Data modyfikacji:

Styl preppy - zestaw startowy

Sposób ubioru, subkultura, a może styl życia? Preppy trudno sklasyfikować. Nie zmienia to jednak faktu, że gdy myślimy o nienachalnej sportowej elegancji, myślimy o preppy. Co charakteryzuje ten styl i jakie elementy najmocniej się z nim kojarzą? Przygotowaliśmy prosty zestaw startowy dla każdego, kto chce poznać ten amerykański kanon mody o ciekawej historii.

Krótka historia


Ameryka, lata 50-te. Wraz z końcem II Wojny Światowej powoli kończy się w Stanach Zjednoczonych kryzys. Gospodarka rośnie w siłę, popkultura za sprawą nowych mediów zatacza coraz szersze kręgi, a z każdym dniem wzrasta zapotrzebowanie na elementy luksusu. Jednym z miejsc, które najbardziej wpływają na ambicje i marzenia amerykańskiej młodzieży, są prestiżowe uniwersytety – Harvard, Princeton, Yale oraz cztery inne wchodzące w skład Ivy League. To tam młody Amerykanin mógł ujrzeć najnowszą modę, najciekawsze zainteresowania i sporty z wyższej półki.

Styl preppy jest odzwierciedleniem tego prestiżu. Wywodzi się ze specyficznych strojów bogatej młodzieży, które w późniejszym czasie przeniknęły co codziennego użytku. Choć jego boom przypadł na lata 50-te, swe początki miał już przed wojną. Wyróżnia się schludnością oraz niewymuszonym luksusem, opartym na klasycznych i stonowanych strojach. Zamiast przytłaczać bogactwem, urzeka jakością, fasonem, dopasowaniem i minimalizmem. Styl preppy jest elegancki, ale czerpie garściami z prestiżowych sportów, takich jak jeździectwo, łucznictwo, golf, tenis, żeglarstwo, strzelectwo lub polo. Nie bez przyczyny stał się synonimem wysublimowanego luzu, a jego ikoną został chociażby J. F. Kennedy.

Wraz z charakterystycznym ubiorem styl preppy cechuje nienaganna prezencja, duża pewność siebie, wysoka kultura osobista oraz szereg upodobań. Mężczyzna preppy bardzo często interesował się golfem, uwielbiał drogie zegarki, kolekcjonował eleganckie buty i pijał drogie trunki, w szczególności whiskey. Ta nieco snobistyczna subkultura ewoluowała w czasie i stała się jednym z klasycznych nurtów męskiego stylu. Stworzymy dziś swego rodzaju zestaw startowy dla każdego, kto chce poczuć, jak to jest być preppy. Co znajduje się w zestawie?

Chino


Chino, zwane także chinosami, są to bawełniane spodnie o prostym kroju, bardzo często zaprasowane w kant. Choć mają detale charakterystyczne dla spodni garniturowych, są jednak znacznie bardziej casualowe. Najpopularniejsze chinosy to te jasne, kremowe lub beżowe, jednak  dzisiaj królują intensywne kolory, np. bordowy, morski lub zielony. Ogromną zaletą chino jest to, że są szalenie uniwersalne. Pasują do koszulek polo, koszul, swetrów, kardiganów czy marynarek. To doskonała alternatywa dla uwielbianych przez większość mężczyzn w Polsce dżinsów.

Koszulki Polo


Koszulkę Polo studenci prestiżowych amerykańskich uczelni podpatrzyli… na kocie do tenisa. To właśnie w takiej koszulce na korcie pojawiał się francuski tenisista, Rene Lacoste, którego nazwisko przecież wiele nam dziś mówi. Polo szybko stało się ważnym elementem stylu preppy. Jest idealne latem, gdyż umożliwia zachowanie schludnej stylizacji, a jednocześnie wysokiego komfortu. Polo możemy nosić włożone do spodni lub wyciągnięte na wierzch. Doskonale komponuje się ze spodniami chino lub szortami.

Mokasyny


Pora na obuwie. Buty kojarzone z „luzackim” stylem Preppy to mokasyny lub podobne do nich loafersy. Idealnie pasują do sezonu wiosenno-letniego i mają jedną ciekawą cechę, mianowicie niektóre z nich mogą nadawać się zarówno do szortów, jak i… garnituru. Oczywiście typów mokasynów jest znacznie więcej, m.in., żeglarskie (kolejny wpływ ekskluzywnego sportu) i warto mieć kilka par w swojej kolekcji. Przydadzą się nie tylko w stylu preppy. W zależności od stopnia formalności butów i stroju, możemy je nosić na gołą stopę (ewentualnie z niewidzialną skarpetką) lub ze skarpetkami.

Marynarka


Doskonałym dopełnieniem stroju w stylu preppy jest nieformalna sportowa marynarka. Powinna być dobrze dopasowana, bowiem schludność jest podstawą tej mody i nie ma w niej miejsca na niedopracowanie, bałagan lub przypadek. Najbardziej uniwersalna będzie marynarka granatowa, którą możemy ożywić kolorowymi koszulami, koszulkami polo, swetrami czy spodniami. Jeśli zaś kompletujemy zestaw kilku marynarek, warto mieć kilka bardziej odważnych, np. tweedowych, w nieoczywistych barwach lub wykonanych z kojarzącej się z latem bawełny seersucker, tzw. kory.

To oczywiście jedynie podstawa, od której możemy wyjść kompletując swój strój w stylu preppy. Będzie idealny, jeśli pragniemy połączyć elegancję z codziennym luzem. Jest klasyczny i ponadczasowy, dlatego możemy śmiało zakupić wyższej jakości ubrania bez obawy, że po kilku latach wyjdą z mody. To dobry punkt wyjścia na rozbudowanie garderoby. Jesteś gotowy na styl preppy?