Data modyfikacji:

Wielki powrót sztruksu – te sztruksowe ubrania warto mieć w szafie

Przed długi czas próżno było szukać sztruksowych ubrań na sklepowych półkach. Sztruks zdawał się być zapomnianym materiałem, uznawanym dziś za niemodny i trącący myszką. Sporym zaskoczeniem wydają się być trendy modowe roku 2018, w którym sztruks powraca do łask. W kolekcjach marek znajdziesz już nie tylko sztruksowe spodnie, a całą gamę elementów garderoby. Jakim sztruksowym ubraniom warto się przyjrzeć?

Sztruksowe spodnie


Najpopularniejsze są, rzecz jasna, sztruksowe spodnie. Postanowiono podejść jednak do tematu „sztruksów” nieco nowocześniej i wiele marek zrezygnowało z nudnych kolorów w postaci nijakiego brązu lub zgniłej zieleni. Zamiast tego pojawiły się sztruksowe spodnie w ciekawszych barwach, np. żółtej, musztardowej, ceglanej, bordowej, błękitnej czy kremowej. Rewolucji uległ także krój sztruksów. Nie przypominają już szerokich i bezkształtnych spodni. Są lepiej dopasowane i świetnie pasują do wąskich koszul czy lekko opiętych swetrów. Zwężane nogawki ładniej zaś eksponują buty, co było sporym problemem w przypadku dawnych, nieco dziadkowych spodni sztruksowych. Jeśli szukasz ładnych, współcześnie wyglądających sztruksów, wybierz te o kroju chino, a nie typowym dla spodni dżinsowych.

Sztruksowa marynarka


Innym klasycznym elementem męskiej garderoby wykonanym ze sztruksu jest marynarka. Tutaj zależność jest podobna. Budzące przeciągłe ziewnięcia kolory ziemi zastąpiono intensywnymi barwami, znacznie lepiej pasującymi do współczesnej mody. Ten zabieg pozwolił ograniczyć także naczelny problem sztruksowych ubrań, czyli brzydkie starzenie się z biegiem lat. Dzisiejsze sztruksowe marynarki są także znacznie lepiej skrojone. Nie spotkasz już szerokich marynarek, przypominających obszerne biznesowe garnitury z lat 80-tych. Zamiast tego marki odzieżowe oferują dobrze dopasowane, eleganckie marynarki.

Sztruksowa koszula


Sztruksowa koszula? To naprawdę możliwe! Prążkowany bawełniany materiał posłużył projektantom do stworzenia koszul, które mają szansę powtórzyć sukces koszul denimowych. To pokłosie popularności casualowych koszul, będących alternatywą dla bluz czy swetrów. Zaletą sztruksowych koszul jest ich grubość, a co za tym idzie, komfort termiczny. Z tego też powodu koszule sztruksowe są świetnym wyborem na sezon jesienno-zimowy. Najładniej prezentują się koszule z drobno prążkowanego sztruksu, którego faktura uwidacznia się dopiero przy spojrzeniu z bliska. 

Sztruksowa czapka


Dowodem na to, że sztruks w sezonie jesień-zima 2018 ma bardzo mocną kartę, jest fakt, że wykonuje się z niego także męskie dodatki. Oprócz sztruksowych listonoszek, trampek i plecaków, zdobi on także czapki z daszkiem. Choć to dość egzotyczna i rzadko spotykana propozycja, wcale nie musi stać na straconej pozycji. Sztruksowa czapka może symbolicznie zastąpić kaszkiet w zestawie z tweedową marynarką. Dobrze pasuje także do sztruksowych, ocieplanych kożuchem kurtek.

Sztruksowy garnitur


Do łask powróciły mało popularne sztruksowe garnitury. Powrót ten zawdzięczają przede wszystkim nowoczesnemu krojowi, który odmienił ich konserwatywne oblicze. Sztruksowe zestawy doskonale wpisują się w modę na casualowe garnitury. Grubo fakturowana tkanina o aksamitnym połysku ciekawe kontrastując z elegancką formą garnituru, dzięki czemu odbiera mu etykietę formalności. To zaleta, bowiem w takim układzie sztruksowy garnitur staje się bardziej przystępny, idealny na codzienne sytuacje. 

Z czym łączyć sztruks?


Sztruks to tkanina kojarzona z zimą, więc to właśnie zimowe tkaniny warto z nim łączyć. Klasycznym przykładem jest tweed, w którego towarzystwie sztruks czuje się bardzo dobrze. Interesujące połączenie zagwarantuje też owcza wełna, kaszmir, moleskin czy moher. Warto wspomnieć o popularnym, acz bardzo ładnym zestawie sztruksowej marynarki z golfem. Szczególnie dobrze prezentuje się ona na szczupłych mężczyznach z pociągłą szyją.

Problemem jest natomiast połączenie dwóch sztruksowych elementów. O ile w przypadku garnituru wygląda to dobrze, to fuzja marynarki ze sztruksowymi spodniami nie zawsze musi się udać. Jeśli planujesz taki zestaw, najbezpieczniej będzie wybrać elementy o kontrastowych kolorach oraz różnych rozmiarach prążków. Prążki spodni powinny być drobne, zaś marynarki — grube. Wówczas może się to udać.

Jak pielęgnować sztruksowe ubrania?

Sztruks jest stosunkowo trudnym materiałem. Może się brzydko starzeć, łatwo go zdeformować i pojawiają się na nim przetarcia. Z tego względu częstym zabiegiem marek modowych jest naszywanie łat na rękaw marynarki. Niestety, nie można zrobić tego samego w przypadku spodni, więc z czasem mogą pojawiać się na nich worki pod kolanami. Nie oznacza to jednak, że należy ze sztruksowych ubrań rezygnować. Warto po prostu nie eksploatować ich zbyt często oraz prać w delikatnym programie dla bawełny. Co zaś najważniejsze, przed praniem oraz prasowaniem, materiał należy przewrócić na lewą stronę. Zapobiegnie to zaprasowaniu prążków i powstawaniu nieestetycznych, błyszczących się wygładzeń.

Czujesz się przekonany do sztruksu? Gwarantujemy, że jest to materiał bardzo wdzięczny i ciekawy, a może być także bardzo modny. Wybierając ubrania o współczesnym kroju, o „dziadkowości” sztruksu można śmiało zapomnieć.