Sztruks to tkanina kojarzona z zimą, więc to właśnie zimowe tkaniny warto z nim łączyć. Klasycznym przykładem jest tweed, w którego towarzystwie sztruks czuje się bardzo dobrze. Interesujące połączenie zagwarantuje też owcza wełna, kaszmir, moleskin czy moher. Warto wspomnieć o popularnym, acz bardzo ładnym zestawie sztruksowej marynarki z golfem. Szczególnie dobrze prezentuje się ona na szczupłych mężczyznach z pociągłą szyją.
Problemem jest natomiast połączenie dwóch sztruksowych elementów. O ile w przypadku garnituru wygląda to dobrze, to fuzja marynarki ze sztruksowymi spodniami nie zawsze musi się udać. Jeśli planujesz taki zestaw, najbezpieczniej będzie wybrać elementy o kontrastowych kolorach oraz różnych rozmiarach prążków. Prążki spodni powinny być drobne, zaś marynarki — grube. Wówczas może się to udać.
Jak pielęgnować sztruksowe ubrania?
Sztruks jest stosunkowo trudnym materiałem. Może się brzydko starzeć, łatwo go zdeformować i pojawiają się na nim przetarcia. Z tego względu częstym zabiegiem marek modowych jest naszywanie łat na rękaw marynarki. Niestety, nie można zrobić tego samego w przypadku spodni, więc z czasem mogą pojawiać się na nich worki pod kolanami. Nie oznacza to jednak, że należy ze sztruksowych ubrań rezygnować. Warto po prostu nie eksploatować ich zbyt często oraz prać w delikatnym programie dla bawełny. Co zaś najważniejsze, przed praniem oraz prasowaniem, materiał należy przewrócić na lewą stronę. Zapobiegnie to zaprasowaniu prążków i powstawaniu nieestetycznych, błyszczących się wygładzeń.
Czujesz się przekonany do sztruksu? Gwarantujemy, że jest to materiał bardzo wdzięczny i ciekawy, a może być także bardzo modny. Wybierając ubrania o współczesnym kroju, o „dziadkowości” sztruksu można śmiało zapomnieć.