Co to jest zewnętrzny odbiornik Wi-Fi.
Jest to bezprzewodowe urządzenie, które podłączone do komputera umożliwia połączenie z Internetem z routera bez kabla. Inaczej nazywa się to kartą Wi-Fi, której jedną z form jest rodzaj zewnętrzny, najczęściej podłączany przez USB. W przypadku komputerów można zakupić wewnętrzną kartę sieciową, z tym, że w przypadku laptopów czy tabletów, nie jest to możliwe. Połączenie bezprzewodowe w porównaniu do przewodowego posiada niższy transfer, ale za to pozwala na zmniejszenie ilości kabli, a także pozwala korzystać z Internetu na większej przestrzeni.
To, jaki typ odbiornika Wi-Fi jest najlepszy, zależy od tego, w jaki sposób będzie się z niego korzystać. Ostatnio sporą popularnością cieszą się adaptery Wi-Fi podłączane do telewizora. Kiedy planuje się zakup urządzenia elektronicznego, lepiej dobrze się zastanowić nad wyborem. Jedną z przyczyn jest cena, drugą zaś niedobranie do właściwego urządzenia.
Na co zwrócić uwagę podczas zakupu
Kiedy mówi się o połączeniu Wi-Fi, oczekuje się, że Internet będzie chodził szybko, wiadomości będą wysyłane na bieżąco, a strony zaczną się ładować się dosłownie chwilę. W związku z tym ważna jest prędkość przesyłania danych. Wiele osób bardzo mocno zwraca uwagę na to, żeby laptop czy tablet miały już wbudowane Wi-Fi, ponieważ wtedy jest pewność, iż bardzo łatwo będzie można wyłapać sygnał internetowy w przeróżnych miejscach. Wystarczy wtedy stanąć w miejscu, gdzie jest darmowa strefa takiego połączenia i urządzenie z wbudowaną odpowiednią kartą sieciową natychmiast znajdzie i połączy się z takim urządzeniem.
Standardy przesyłania danych
Połączenie Wi-Fi z ruterem ma różne standardy, dlatego należy na nie zwrócić uwagę podczas zakupu.
Wyróżnia się 5 standardów łączności podzielonych ze względy na częstotliwość, szybkość, oraz od najstarszego:
- 802.11b - Typ ten przesyła dane z małą prędkością do 11 Mb/s. Jest to najstarszy oraz najwolniejszy typ rzadko występujący w dzisiejszych czasach.
- 802.11a - Według kolejności jest o standard wyższy od swojego poprzednika. Przesyła dane z prędkością do 54 Mb/s
- 802.11g - bardzo podobny do modelu „a”, przesyła dane z podobną prędkością, z tym, że działa na innej częstotliwości – 2,4 GHz.802.11n - należy do nowszych standardów, znacznie szybszych. Przy częstotliwości 5 GHz przesyła z prędkością 300 Mb/s, zaś w częstotliwości 2,4 GHz – 150 Mb/s. Jest to najczęściej występujący typ.
- 802.11ac został zaprezentowany w 2012 roku. Prędkość w tym modelu osiąga 1 Gb/s oraz działa w szerszym zakresie kanałów, niż 802.11n
Jakie znaczenie ma prędkość przesyłania danych? W większości przypadków polega to na przenoszeniu plików z jednego komputera do innego połączonego do tej samej sieci. Przy zakupie Wi-Fi USB warto zwrócić uwagę na łącze internetowe i do niego dopasować standard adaptera. Bez względu na wybór modelu i prędkości, jaką on oferuje, prędkość danego łącza będzie taka sama jak łącze internetowe do którego ma się dostęp.
W związku z tym przy zakupie należy zwrócić uwagę na to, jakie standardy łączności Wi-Fi jest w stanie obsłużyć domowy router. W przypadku wykorzystywania Internetu tylko do przeglądania poczty, portali, wystarczy prędkość kilku Mb/s, aby zadowolić użytkowników.
Zasięg a zakup urządzenia
Kupując adapter Wi-Fi USB oczekuje się raczej, aby jego działanie nie dotyczyło tylko paru metrów od routera. Im dalej znajduje się router, tym wolniejsze jest przesyłanie plików. Przy zakupie najlepiej pamiętać, o wysokim zasięgu. Standardowo, dobre połączenie jest do 15 metrów od routera, a 30 metrów od w niektórych przypadkach połączenie jest niemożliwe. Na siłę połączenia, oprócz odległości od routera wpływ ma także grubość ścian oraz inne urządzenia zakłócające. Warto zwrócić uwagę na ograniczenia zasięgu, aby ocenić, jaki model karty Wi-Fi zakupić.