisami, t-shirty z wielkim logotypami marek, wzory nawiązujące do militariów – choć nie ma na nie miejsca w klasycznej modzie męskiej, w streetwearze odnajdują się znakomicie. Styl uliczny nie ogranicza Cię zasadą koła barw ani doboru długości nogawek, więc warto podejmować ryzyko.

Nosząc streetwear łam zasady

Moda uliczna jest stworzona do tego, by się nią bawić. Wszelkie zasady są zaś po to, by je łamać. Czym bardziej oryginalnie, tym lepiej. Wysokie skarpetki do shortów? Marynarka do bluzy z kapturem? Czerwień w towarzystwie różu? Joggery i Martensy? Trudno je połączyć, ale właśnie w tym tkwi sztuka. Indywidualizm w modzie ulicznej to czynnik, bez którego nie stworzysz świetnej stylówki.

Streetwear to sposób na wyrażenie siebie

Skoro nie ma ograniczeń ani sztywnych zasad, warto przemycić w stylizacji część siebie. Wiemy, brzmi górnolotnie, ale nie ma w tym wielkiej filozofii. Zrobisz to za pomocą bluzy z ulubionym cytatem czy przy użyciu naszywek z logo ulubionych zespołów. Możesz także wykorzystać szansę na zaprezentowanie koszulki z ulubionym memem lub sneakersów, których nie wypada założyć do standardowego stroju. Styl uliczny to obszar, w którym możesz spełnić wszelkie modowe zachcianki.

Czerp wzorce

Choć w stylu ulicznym ważne jest indywidualne podejście, nie da się ukryć, że kanwą do jego zastosowania są międzynarodowe wzorce. Dają Ci one paletę możliwości, którą zaaranżujesz po swojemu. Warto więc sprawdzać najnowsze kolekcje zagranicznych marek oraz wybierać z nich elementy, które pasują do Twojego stylu. I to nie z pobudek snobistycznych, a czysto rozrywkowych. Moda uliczna to swego rodzaju ogólnoświatowa zabawa stylizacjami, łącząca ludzi z całego globu. Nie chodzi wszak o kopiowanie trendów, a czerpanie inspiracji. To niczym zadany temat, na którym oprzesz własną wariację.

Streetwear - bez czego się nie obędziesz?

W modzie ulicznej panuje pełna dowolność i goszczą w niej nawet najbardziej ekscentryczne elementy garderoby. Są jednak ubrania, które powtarzają się w stylizacjach wyjątkowo często. Są to m.in. mocno wytarte dżinsy, koszula flanelowa w kratę, t-shirt oversize, kolorowe sneakersy, miejski plecak (np. typu worek) oraz kurtka bomberka. Elementy te mogą być znakomitym punktem wyjścia do stworzenia własnego zestawu.

Kiedy wypada, a kiedy nie?

Jak sama nazwa wskazuje, wybiegiem dla stylu ulicznego jest miasto. Możesz więc korzystać z niego na co dzień, jako rozszerzenie casualowych stylizacji. Sprawdzi się wszędzie tam, gdzie nie ma narzuconego sztywnego dress codu. W wielu wypadkach warto jednak zrezygnować z nazbyt odważnych ubrań. Nie polecamy streetwearowego stroju do pracy, no chyba, że pracujesz w miejscu, gdzie luźne ubrania są wręcz zalecane i bycie kolorowym ptakiem jest wyłącznie zaletą. Z kontrowersyjnych napisów warto też zrezygnować na uczelni, w urzędach lub innych miejscach, w których – czy tego chcemy, czy nie – bazujemy w pewien sposób na stworzonym wizerunku. W wielu miejscach luźny styl mógłby być bowiem odebrany jako wyraz braku szacunku.

Nawet jeśli nie jesteś miłośnikiem stylu ulicznego, warto czasem pokusić się na stworzenie takiej stylizacji. W świecie męskiej elegancji, gdzie panuje wiele obostrzeń, zakazów i zasad, odrobina wyluzowania z pewnością nie zaszkodzi.