Data modyfikacji:

Oksfordy czy derby – jak odróżnić buty?

Moglibyśmy je nazwać zbiorczo eleganckimi butami garniturowymi, bowiem więcej je łączy niż dzieli. Drobne różnice w wykonaniu przekładają się jednak na formalność, przez co jedne z nich będą bardziej eleganckie od drugich. Czym różnią się oksfordy od derbów i które z nich wybrać?

Derby, czyli angielki


Derby to obecnie najpopularniejszy typ obuwia garniturowego, szczególnie w Polsce. Dominują w większości sieciowych sklepów obuwniczych i są chętnie wybierane jako „buty eleganckie”, zakładane do garnituru lub marynarki.

Co ciekawe, często pojawiają się także w stylizacjach najbardziej formalnych, gdzie powinny zostać zastąpione bardziej formalnymi oksfordami.

Klasyczne angielki różnią się od oksfordów budową. Posiadają otwartą przyszwę, a konkretnie obłożynę, w której znajdują się sznurówki. Odkrywa ona język buta, przez co derby nie prezentują się tak elegancko co oksfordy czy lotniki.

Choć są mniej formalne, w dalszym ciągu derby wykonane z licowej skóry są doskonałymi butami garniturowymi. Doskonale sprawdzą się w połączeniu z dodatkami obniżającymi formalność, np. wzorzystą koszulą lub nonszalancko złożoną kolorową poszetką.

Derby są też znacznie bardziej uniwersalne od oksfordów. Buty te świetnie pasują do smart-casualowego, a nawet casualowego stroju. Połącz je z casualowym garniturem lub marynarką w zestawie z chinosami, a z pewnością zaprezentują się doskonale. W garderobie warto mieć także inne rodzaje angielek, np. brązowe, granatowe lub wykonane z zamszu.

Kiedy wykorzystasz buty derby?
  • na spotkaniach biznesowych,
  • podczas mniej ważnych uroczystości,
  • na święta,
  • w pracy,
  • na co dzień.

Oksfordy, czyli wiedenki

Oksfordy to absolutna klasyka mody męskiej, której nie powinno braknąć w twojej garderobie. Sprawdzą się właściwie podczas każdej ważnej uroczystości w twoim życiu i nie zawsze uda ci się je zastąpić angielkami.

Czarne wiedenki są najwyżej w hierarchii butów męskich, więc łącz je tylko ze strojami odświętnymi tj. formalnym garniturem czy nawet smokingiem, żakietem oraz frakiem.

Co zabawne, najbardziej podstawowe obuwie męskie, niemal niezbędne, bardzo trudno znaleźć w popularnych obuwniczych sklepach. Większość modeli oferowanych w dużych sieciówkach to derby. Gdzie szukać oksfordów? Chociażby w Internecie, gdzie znajdziesz wiele klasycznych modeli pozbawionych tandetnych ozdób. 

Cholewa oksfordów posiada zamkniętą przyszwę, zakrywającą język. Dzięki niej prezentują się znacznie smuklej i okazalej, dodając elegancji.

Działa to również w drugą stronę, bo eleganckie oksfordy niezbyt dobrze łączą się z nieformalnymi garniturami, nie wspominając o ubraniach codziennych. Klasyczne oksfordy posiadają także kapkę, czyli skórzaną część naszywaną na nosku.

Kiedy wykorzystasz oksfordy?
- na ślubie,
- na studniówce,
- na balu sylwestrowym,
- na wieczorowych balach,
- na pogrzebach,
- na premierach, wyjściach do teatru itd. 

Buty lotniki


Jakie buty męskie dorównują formalnością oksfordom? Nie są to ani brogsy, ani monki, ani derby. Równie dużą dozę elegancji (niektórzy twierdzą, że nawet większą) dadzą jedynie lotniki. Posiadają, podobnie jak oksfordy, zamkniętą obłożynę.

Nie jest ona jednak wszyta pod cholewę, a stanowi wraz z nią całość. Lotniki wykonane są bowiem z jednego kawałka wyprofilowanej skóry i posiadają tylko jeden szew (na pięcie), dzięki czemu zyskują niezwykłej smukłości.

Pozbawiona jakichkolwiek ozdób forma wręcz ocieka elegancją. Ze względu na gładką, pozbawioną przeszyć cholewę, świetnie prezentuje się na nich patyna oraz wysoki połysk. 

Kwestią dyskusyjną jest formalność lotników. Niektórzy uważają je za równie formalne co oksfordy, zaś inni odpierają, że nie mogą się im równać.

Mówimy, rzecz jasna, o lotnikach całkiem czarnych. Te opalizujące, np. bordowe, koniakowe czy granatowe, zawsze będą mniej formalne niż ich ciemny odpowiednik i niekoniecznie nadają się na najważniejsze uroczystości.

Kiedy wykorzystasz lotniki?
- na balach,
- na imprezach sylwestrowych,
- podczas wyjść do opery czy teatru,
- na ślubach,
- na oficjalnych spotkaniach.

Który rodzaj butów wybrać?


Zacznijmy od obuwia, które jest w twojej szafie niezbędne. Jeśli szukasz butów do garnituru, z pewnością powinieneś sięgnąć po czarne oxfordy. Dzięki nim będziesz mieć odhaczone wszelkie najważniejsze wydarzenia.

Jeśli nie zamierzasz z nich korzystać na co dzień, wybierz te ze skórzaną podeszwą – są mniej trwałe, ale bardziej eleganckie.

W twojej szafie nie powinno braknąć także derbów. Nie zastąpią czarnych oksfordów, więc najlepiej od razu wybrać te o innym kolorze, np. brązowe lub koniakowe.

Z pewnością wykorzystasz je bardzo często, m.in. w zestawie ze sportową marynarką. Najbardziej uniwersalnym rodzajem derbów są brogsy, czyli półbuty z charakterystycznym ażurowym brogowaniem. 

Kiedy zaś wybrać lotniki? Paradoksalnie, ich prostota jest jednocześnie największą ekstrawagancją, więc świetnie sprawdzą się na imprezach wieczorowych, w których należy zadać szyku.

Świetnie zaprezentują się podczas balu sylwestrowego, wyjścia do filharmonii czy wieczorowej imprezy. Podczas pogrzebu mogą zaś nazbyt przyciągać wzrok.

Różnice pomiędzy oksfordami a derbami nie są duże, ale bardzo znaczące. Wprawne oko dandysa bez problemu wyhaczy derby na imprezach, na których nie powinny się one znaleźć. Po co ryzykować wstydem? Dobierz buty do okazji i po problemie.

Autor: Szymon Sonik